Skip to main content
© Sharon McCutcheon - Unsplash © Sharon McCutcheon - Unsplash

Prava pripadnika zajednice LGBTI u Europi

Posljednje ažuriranje utorak, 02/11/2021

Lezbijke, homoseksualci, biseksualne, transrodne i interseksualne osobe (LGBTI) još uvijek trpe diskriminaciju diljem svijeta. Zaštita prava pripadnika zajednice LGBTI jedan je od glavnih prioriteta u Europskoj uniji.

Europska unija (EU) već 25 godina zagovara ravnopravnost lezbijki, homoseksualaca te biseksualnih i transrodnih osoba. Pripadnici zajednice LGBTI raznoliki su te se podrazumijeva da se njihova prava odnose i na druge zajednice, primjerice na queer, aseksualne i panseksualne osobe. Svatko se treba moći ponositi onime što jest i koga voli! 

Europska komisija nastoji informirati javnost o pravima pripadnika zajednice LGBTI i pokazati svijetu da svi moramo imati ista prava, bez obzira na to tko smo i koga volimo. EU je zaštitu pripadnika zajednice LGBTI uključio u najvažnije pravne dokumente kao što su Ugovor iz Amsterdama (1997.), Povelja o temeljnim pravima (2000.) i direktive o borbi protiv diskriminacije. Naravno, situacija nije jednaka u svim zemljama EU-a. 

U kakvom su položaju građani iz zajednice LGBTI u Europi?

Agencija EU-a za temeljna prava predstavila je 2013. rezultate istraživanja koje je pokazalo da pripadnici zajednice LGBTI u EU-u doživljavaju diskriminaciju, uznemiravanje, govor mržnje i nasilje te stoga ne mogu u potpunosti ostvariti svoja temeljna prava. Rezultati drugog istraživanja EU-a o zajednici LGBTI ukazuju na slab napredak. 

Iznenađeni smo i šokirani da se većina pripadnika zajednice LGBTI u Europi i dalje boji u javnosti držati za ruke sa svojim istospolnim partnerom. Zabrinjavajuća je učestalost diskriminacije, pa čak i nasilja. Pa ipak, gotovo svugdje vrlo malen broj žrtava prijavljuje takve napade vlastima. Michael O'Flaherty, direktor Agencije za temeljna prava, ožujak 2020. 

Neke zemlje EU-a čak i nazaduju kad je riječ o pravima pripadnika zajednice LGBTI. Govor mržnje te homofobno i transfobno nasilje i dalje su česti, čak i u zemljama u kojima je postignut znatan napredak. EU trenutačno radi na novoj strategiji za poboljšanje te situacije.

Stanje prava pripadnika zajednice LGBTI prate i neprofitne organizacije, primjerice organizacija ILGA-Europe, koja objavljuje godišnji alat za vrednovanje Rainbow Europe, kojim se ocjenjuje 49 europskih zemalja s obzirom na njihove zakone i politike o ravnopravnosti pripadnika zajednice LGBTI. 

Želite se pridružiti organizacijama zajednice LGBTI koje se zalažu za ravnopravnost? 

Člankom 19. Opće deklaracije o ljudskim pravima štiti se svačije pravo na slobodno izražavanje. Niz organizacija civilnog društva aktivno brani prava pripadnika zajednice LGBTI i osigurava poštovanje tih načela. Neke od njih dobivaju potporu u obliku sredstava EU-a. 

U nastavku navodimo neke od tih europskih mreža. Proučite čime se bave i koji su im članovi u pojedinim zemljama te otkrijte kako možete zaštiti svoja prava.

Želite prijaviti diskriminaciju?

Prema rezultatima istraživanja o zajednici LGBTI njezini pripadnici često ne prijavljuju slučajeve diskriminacije jer smatraju da se ništa neće promijeniti (41 % ispitanika).

Tome možete stati na kraj tako da odbijete tolerirati govor mržnje, koji je najčešće homofoban ili transfoban.

Ako ste žrtva diskriminacije, obratite se nacionalnom tijelu za ravnopravnost u svojoj zemlji boravišta ili organizaciji koja zastupa interese zajednice LGBTI i koja vam može pružiti potporu i/ili vas uputiti na odgovarajuću službu za potporu.