Wszystkie oficjalne strony internetowe UE są zarejestrowane w domenie europa.eu.
Ta strona korzysta z plików cookie. Aby uzyskać więcej informacji i zmienić swoje preferencje, wejdź na naszą stronę o plikach cookie lub kliknij link w którejkolwiek stopce.
Zobacz, jak możesz wziąć sprawy w swoje ręce jako obywatel Unii i obywatel świata.
Dowiedz się, jakie masz możliwości uczenia się, studiowania, pracy oraz udziału w projektach wolontariatu za granicą. Poinformuj innych o dostępnych inicjatywach i wymień się z nimi radami przydatnymi w podróży.
Poczytaj o związanych z nimi możliwościach: wymianach młodzieży, wolontariacie, studiach, pracy, podróżach i uczestnictwie w procesach demokratycznych w UE.
Zespół ABBA został założony w 1972 roku w Sztokholmie i sprzedał miliony płyt na całym świecie. Szwedzki kwartet utworem „Waterloo” zwyciężył w konkursie Eurowizji w 1974 roku. Zespół, której nazwa jest akronimem imion dwóch śpiewających i komponujących małżeństw (Agnetha, Björn, Benny i Anni-Frid), zdominował listy przebojów muzyki pop w latach 70. i 80. XX wieku oraz zainspirował twórców musicalu „Mamma Mia!” i jego późniejszych ekranizacji.
Siedem ekspresywnych, ekstrawaganckich i transcendentnych dzieł autorstwa architekta Antonio Gaudíego (1852–1926) znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Prace nad wznoszoną w Barcelonie imponującą katedrą Sagrada Familia wciąż trwają. Jego dzieło, przykład modernizmu katalońskiego, z asymetrycznymi fasadami i bogato zdobionymi mozaiką parkami jest zarówno osobiste, jak i eklektyczne.
Paul David Hewson (ur. 1960), szerzej znany jako Bono, jest liderem U2, jednego z najsłynniejszych europejskich zespołów, oraz zaangażowanym społecznie aktywistą i przedsiębiorcą. Jego fundacja „One Campaign” aktywnie wspiera umorzenie długów w celu zwalczania ubóstwa w Afryce oraz dąży do rozpowszechniania wiedzy o HIV. Bono zarządza także odzieżową firmą EDUN, która stosuje zasady zdrowej konkurencji w handlu. Za swoje obywatelskie zaangażowanie był dwukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, a w 2005 roku był jedną z osób, które otrzymały tytuł Człowieka Roku tygodnika „Time”.
Charlie Chaplin (1889–1977), którego znakami szczególnymi był charakterystyczny chód, melonik i ekscentryczny wąsik, jest jednym z najwybitniejszych komików XX wieku. Urodzony w biednej rodzinie w Londynie, grał ekscentryczne postacie, np. pijanego włóczęgę czy wielkiego dyktatora, łącząc patos z komedią. Po nadejściu epoki kina dźwiękowego Chaplin zaczął pracować jako pisarz, kompozytor i reżyser.
Daphne Anne Caruana Galizia (1965–2017), maltańska dziennikarka śledcza, została zamordowana za ujawnienie afer korupcyjnych. Zwróciła na siebie uwagę międzynarodowej opinii publicznej, gdy opublikowała powiązania między osobami na szczytach władzy a zagranicznymi rajami podatkowymi. Czołowa felietonistka i redaktor naczelna od 2008 roku prowadziła własny blog pod tytułem „Running Commentary”.
Urodzony na Krecie (w Kandii) pod rządami Wenecjan, grecki artysta El Greco (1541–1614) – właśc. Domenikos Theotokopoulos – był malarzem ikon kształconym w tradycji bizantyjskiej. Mieszkał w Wenecji, Rzymie oraz w Toledo, gdzie założył pracownię i tworzył religijne obrazy. Nowoczesne prace starego mistrza były przepełnione smutkiem i duchowością.
Fryderyk Chopin (1810–49), dziewiętnastowieczny kompozytor epoki romantyzmu, był wirtuozem fortepianu: emotywny, delikatny i technicznie doskonały w swych reinterpretacjach muzyki ludowej zawartej w mazurkach oraz w innowacyjnym interpretowaniu miniatur fortepianowych – nokturnów. Jego muzyka, a zwłaszcza słynna „Etiuda Rewolucyjna”, odzwierciedlała jego miłość do okupowanej Polski.
Nazwisko „George Orwell” stało się synonimem politycznej tyranii i dystopicznych wizji, w głównej mierze za sprawą jego książek: „Rok 1984” i „Folwark zwierzęcy”. Tworząc pod pseudonimem, Eric Arthur Blair (1903–50) pisał także pamiętniki z podróży po Europie. Urodził się w Indiach Brytyjskich, mieszkał w Paryżu, walczył w wojnie domowej w Hiszpanii, był zwolennikiem zjednoczenia europejskiego.
Jan Sebastian Bach (1685–1750) tworzył prawdziwe arcydzieła sztuki barkowej. Przeszedł drogę od śpiewaka do organisty i kompozytora. Swoje liczne kantaty tworzył „ku chwale Boga Jedynego”. Powstało ich ponad 200. Jego dzieła wpłynęły na współczesne gatunki muzyki. Zawierają tragiczne motywy z życia osobistego kompozytora, związane z sieroctwem i utratą żony (zwłaszcza w utworach na skrzypce solo).
Często określany mianem najwspanialszego umysłu na świecie, Leonardo da Vinci (1452–1519) był włoskim renesansowym malarzem, naukowcem i wynalazcą. Jego projekty stały się podstawą wynalazków, które współcześni mu określali jako niemożliwe, np. silników mechanicznych, dźwigów, spadochronów, helikopterów i rowerów.
Niemiecki kompozytor, Ludwig van Beethoven (1770–1827), stworzył jedne z najwspanialszych na świecie arcydzieł muzyki klasycznej, takie jak „Sonata księżycowa” czy „Dla Elizy”. Mimo utraty słuchu komponował muzykę przywołującą ducha człowieczeństwa: radość z życia, moc człowieka i siłę solidarności. Jego IX symfonia, wraz ze słowami „Ody do radości” Friedricha Schillera, została wybrana na hymn Unii Europejskiej.
Nagrania sopranu Marii Callas (1923–77), jednej z najbardziej znanych i wpływowych śpiewaczek operowych XX wieku, są ciągle najlepiej sprzedającymi się utworami muzyki klasycznej. Jej zdolności wokalne przywróciły popularność dawno wyrzuconym z repertuarów dziełom operowym. Dzięki temperamentowi, teatralnej wszechstronności i oddaniu sztuce zasłużyła sobie na przydomek „Boska”.