Skip to main content

Accredited organisation

Udruga Amazonas

Udruga Amazonas

Veprinačka 15, 10000, Zagreb, Kroatia

www.amazonas.hr - +38598224834

Beskrivelse av organisasjon

Udruga Amazonas djeluje od 2004. godine s ciljem promocije zdravih životnih stilova i interkulturnog dijaloga kroz različite aspekte Brazilske kulture. U našem djelovanju naglasak je stavljen na vještinu capoeire koju koristimo kao metodu kojom
potičemo razvoj kreativnih i socijalnih potencijala djece, mladih i odraslih. Naše je djelovanje primarno usmjereno na rad s djecom i mladima, a posebice na rad s onima iz ranjivih skupina društva. U provedbi svih naših programa i projekata ključna je međusektorska suradnja te surađujemo s nizom osnovnih i srednjih škola, fakultetima, udrugama, ustanovama te Centrima za socijalnu skrb. Trenutno radimo na sljedećim projektima/programima:

*Sportski programi
Neki od naših regularnih programa su škola capoeire i škola akrobatike. Capoeira je afro – brazilska vještina koja obuhvaća igru pokreta, glazbu, ritam, komunikaciju i pozitivnu energiju. Zbog svog karaktera koji uključuje i uspostavlja dijalog među ljudima, ona je ne natjecateljska vještine te briše granice između spola, dobi i rase. Capoeira Amazonas prva je capoeira škola u Hrvatskoj te djelujemo već 16 godina. Fluid balance je unikatan program koji kombinira različite tehnike pokreta i fizičkog izraza. Uključuje elemente akrobatike, suvremenog plesa, capoeire, teatra, cirkusa, gimnastike i kaskaderstva. Cilj programa je uspostaviti kontrolu i ravnotežu tijela u različitim tranzicijama. Dodatni program, proizašao iz njega, je Hand – balancing koji istražuje različite pristupe ravnoteži.

*Programi socijalne podrške
Već osam godina provodimo projekt prevencije neprihvatljivog ponašanja djece „Tribo Moderna“ – capoeira za toleranciju i nenasilje. Kroz njega radimo s djecom i mladima u riziku (problemi u ponašalju, slabiji socio - ekonomski status, manjinske skupine društva i sl.) Zbog različitosti pokreta i izričaja, slobode, kreativnosti i nekompetitivnosti u programu koristimo capoeiru kao metodu rada s korisnicima. Kroz različite radionice koje uključuju elemente capoeire s djecom se radi na komunikacijskim vještinama, razvoju tolerancije i dijaloga, kontroli emocija i timskom radu. Rezultati programa su iz godine u godinu sve bolji te je 87% korisnika u evaluaciji označilo da su naučili puno o poštovanju različitosti, 76% ih je naučilo kontrolirati agresivno ponašanje, 79% korisnika poboljšalo je svoje odnose s vršnjacima, a 92% naučilo je surađivati s drugom djecom. Do sada se projekt provodio na području Zagreba, Zaprešića, Jastrebarskog, Pule i Rijeke. „Uključi sve“ nastao je kao nadogradnja naših socijalnih programa te je namijenjen mladima. Cilj programa je aktivno uključiti mlade, posebice mlade iz marginaliziranih skupina, u volonterske neformalne aktivnosti s ciljem većeg uključenja u zajednicu i razvoja vlastitih kompetencija i vještina. Kroz projekt mladi se uključuju u tečajeve stranih jezika, sportske programe, kulturna događanja te u volonterske timove kao što su: medijsko – filmski tim, pomoć u učenju, tim za organizaciju Festivala brazilske kulture, a za studente pomagačkih struka otvorene su pozicije individualnog rada s djecom. Kroz projekt mladi ostvaruju suradnju između različitih skupina, uspostavljaju međusobno razumijevanje i poštovanje, prepoznaju volontiranje kao alat neformalnog učenja te se informiraju o mobilnosti. Osim razvoja kompetencija, mlade se kroz projekt motivira za aktivno sudjelovanje u zajednici. 89% korisnika prošle evaluacije označili su da su povećali kvalitetu svog života, a 73% korisnika ističe kako su kroz aktivnosti usvojili nove kompetencije i vještine.

*Kulturni programi
Festival brazilske kulture – Brazilactica održava se svake godine u svibnju te obuhvaća različite radionice, predavanja, performanse, tematske večeri, filmske i književne projekcije posvećene brazilskoj kulturi. Festival godišnje pohodi nekoliko stotina sudionika te uključuje međunarodne goste iz Europe i Brazila. Ljetni kamp se održava svake godine u drugoj polovici srpnja te obuhvaća različite sportsko – kulturne radionice. Kamp se (uglavnom) održava na Lošinju i pohodi ga između 30 i 70 mladih i odraslih iz zemlje, regije i Europe.

Osim lokalno, aktivni smo i izvan granica zemlje. To obuhvaća aktivnosti u Erasmus+ programu, Europskim snagama solidarnosti i internacionalna capoeira okupljanja.

Uz navedene programe, iza nas je oko 190 javnih nastupa i performansa, više od 100 nacionalnih i internacionalnih radionica, tri predstave te dva autorska CDa. Dosad smo se financirali iz članarina, donacija, sponzorstava, prihoda od prodaje nastupa i usluga vođenja radionica te iz sredstava osiguranih na javnim natječajima. Naše projekte dosad su financirali Agencija za mobilnost i programe EU, Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Ministarstvo znanosti obrazovanja i sporta, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Grad Zagreb, Grad Zaprešić, Grad Pula, tvrtka PBZ Card, Tinktura d.o.o., Nova TV i drugi.

Inkluderingstemaer

This organisation is willing to involve volunteers who face situations which make their participation in activities more difficult, from the following categories for different types of project:

  • Economic obstacles
  • Geographical obstacles
  • Social obstacles
  • This organisation holds a European Solidarity Corps Quality Label. The Quality Label certifies that the organisation is able to run projects in compliance with the principles and objectives of the European Solidarity Corps.

Scope Frivillig arbeid

Role Utløpsdato
Hosting 31/12/2027
Supporting 31/12/2027

Lead organisation

PIC: 940056780 OID: E10128396