
Wpisz do CV swoje doświadczenie wolontariackie, aby zdobyć lepsze perspektywy zawodowe!
Ostatnia aktualizacja poniedziałek, 15/01/2024
Dla Unii Europejskiej wolontariat jest wyrazem aktywnej postawy obywatelskiej, ścieżki nauki i istotnej działalności na rzecz rozwoju wartości demokratycznych, godności ludzkiej i równości.
Wolontariat też może pomóc w znalezieniu nowej pracy, a UE stworzyła różne narzędzia, które pomogą Ci w tym procesie!
Uczestnictwo w wolontariacie jest dla każdego młodego człowieka znaczącym osiągnięciem. Jest to okazja m.in. do rozwijania kompetencji społecznych i osobistych oraz zdobycia cennego doświadczenia zawodowego, pracy w zespołach wielokulturowych, kreatywnego rozwiązywania problemów, posługiwania się językiem obcym w wypełnianiu codziennych zadań czy samodzielnego życia w innym kraju europejskim.
Doświadczenia te wspierają rozwój osobisty uczestników, a także pomagają im znaleźć możliwości rozwoju ich przyszłych ścieżek kariery i uczenia się.
Doświadczenie wolontariackie: ważna wartość dodana przy poszukiwaniu pracy
Jeśli uczestniczysz w wolontariacie na poziomie lokalnym lub międzynarodowym, zawsze zastanów się nad tym, jakie doświadczenia z niego wynosisz. Pracodawcy zazwyczaj doceniają takie doświadczenia.
W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej i w swoim CV zawsze warto wyjaśnić, czego nauczyłeś/-aś się w ramach doświadczenia wolontariackiego. Pracodawcy szczególnie cenią umiejętności przekrojowe, takie jak zdolność przystosowania się, samodzielność, niezawodność, kreatywność czy zmysł inicjatywy. W jaki sposób rozwijasz te i inne umiejętności w trakcie wolontariatu?
Podobnie jak w przypadku doświadczenia zawodowego, ważne jest szczegółowe opisanie projektów, w których brałeś/-aś udział, zdobytych umiejętności i wiedzy. Jeśli zdobyte umiejętności odpowiadają wymogom ogłoszenia o pracy, to jeszcze lepiej!
Wolontariat: doświadczenie zawodowe w Twoim Europass-CV
UE stworzyła bezpłatne narzędzie internetowe służące do opracowania życiorysu, który można stosować w całej Europie, i który uwzględnia doświadczenia płynące z uczenia się przez całe życie. Jest to tzw. Europass-CV. Narzędzie to może pomóc w budowaniu dynamicznej ścieżki kariery i uznaniu Twoich kompetencji, umiejętności zawodowych i przekrojowych.
Zgodnie z Europass działalność wolontariacka, płatne lub bezpłatne praktyki zawodowe lub staże należy opisać w sekcji „doświadczenie zawodowe”. Kompetencje nabyte podczas wolontariatu można również dodać w sekcji „umiejętności osobiste”.
Ponadto w przypadku wolontariatu za granicą Europass-CV można uzupełnić załącznikiem Europass-Mobility. Dokument ten musi wypełnić instytucja, która wysłała Cię za granicę.
Sprawdź na stronie internetowej, jak najlepiej wykorzystać to narzędzie lub skontaktuj się z krajowym punktem kontaktowym Europass.
Uznawanie wolontariatu: Europejski Korpus Solidarności i Erasmus+
Świadectwo Youthpass przysługuje uczestnikom wszystkich rodzajów projektów w ramach programu Erasmus+ oraz Europejskiego Korpusu Solidarności. Od czasu uruchomienia tej możliwości w 2007 r. uczestnikom wydano ponad 1 mln świadectw Youthpass!
Celem świadectwa jest umożliwienie uczestnikom lepszego prezentowania i komunikowania doświadczenia, które zdobyli uczestnicząc w programach. Przyczynia się ono również do zwiększania świadomości i uznawania wyników uczenia się młodzieży oraz ich uczestnictwa w programach UE skierowanych do młodzieży.
Instrument Youthpass należy rozumieć jako nieustanną okazję do monitorowania procesu uczenia się uczestników. Organizacje, które korzystają ze świadectwa Youthpass, dążą do poprawy jakości i widoczności ich pracy oraz do uznawania w całej Europie pozaformalnego i nieformalnego uczenia się.
Więcej informacji na temat Youthpass, przykłady świadectw, nagrania wideo itp. można znaleźć na stronie internetowej Youthpass.