Skip to main content

Europejski Korpus Solidarności

Razem możemy więcej

Young person icon
Dla młodych osób

Jak wziąć udział w projektach, jak się zarejestrować i jak uzyskać dostęp do swojego osobistego konta


Organisation icon
Dla organizacji

Jak wziąć udział w działaniach i jak uzyskać dostęp do portalu dla organizacji


Koronawirus: Jak pandemia wpływa na realizację programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności?

• Komisja popiera wszystkie aktualnie stosowane w krajach UE środki ograniczające rozprzestrzenianie się koronowirusa. Komisja rozumie również, że takie środki mogą zaważyć na udziale studentów, uczniów, wolontariuszy itp. w programie Erasmus+ i Europejskim Korpusie Solidarności. 
• W obecnej sytuacji niektórzy uczestnicy nie mogą wyjechać ze swojego kraju, a inni powrócić z miejsca, gdzie biorą udział w programie. W tej atmosferze niepewności niektórzy rodzice nie pozwalają swoim dzieciom na podróż.
• W związku z wieloma znakami zapytania staramy się podchodzić do realizacji programu w sposób jak najbardziej elastyczny, o ile pozwalają nam na to obowiązujące przepisy. 
• Poinformowaliśmy krajowe agencje zarządzające programem Erasmus+, że mogą powoływać się na klauzule o sile wyższej. Pozwoli to agencjom oszacować, czy będą mogły zaakceptować dodatkowe koszty nieprzekraczające maksymalnej kwoty dotacji. Co więcej, agencje będą mogły przesunąć zaplanowane działania w ramach każdego projektu o nie więcej niż 12 miesięcy. Jesteśmy również w kontakcie z organami krajowymi.
• Bardzo uważnie śledzimy bieżącą sytuację i zastosujemy wszelkie dodatkowe środki, które mogą okazać się niezbędne.
• Pytania i odpowiedzi dotyczące programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności w związku z pandemią COVID-19 dostępne są tutaj.