
Wpływ COVID-19 na zatrudnienie młodzieży
Ostatnia aktualizacja niedziela, 01/05/2022
Z danych Eurostatu wynika, że pandemia COVID-19 ma największy wpływ na wskaźnik zatrudnienia osób młodych.
Jeśli chodzi o zatrudnienie, pandemia COVID-19 w większym stopniu dotknęła młodych niż osoby starsze. Aby sprawdzić, jaki wpływ miała pandemia na sytuację ludzi w wieku 15–29 lat na rynku pracy, Eurostat porównał wskaźniki zatrudnienia młodzieży z trzeciego kwartału (lipiec, sierpień, wrzesień) z lat 2019, 2020 i 2021. Wyniki tej analizy przedstawiono na mapie powyżej.
W 2020 r. wskaźnik zatrudnienia osób młodych w UE wyniósł -2,8 punktu procentowego w porównaniu z sytuacją sprzed pandemii w 2019 r. W 2021 r. odnotowano jednak ożywienie, ponieważ wskaźnik zatrudnienia wyniósł -0,1 punktu procentowego w porównaniu z 2019 r.
Jeżeli porówna się 2020 r. z 2019 r., okazuje się, że we wszystkich krajach odnotowano spadek wskaźników zatrudnienia osób młodych. Największy spadek zatrudnienia młodych ludzi odnotowano na Litwie, w Portugalii, Irlandii i Hiszpanii, gdzie przekroczył on aż 5 punktów procentowych. Z drugiej strony Węgry, Finlandia, Francja, Austria i Rumunia odnotowały mniejszy spadek wskaźnika zatrudnienia młodzieży, tj. poniżej -2 punktów procentowych.
W 2021 r. gospodarka większości państw członkowskich UE (16 z 27) nie podźwignęła się jeszcze z pandemii, ponieważ wskaźnik zatrudnienia osób młodych był nadal niższy niż w 2019 r. Największy spadek odnotowano w Portugalii, Bułgarii, na Łotwie, w Czechach i w Polsce (wszystkie te kraje w trzecim kwartale 2021 r. odnotowały spadek o co najmniej -3 punkty procentowe w porównaniu z trzecim kwartałem 2019 r.). Natomiast największą poprawę wskaźników zatrudnienia osób młodych w porównaniu z sytuacją sprzed pandemii COVID-19 odnotowano w Irlandii, Francji i Słowenii (wszystkie te kraje w trzecim kwartale 2021 r. odnotowały wzrost o co najmniej +2 punkty procentowe w porównaniu z trzecim kwartałem 2019 r.).
Dane te zostały opublikowane z okazji Europejskiego Roku Młodzieży, który przypada w 2022 r. Interesują Cię inne statystyki na temat młodych osób? Więcej danych znajdziesz w unijnej tabeli wskaźników dotyczących młodzieży.
Więcej danych na temat zatrudnienia młodzieży znajdziesz na tych stronach:
• Statistics Explained – artykuły na temat wpływu kryzysu związanego z COVID-19 na rynek pracy i zatrudnienie
• Statystyki Eurostatu dla początkujących – artykuł na temat sytuacji na rynku pracy
• Strona internetowa Eurostatu poświęcona badaniu aktywności ekonomicznej ludności w UE
• Baza danych Eurostatu dotycząca badania aktywności ekonomicznej ludności w UE
Aby skontaktować się z Eurostatem lub zadać pytanie dotyczące korzystania z danych, wejdź na stronę wsparcia dla użytkowników.
Przedstawicieli prasy prosimy o kontakt z działem wsparcia dla mediów.