Skip to main content

DiscoverEU

Je ti 18 a bydlíš v některé ze zemí programu Erasmus+? Pak je načase vystoupit z komfortní zóny!

Soutěž DiscoverEU

Je vám 18 let a máte bydliště v některém z členských států EU nebo třetích zemí přidružených k programu Erasmus+? Pak s námi můžete objevovat krásy Evropy! DiscoverEU dnes spadá pod program Erasmus+

 

Co je DiscoverEU?

Jedná se o akci v rámci programu Erasmus+, díky níž můžete cestovat po Evropě a poznávat její obyvatele, historii a kulturu. Cestovat budete hlavně po železnici (kromě určitých výjimek umožňujících účast těch, kteří žijí na ostrovech nebo v odlehlých oblastech). Budete mít možnost obdivovat dechberoucí přírodu, kterou náš světadíl ukrývá, a naše nádherná města. Každý rok lze podat přihlášku v rámci dvou kol soutěže. Výherci obdrží časovou jízdenku.

Lidem ve věku 18 let, kteří mají bydliště v některé ze zemí Evropské unie nebo třetích zemí přidružených k programu Erasmus+, jako je například Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Severní Makedonie, Srbsko a Turecko, nabízí soutěž DiscoverEU možnost získat jedinečný cestovatelský zážitek, poznat rozmanitost Evropy, dozvědět se více o našem kulturním dědictví a historii a setkat se s obyvateli různých zemí. Tato zkušenost vám navíc pomůže rozvíjet dovednosti, jako je nezávislost, sebedůvěra a otevřenost vůči jiným kulturám, což se vám bude v budoucnu určitě hodit.  

Vybraní účastníci obdrží Evropskou kartu mládeže programu DiscoverEU, která jim umožní získat slevy na kulturní akce, vzdělávací a sportovní aktivity, místní dopravu, ubytování, stravování atp.

Kdy proběhne další kolo?

Od prvního kola soutěže, které proběhlo v červnu 2018, již časovou jízdenku získalo téměř 200 000 mladých lidí. Další kolo proběhne od 15. března 2023 12.00 (tj. v poledne SEČ) do 29. března 2023 12.00 (tj. v poledne SEČ). V den zahájení se na této stránce objeví tlačítko „Přihlásit se“. 

Podmínky účasti v soutěži:

  • datum narození spadající do období od 1. července 2004 (včetně) do 30. června 2005 (včetně)
  • zadání platného čísla občanského průkazu, cestovního pasu nebo pobytové karty do elektronické přihlášky
  • státní příslušnost jedné z následujících zemí, případně oprávněný pobyt* v dané zemi: 

          – členský stát Evropské unie včetně zámořských zemí a území (ZZÚ) nebo 
          – třetí země přidružená k programu Erasmus+: Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Severní Makedonie, Srbsko a Turecko 

* Další informace získáte v Pravidlech soutěže, konkrétně v části „2. Kdo se může přihlásit“

Poté musíte správně odpovědět na kvízové otázky (tato podmínka neplatí, pokud jste podali přihlášku jako člen skupiny).

Pokud budete vybráni, získáte možnost cestovat po dobu 1 až 30 dnů v období od 15. června 2023 do 30. září 2024

V případě, že jste zdravotně postižení nebo trpíte jiným zdravotním omezením, které by vaši cestu stěžovalo, uděláme vše pro to, abyste se mohli soutěže DiscoverEU účastnit. Více informací najdete v části Časté dotazy – odpověď na otázku C.13.

Ještě vám nebylo 18 let? To nevadí! Další kolo se bude konat na jaře a pak i na podzim a na jaře v dalších letech.

Mohu cestovat s přáteli?

Samozřejmě, to záleží jen na vás. Můžete cestovat samostatně nebo až se čtyřmi přáteli ve skupině, a to za předpokladu, že všichni splňují výše uvedené podmínky účasti v soutěži. Členové vaší skupiny použití k podání přihlášky kód vaší přihlášky. Více informací najdete v části Časté dotazy – odpovědi na otázky B.5 až B.11.

Cestu si můžete naplánovat i s ostatními účastníky soutěže DiscoverEU. K tomu vám pomůže facebooková skupina DiscoverEU. Již teď se můžete zapojit do chatu s ostatními účastníky.

Jakmile budete vybráni, kontaktuje vás národní agentura programu Erasmus+, která vám pomůže navázat kontakt s ostatními účastníky a zorganizovat setkání před odjezdem pomocí meet-upů.


„Svět na tebe čeká. Sbal se a vyraz s kamarády na cestu.“

 

Podělte se o své zážitky 

Jelikož se stanete ambasadory soutěže DiscoverEU, byli bychom rádi, kdybyste o svých zážitcích z cesty referovali v sociálních médiích: na Instagramu, Facebooku nebo Twitteru (#DiscoverEU). Po návratu z cest můžete na vaší škole nebo v místě bydliště uspořádat prezentaci. Můžete se také zúčastnit soutěže o nejlepší fotografii/video z cest: #DiscoverEU a #Competition. Čekají na vás lákavé ceny. 

Chci se dozvědět více!

Zajímá vás, jak probíhala předchozí kola? Další informace o této iniciativě a o zkušenostech mladých lidí, kteří již díky naší soutěži po Evropě cestovali, najdete v infopřehledech DiscoverEU.

 

Máš Evropu na dosah. Nepropásni tak skvělou příležitost.
 

 

Inspirující video z akce TedX od Vincenta-Immanuela Herra