ZWIAZEK POLSKICH KAWALERÓW MALTANSKICH SUWERENNEGO RYCERSKIEGO ZAKONU SZPITALNIKÓW SWIETEGO JANA JEROZOLIMSKIEGO ZWANEGO RODYJSKIM I MALTANSKIM

ZWIAZEK POLSKICH KAWALERÓW MALTANSKICH SUWERENNEGO RYCERSKIEGO ZAKONU SZPITALNIKÓW SWIETEGO JANA JEROZOLIMSKIEGO ZWANEGO RODYJSKIM I MALTANSKIM

Maltańskie Centrum

Aleja Kasztanowa 4a , 30-227, Kraków, Poland

www.centrummaltanskie.eu - +48 12 424 14 52

opis organizácie

Maltańskie Centrum Pomocy Niepełnosprawnym Dzieciom i ich Rodzinom jest prowadzone przez Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego zwanego Rodyjskim i Maltańskim. Działalność szpitalna i dobroczynna na rzecz chorych była nieprzerwanie prowadzona przez prawie tysiąc lat istnienia Zakonu.
Działalność Związku Polskich Kawalerów Maltańskich obejmuje:
• działalność charytatywną
• pierwszą pomoc przedmedyczną i medyczną (Maltańska Służba Medyczna)
• pielgrzymki i obozy dla dzieci i młodzieży
• działalność związaną z sytuacjami kryzysowymi i konkretnymi potrzebami społecznymi
• działalność formacyjną.
Centrum jest najmłodszym dziełem Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, działa od 2006r. Z opieki Centrum skorzystało już ponad 4 tys. dzieci. Obecnie Centrum świadczy pomoc dla ponad 500 dzieci, wśród których ok. 70 jest dziećmi autystycznymi.
Głównym celem działalności Centrum jest wszechstronna pomoc dzieciom z zaburzeniami rozwoju psychomotorycznego:
• pomoc dzieciom, których rozwój jest opóźniony, przebiega nieharmonijnie lub nieprawidłowo
• opieka nad dziećmi z porażeniem mózgowym, upośledzeniem umysłowym, wadami genetycznymi, autyzmem
• pomoc rodzinom, którym potrzebne jest psychologiczne wsparcie oraz pomoc w wychowywaniu i skutecznej stymulacji rozwoju dziecka.
Pierwszy kontakt z dzieckiem i jego rodziną podejmuje psycholog. Zespół specjalistów identyfikuje problemy i stawia diagnozę i definiuje charakter trudności. Psychologowie pełnią funkcję koordynatorów zespołów diagnostycznych, w których uczestniczą specjaliści Centrum. Dalej tworzy się indywidualny plan pomocy uwzględniający potrzeby i możliwości każdego dziecka. W ten plan działania wpisany jest wolontariusz, który zawsze pracuje w zespole specjalistów.
Poprzez zaangażowanie wolontariuszy w działalność na rzecz dzieci niepełnosprawnych Centrum zwiększa świadomość młodych ludzi na temat problemów w środowiskach wykluczonych przez społeczeństwo. W działalności Centrum istotną rolę odgrywa indywidualne podejście do każdego dziecka i jego rodziny. Na tych założeniach opiera się model pomocy Centrum.
Centrum oferuje pomoc w formie zajęć indywidualnych i grupowych przeznaczonych dla dzieci w wieku 0-7 lat oraz zajęć edukacyjnych, warsztatów i psychoterapii dla rodziców.
W przedszkolu specjalnym dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych w wieku 3-7 lat objęte są kompleksową terapią i opieką. Centrum skupia grupę polskich wolontariuszy. Od 6 lat swoje projekty realizują również wolontariusze zagraniczni. Pomoc udzielana przez Centrum jest nieodpłatna. W tym roku organizacja będzie realizuje 2 projekty goszczenia realizowane przez 2 różne organizacje koordynujące: Stowarzyszenie ASF w Polsce oraz Klub Kultury w Przegorzałach.
Zespół Maltańskiego Centrum Pomocy to grupa 80 wyspecjalizowanych pracowników (lekarzy, psychologów, pedagogów o rożnych formach specjalizacji, fizjoterapeutów, oraz pracowników administracyjnych) oraz wolontariuszy. Pracownicy centrum mają duże doświadczenie w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Ich praca polega na fachowej pomocy, ale również na zbudowaniu atmosfery wzajemnej życzliwości w całym środowisku. Nie jest to wyłącznie pomoc specjalistyczna, lecz również pomoc przy zwykłych, codziennych czynnościach życiowych, które dla chorych dzieci stanowią dużą trudność. Głównym celem tej pracy jest przygotowanie podopiecznych i ich rodzin do podjęcia w miarę możliwości samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie i poprawienia zdolności komunikowania się ze światem zewnętrznym.

témy v oblasti začlenenia

This organisation is willing to involve volunteers who face situations which make their participation in activities more difficult, from the following categories for different types of project:

  • Economic obstacles
  • Geographical obstacles
  • Cultural differences

Táto organizácia je držiteľom značky kvality Európskeho zboru solidarity. Značka kvality potvrdzuje, že daná organizácia dokáže realizovať projekty v súlade so zásadami a cieľmi Európskeho zboru solidarity.

Rozsah Dobrovoľníctvo

Úloha Dátum skončenia platnosti
Hostiteľ31/12/2027
PIC: 941314385 OID: E10197441
Posledná aktualizácia dňa 28/04/24

Témy organizácie

Inclusion

Skills development

Equality and non-discrimination