Skip to main content
© Sharon McCutcheon - Unsplash © Sharon McCutcheon - Unsplash

LGBTI tiesības Eiropā

Pēdējās atjaunināšanas datums otrdiena, 02/11/2021

Pašlaik Eiropā lesbietes, geji, biseksuāļi, transseksuāļi vai interseksuāļi (LGBTI) joprojām cieš no diskriminācijas. LGBTI tiesību aizsardzība ir svarīga Eiropas Savienības prioritāte.

Pēdējos 25 gadus Eiropas Savienība (ES) ir bijusi lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu līdztiesības virzītājspēks. LGBTI aptver daudzveidīgu grupu, un viņu tiesības būtu jāsaprot kā tādas, kas ietver arī citu kopienu, piemēram, kvīru, aseksuāļu un panseksuāļu, tiesības. Visiem būtu jābūt iespējai lepoties ar to, kas viņi ir un ko viņi mīl! 

Eiropas Komisija nopūlas informēt sabiedrību par LGBTI tiesībām, lai parādītu pasaulei, ka neatkarīgi no tā, ko mīlam vai kas mēs esam, visiem vajadzētu būt vienādām tiesībām. ES ir iekļāvusi LGBTI aizsardzību galvenajos tiesību aktos, piemēram, Amsterdamas līgumā (1997), Pamattiesību hartā (2000) un diskriminācijas novēršanas direktīvās. Protams, situācija dažādās ES valstīs atšķiras. 

Kāda ir LGBTI situācija Eiropā?

ES Pamattiesību aģentūra (FRA) 2013. gadā iepazīstināja ar aptauju, kuras rezultāti liecināja, ka LGBTI visā ES saskaras ar diskrimināciju, aizskarošu izturēšanos, naidīgiem izteikumiem un vardarbību, kas viņiem neļauj pilnībā baudīt savas pamattiesības. Apsekojuma LGBTI Survey II (Otrais Eiropas Savienības LGBTI apsekojums) konstatējumi liecina, ka situācija ir tikai nedaudz uzlabojusies. 

“Mani joprojām pārsteidz un tai pašā laikā šokē fakts, ka lielākā daļa LGBTI personu Eiropā izvairās pastaigāties roku rokā ar savu viendzimuma partneri. Diskriminējoša izturēšanās un pat vardarbība ir ļoti satraucoši. Un vēl joprojām tikai retais uzbrukuma upuris par incidentu ziņo iestādēm.” Michael O'Flaherty, FRA direktors, 2020. gada marts 

Dažas ES valstis LGBTI tiesību jomā pat pieņem tiesības ierobežojošus pasākumus. Pat valstīs, kurās novērojams būtisks progress, vēl joprojām tiek izteikti naidīgi izteikumi un notiek homofobiskas un transfobiskas vardarbības akti. ES pašlaik izstrādā jaunu stratēģiju, lai risinātu šo situāciju.

Pašreizējo situāciju LGBTI tiesību jomā uzrauga arī bezpeļņas organizācijas, piemēram, Starptautiskās Lesbiešu un geju asociācijas Eiropas nodaļa (ILGA-Europe). Tā publicē ikgadēju salīdzinošās novērtēšanas rīku Varavīksnes Eiropa (Rainbow Europe), kas ierindo 49 Eiropas valstis pēc to LGBTI līdztiesības tiesību aktiem un līdztiesības politikas. 

Vēlies pievienoties LGBTI organizācijām, kas iestājas par vienlīdzīgām tiesībām? 

Vispārējās cilvēktiesību deklarācijas 19. pants aizsargā ikvienas personas tiesības brīvi paust savu viedokli. Dažādas pilsoniskās sabiedrības organizācijas aktīvi aizstāv LGBTI kopienas tiesības un nodrošina šo principu ievērošanu. Dažas no tām saņem ES finansējumu savu darbību atbalstam. 

Lūk, daži Eiropas tīkli. Lai uzzinātu vairāk par to, kā rīkoties un aizstāvēt savas tiesības, iepazīsties ar to darbībām un valstu locekļu sarakstu.

Vēlies ziņot par diskrimināciju?

Saskaņā ar LGBTI apsekojuma rezultātiem LGBTI personas bieži vien neziņo par diskriminācijas gadījumiem, jo uzskata, ka nekas nemainīsies (41 % respondentu).

Tā kā homofobija un transfobija ir divi no visizplatītākajiem naida runas veidiem, tu vari palīdzēt cīnīties pret to, atsakoties pieciest šāda veida runu!

Ja esi diskriminācijas upuris, iesakām sazināties ar tavas dzīvesvietas valsts līdztiesības iestādi vai organizāciju, kas pārstāv LGBTI kopienas intereses. Tās var sniegt atbalstu un/vai novirzīs tevi pie pareizā atbalsta dienesta.