Skip to main content
© Sharon McCutcheon - Unsplash © Sharon McCutcheon - Unsplash

Práva LGBTI osob v Evropě

poslední aktualizace úterý, 02/11/2021

Lesby, gayové, bisexuálové, transgender a intersexuální osoby (LGBTI) i nadále po celém světě trpí diskriminací. Ochrana práv LGBTI osob je v Evropské unii jednou z hlavních priorit.

Evropská unie stojí v posledních 25 letech v čele iniciativ usilujících o rovnost lesbických, homosexuálních, bisexuálních a transgender osob. Zkratkou LGBTI se označuje rozmanitá skupina zaměření a diskuse o jejich právech by měla být chápána tak, že se vztahuje i na další komunity, jako jsou např. queer osoby, asexuálové či pansexuální osoby. Možnost být hrdí na to, kdo jsou a koho milují, by měli dostat všichni! 

Evropská komise se snaží šířit povědomí o právech osob LGBTI a chce zbytku světu ukázat, že rovná práva náleží všem, bez ohledu na jejich sexuální identitu. EU začlenila ochranu LGBTI osob do klíčových právních dokumentů, jako je Amsterodamská smlouva (1997), Listina základních práv (2000) a antidiskriminační směrnice. I v samotné EU se samozřejmě situace v jednotlivých zemích liší. 

Jaká je situace LGBTI občanů v Evropě?

V roce 2013 představila Agentura Evropské unie pro základní práva (FRA) výsledky průzkumu, který ukázal, že LGBTI osoby čelí v celé EU diskriminaci, obtěžování, nenávistným projevům a násilí, a jsou tak narušována jejich základní práva. Podle zjištění získaných v druhém průzkumu EU zaměřeném na LGBTI je zaznamenaný pokrok pouze malý. 

„Je to překvapivé a v dnešní době vlastně i šokující zjištění, že většina LGBTI osob si netroufne držet na ulici partnera za ruku. Velmi znepokojivé jsou pak případy diskriminace, včetně násilných činů. Přesto jen velmi málo z těch všech, kteří jsou napadeni, hlásí incident úřadům.“ Michael O'Flaherty, ředitel FRA, březen 2020 

Některé země EU se dokonce v oblasti práv LGBTI vracejí zpět do minulosti. Nenávistné projevy i projevy homofobního a transfobního násilí jsou stále příliš časté, a to i v zemích, které jsou v tomto ohledu jinak progresivní. EU v současné době pracuje na nové strategii, která bude tuto situaci řešit.

Současný stav práv LGBTI osob sledují rovněž neziskové organizace, jako je ILGA-Europe. Ta každoročně zveřejňuje nástroj Rainbow Europe umožňující srovnání 49 evropských zemí podle toho, jak na tom s uplatňováním právních předpisů a politik v oblasti rovnosti LGBTI osob jsou. 

Chcete se zapojit do sdružení LGBTI osob, která bojují za rovná práva? 

Článek 19 Všeobecné deklarace lidských práv chrání právo každého svobodně se vyjadřovat. Různé organizace občanské společnosti aktivně práva komunity LGBTI hájí a dohlížejí na dodržování těchto zásad. Některé z nich dostávají na podporu své činnosti finanční prostředky od EU. 

Níže některé z těchto evropských sítí uvádíme. Pokud máte o problematiku ochrany práv LGBTI osob zájem, zjistěte si více o jejich činnosti a o jejich členech z vaší země:

Chcete nahlásit případ diskriminace?

Podle zjištění průzkumu týkajícího se osob LGBTI tyto osoby často případy diskriminace nehlásí, neboť se domnívají, že se stejně nic nezmění (41 % respondentů).

Homofobní a transfobní projevy jsou přitom dva nejčastější typy nenávistných projevů. Pomozte prosadit společenskou změnu tím, že je odmítnete tolerovat!

Pokud jste se sami stali obětí diskriminace, obraťte se na vnitrostátní orgán pro rovnost žen a mužů ve vaší zemi nebo na organizaci, která zastupuje zájmy komunity LGBTI osob, které vás buď podpoří, nebo vás nasměrují na vhodnou asistenční službu.