Skip to main content

Česi u Zagrebu i Sesvetama

Naslovna fotografija uz izložbu i naše istraživanje

10/03/2022 08:00

30/09/2022 14:00

[GMT] Meán-am Greenwich

U povodu Dana grada Zagreba u predvorju naše škole postavljena je bogata izložba pod nazivom Česi u Zagrebu i Česi u Sesvetama, koju su s učenicim prošle i ove školske godine pripremile profesorica Suzana Pešorda i školska knjižničarka Ruža Jozić. Uz izložbu će predsjednik društva Češka beseda u Zagrebu, gosp. Juraj Bahnik mag. pol., održati popularno predavanje za naše učenike 3. razreda, o doprinosu Čeha i češke manjine razvoju grada Zagreba tijekom stoljeća. Upoznajmo kako jedna nacionalna manjina kao što su Česi, od prvoga zagrebačkog biskupa Duha do danas, može ostaviti neizbrisiv trag u gradu u kojem su istinski živjeli i djelovali.
U nadahnutom govoru predsjednika Češke besede u Zagrebu učenici su imali prigodu čuti o doseljavanju Čeha u Zagreb i Hrvatsku, o zajedničkom životu i suradnji dva prijateljska naroda tijekom minulih stoljeća, o znamenitim pojedincima koji su povezivali češki i hrvatski narod na različitim područjima društvenog, gospodarskog i kulturnog života. Ovu smo izložbu i predavanje posvetili Danu grada Zagreba. Naši su učenici s profesoricom Suzanom Pešorda i školskom knjižničarkom, a u suradnji s Muzejom Prigorja Sesvete i kustosicom mr. sc. Jagodom Mesar Vondraček istražili i dolazak Čeha u Sesvete krajem 19. stoljeća te zasluge češke obitelji Peška u gospodarskom i društvenom razvoju Sesveta. Ovim su istraživačkim radom naše učenice Margita Vidović i Ana Tomašek sudjelovale i na državnom natjecanju sa samostalnim istraživačkim radom. Knjižničarka je s učenicima 4. razreda istražila utjecaj bohemizama na razvoj hrvatskoga jezika. Više u našim digitalnim publikacijama ISSUU na mrežnoj stranici škole.

SONRAÍ NA GNÍOMHAÍOCHTA
Formáid na gníomhaíochta Láithreacht aghaidh ar aghaidh
Ag tosú an 10/03/2022 08:00
Ag críochnú an 30/09/2022 14:00
Amchrios [GMT] Meán-am Greenwich
Arna heagrú ag Ruža Jozić i Suzana Pešorda, Gimnazija Sesvete
Suíomh gréasáin na heagraíochta http://gimnazija-sesvete.skole.hr/
Ríomhphost teagmhála ruza.jozic2@skole.hr
Raon spriocaoise 14-17
Teanga na gníomhaíochta Cróitis
An cineál gníomhaíochta Taispeántas
Ábhair na gníomhaíochta Luachanna Eorpacha; Cuimsiú agus comhionannas; An cultúr; An saol digiteach
Na Spriocanna don Óige atá nasctha leis an ngníomhaíocht seo Sochaithe Ionchuimsitheacha; Spás agus Rannpháirtíocht do Chách
Bainteach leis an gComhdháil ar Thodhchaí na hEorpa Níl agus ní raibh
Líon na rannpháirtithe a bhfuiltear ag súil leis (meastachán) 150
dehaze