Skip to main content
© Sharon McCutcheon - Unsplash © Sharon McCutcheon - Unsplash

LGBTI-inimeste õigused Euroopas

Viimati uuendatud Teisipäev, 02/11/2021

Tänapäeva Euroopas kannatavad lesbid, geid, biseksuaalid, trans- ja intersoolised inimesed (LGBTI-inimesed) siiani diskrimineerimise all kogu maailmas. LGBTI-inimeste õiguste kaitse on Euroopa Liidus esmatähtis.

Euroopa Liit on viimase 25 aasta jooksul olnud lesbide, geide ning bi- ja transseksuaalide võrdõiguslikkuse eestvedajaks. Lesbide, geide, biseksuaalide, trans- ja intersooliste inimeste (LGBTI) rühm on mitmekesine ning nende õigusi tuleks mõista nii, et need hõlmavad ka teiste kogukondade, näiteks queer-inimeste, aseksuaalide ja panseksuaalide õigusi. Igaühel peaks olema õigus tunda uhkust selle üle, kes ta on ja keda ta armastab! 

Euroopa Komisjon on püüdnud suurendada teadlikkust LGBTI-inimeste õigustest, eesmärgiga näidata maailmale, et olenemata sellest, keda me armastame või kes me oleme, peaksid kõigil olema samad õigused. EL on lisanud LGBTI-inimeste kaitse sellistesse olulistesse õigusdokumentidesse nagu Amsterdami leping (1997), põhiõiguste harta (2000) ja diskrimineerimisvastased direktiivid. Loomulikult on olukord ELis riigiti erinev. 

Milline on LGBTI-inimeste olukord Euroopas?

2013. aastal esitas Euroopa Liidu Põhiõiguste Amet (FRA) uuringu tulemused, mis näitasid, et LGBTI-inimesed kogevad kõikjal ELis diskrimineerimist, ahistamist, vihakõnet ja vägivalda, mis kahjustab nende põhiõiguste täielikku kasutamist. ELi II LGBTI uuringu tulemused näitavad, et edusammud on olnud piiratud. 

„Jätkuvalt on šokeeriv see, et enamik LGBTI-inimestest kogu Euroopas ei soovi samasoolise partneriga avalikult käsikäes jalutada. Diskrimineerimis- ning isegi vägivallamustrid on väga murettekitavad. Sellegipoolest vaid vähesed peaaegu kõikjal rünnakuohvriks langenutest teatavad sellest ametiasutustele.“ Michael O'Flaherty, FRA direktor, märts 2020 

Mõnes ELi liikmesriigis liigutakse LGBTI-inimeste õiguste osas isegi tagasi. Vihakõne ning homofoobne ja transfoobne vägivald on endiselt liiga levinud, seda isegi riikides, kus on tehtud märkimisväärseid edusamme. EL töötab praegu välja uut strateegiat selle olukorra parandamiseks.

LGBTI-inimeste õiguste olukorda jälgivad ka sellised mittetulundusühendused nagu ILGA-Europe, avaldades igal aastal võrdlusvahendi Rainbow Europe, mis reastab 49 Euroopa riiki LGBTI-inimeste võrdõiguslikkust käsitlevate õigusaktide alusel. 

Soovite ühineda LGBTI-inimeste organisatsioonidega, kes toetavad võrdseid õigusi? 

Inimõiguste ülddeklaratsiooni artikkel 19 kaitseb igaühe õigust end vabalt väljendada. Erinevad kodanikuühiskonna organisatsioonid kaitsevad aktiivselt LGBTI-kogukonna õigusi ning tagavad nende põhimõtete järgimise. Mõned neist saavad ELilt rahalist tuge oma tegevuse toetamiseks. 

Allpool on esitatud mõned neist Euroopa võrgustikest, tutvu nende tegevuse ja liikmete nimekirjaga sinu liikmesriigis, et saada rohkem teavet, kuidas oma õigusi kaitsta ja tegutseda:

Soovite teatada diskrimineerimisest?

LGBTI-inimeste uuringu tulemuste kohaselt ei teata LGBTI-inimesed sageli diskrimineerimisest, sest nende arvates ei muutu midagi (41% vastanutest).

Homofoobne ja transfoobne vihakõne on kaks kõige levinumat vihakõne liiki, teie kätes on võimalus olukorda muuta, keeldudes seda talumast!

Kui olete diskrimineerimise ohver, soovitame teil võtta ühendust oma elukohariigi võrdõiguslikkust edendava riikliku asutusega või LGBTI-kogukonna huve esindava organisatsiooniga, kes võib teid kas toetada ja/või suunata teid õige tugiteenuse juurde.