
Dokumentirajte svoje volontersko iskustvo kako biste imali bolje mogućnosti zapošljavanja!
Posljednje ažuriranje ponedjeljak, 15/01/2024
Za EU volontiranje je primjer aktivnog građanstva, prilika za stalno učenje i aktivnost važna za razvoj demokratskih vrijednosti, ljudskog dostojanstva i jednakosti.
Volontiranje vam može pomoći i u pronalaženju novog posla, a EU ima brojne alate koji će vam to olakšati!
Sudjelovanje u volonterskom projektu veliko je postignuće za sve mlade osobe. To je prilika za razvoj društvenih i osobnih kompetencija i stjecanje važnog radnog iskustva, rad u multikulturnim timovima, korištenje stranog jezika u svakodnevnim zadaćama, samostalni život u nekoj drugoj europskoj zemlji i još mnogo toga.
Ta iskustva pomažu sudionicima u osobnom rastu i pronalaženju mogućnosti za karijere i učenje u budućnosti.
Volonterska iskustva: značajna dodana vrijednost pri traženju posla
Ako ste volontirali kod kuće ili u drugoj zemlji, razmislite što ste iz toga naučili. Poslodavci obično cijene takvo iskustvo.
Na razgovoru za posao i u životopisu uvijek je dobro iznijeti što ste naučili prilikom volontiranja. Poslodavci posebno cijene transverzalne vještine, kao što su prilagodljivost, samostalnost, pouzdanost, kreativnost i preuzimanje inicijative. Kako ste prilikom volontiranja razvili te i brojne druge vještine?
Važno je da možete detaljno opisati što ste radili te koje ste vještine i znanje stekli, baš kao da je riječ o radnom iskustvu. Najbolje bi bilo da te vještine možete povezati sa uvjetima za željeno radno mjesto!
Volontiranje: radno iskustvo u životopisu u formatu Europass
EU je izradio besplatan internetski alat za izradu životopisa, Europass, koji se koristi u cijeloj Europi, a u njemu se bilježi sve znanje stečeno tijekom života. Taj vam alat može pomoći u izgradnji dinamične karijere i priznavanju vaših profesionalnih i transverzalnih kompetencija.
Prema Europassu volonterske aktivnosti, plaćeno ili neplaćeno stažiranje ili pripravništvo trebali bi se uvrstiti u odjeljak „Radno iskustvo”. Kompetencije koje ste stekli prilikom volontiranja možete upisati i u odjeljak „Osobne vještine”.
Usto, ako ste volontirali u inozemstvu, životopis u Europassu može se dopuniti prilogom o mobilnosti. Riječ je o dokumentu koji ispunjava institucija koja vas je poslala u inozemstvo.
Ovdje saznajte kako najbolje iskoristiti ovaj alat ili se obratite nacionalnoj kontaktnoj točki za Europass.
Priznavanje volontiranja: Europske snage solidarnosti i Erasmus+
Potvrdu Youthpass mogu dobiti svi mladi koji su sudjelovali u programu Erasmus+ ili u bilo kojem projektu Europskih snaga solidarnosti. Od pokretanja 2007. izdano je više od milijun potvrda Youthpass.
S pomoću njih sudionici mogu lakše pokazati što su naučili u programima. Pridonose i informiranju o programima EU-a za mlade te priznavanju rezultata učenja i sudjelovanja mladih u tim programima.
Youthpass bi trebalo shvatiti kao proces, stalno promišljanje radi praćenja napretka učenja. Organizacije koje koriste potvrdu Youthpass nastoje poboljšati kvalitetu i vidljivost svojeg rada te podupiru priznavanje neformalnog i informalnog učenja u cijeloj Europi.
Više informacija o Youthpassu, primjere certifikata, videozapise i još mnogo toga možete pronaći na stranici Youthpassa.