
Zatrudnienie w Europie
Ostatnia aktualizacja środa, 21/10/2020
Chcesz wejść na rynek pracy, ale nie wiesz, od czego zacząć? W Europie istnieją niezliczone możliwości: tutaj dowiesz się, jak je znaleźć!
Zanim wyślesz swoje zgłoszenie rekrutacyjne
Poszukiwanie pracy może być bardzo trudnym zadaniem, ale na pewno będzie Ci łatwiej, jeśli się to niego dobrze przygotujesz. Poniżej znajdziesz wskazówki, które zwiększą Twoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy.
1. Dopasuj swoje CV do rodzaju pracy, o jaką chcesz się ubiegać
Gdy już znajdziesz ofertę wymarzonej pracy, daj się poznać od najlepszej strony! Na przykład, jeśli ubiegasz się o stanowisko dziennikarza, pokaż, że potrafisz być kreatywny. W ogólnie zredagowanym życiorysie często nie są wystarczająco wyeksponowane elementy, które są ważne w przypadku konkretnego stanowiska, zatem zadbaj o to, by Twój życiorys był dopasowany do rodzaju pracy, o jaką się ubiegasz.
2. Dbaj o swoje konta w mediach społecznościowych
Zaktualizowane konto w serwisie LinkedIn może czasami okazać się pomocne przy składaniu wniosku o pracę. Z kolei Twoje tweety mogą świadczyć o Twoim zainteresowaniu konkretną dziedziną lub danym tematem. Pamiętaj również, żeby ukryć te treści na swoich kontach w mediach społecznościowych, których Twój potencjalny pracodawca nie powinien zobaczyć. Więcej informacji o tym, jak najlepiej wykorzystać media społecznościowe, znajdziesz w tym artykule w portalu EURES.
3. Poszukaj informacji o przyszłym pracodawcy
Oczekując na odpowiedź, poszukaj informacji o projektach realizowanych przez firmę lub organizację, do której wysłałeś zgłoszenie. Zastanów się, czy masz jakieś pomysły, które mogłyby usprawnić jej funkcjonowanie. Będzie to świadczyć o Twoim zainteresowaniu i chęci pracy w danej firmie lub organizacji!
4. Kontakt z przyszłym pracodawcą
Nie bój się skontaktować się z firmą, do której wysłałeś zgłoszenie, aby zapytać o wynik rekrutacji. Będzie to świadczyć o Twoim zainteresowaniu i gotowości do jak najszybszego podjęcia pracy!
5. Gdzie szukać pracy?
W swoim kraju możesz zawsze skontaktować się z lokalną publiczną służbą zatrudnienia, aby znaleźć właściwą dla siebie ofertę pracy.
Jeśli jesteś gotowy pracować za granicą, odwiedź Europejski Portal Mobilności Zawodowej EURES i weź udział w wydarzeniach rekrutacyjnych łączących osoby poszukujące pracy i pracodawców w ramach Europejskich Dni Pracy. Znajdziesz tam nie tylko oferty pracy, ale również praktyczne informacje i porady. Jeśli chcesz odbyć staż, skorzystaj z narzędzia Eurodesk Opportunity Finder. Wszystkie te zasoby są regularnie aktualizowane i zawierają oferty pracy z całej Europy!
Poniżej przedstawiamy linki do kilku innych stron z ofertami pracy w Europie:
Nie znalazłeś nic dla siebie?
Jeśli nie znalazłeś żadnej oferty pracy dla siebie, może rozważysz wolontariat? Udział w różnych projektach w ramach wolontariatu to doskonały sposób na to, aby zrobić coś dla innych i jednocześnie odkrywać świat. Wolontariat pozwala również rozwijać umiejętności potrzebne w miejscu pracy, takie jak np. organizacja i zarządzanie czasem. Więcej informacji znajdziesz na stronie Europejskiego Korpusu Solidarności w części „Wolontariat”. Oferty wolontariatu możesz również znaleźć tutaj.