Skip to main content
© Sharon McCutcheon - Unsplash © Sharon McCutcheon - Unsplash

Pravice LGBTI v Evropi

Zadnja sprememba Sreda, 12/06/2024

Lezbijke, geji, biseksualne, transspolne in interspolne osebe (LGBTI) so še vedno žrtve diskriminacije po vsem svetu. Varstvo pravic LGBTI je pomembna prednostna naloga v Evropski uniji.

Evropska unija (EU) je bila v zadnjih 25 letih gonilna sila enakosti za lezbijke, geje, biseksualne in transspolne osebe. Lezbijke, geji, biseksualne, transspolne in interspolne osebe (LGBTI) tvorijo raznoliko skupino in njihove pravice bi morale zajemati tudi pravice drugih skupnosti, kot so kvirspolne, aspolne in panspolne osebe. Vsakdo bi moral imeti možnost, da je ponosen na to, kdo je, in na tiste, ki jih ljubi! 

Evropska komisija si prizadeva za ozaveščenost o pravicah LGBTI, da se svetu pokaže, da bi morali vsi uživati enake pravice, ne glede na to, koga ljubimo ali kdo smo. EU je varstvo LGBTI oseb vključila v ključne pravne dokumente, kot so Amsterdamska pogodba (1997), Listina EU o temeljnih pravicah (2000) in protidiskriminacijske direktive. Razmere v EU pa se med državami seveda razlikujejo. 

Kakšen je položaj državljanov in državljank LGBTI v Evropi?

Leta 2013 je Agencija EU za temeljne pravice (FRA) predstavila rezultate raziskave, ki je pokazala, da so LGBTI osebe v EU žrtve diskriminacije, nadlegovanja, sovražnega govora in nasilja, zaradi česar ne morejo v celoti uživati svojih temeljnih pravic. Ugotovitve druge raziskave EU o LGBTI kažejo majhen napredek. 

„Presenetljivo in šokantno je, da se večina LGBTI oseb v Evropi v javnosti še vedno ne želi držati za roke z istospolnim partnerjem ali partnerko. Vzorci diskriminacije in celo nasilja so zelo zaskrbljujoči. Poleg tega skoraj povsod še vedno zelo majhno število napadenih oseb incident prijavi pristojnim organom.“ Michael O'Flaherty, direktor FRA, marec 2020 

Nekatere države EU na področju pravic LGBTI celo nazadujejo. Sovražni govor ter homofobno in transfobno nasilje se vse prepogosto pojavljajo, tudi v državah z znatnim napredkom na tem področju. EU trenutno pripravlja novo strategijo za reševanje tega vprašanja.

Trenutno stanje na področju pravic LGBTI spremljajo tudi neprofitne organizacije, kot je ILGA-Europe, ki objavlja letno primerjalno orodje Rainbow Europe, ki razvršča 49 evropskih držav glede na njihovo zakonodajo in politike o enakosti LGBTI. 

Se želite pridružiti organizacijam LGBTI, ki se zavzemajo za enake pravice? 

Člen 19 Splošne deklaracije človekovih pravic varuje pravico vsakogar do svobodnega izražanja. Različne organizacije civilne družbe se posvečajo zagovarjanju pravic skupnosti LGBTI in zagotavljanju spoštovanja teh načel. Nekatere od EU prejemajo finančna sredstva za podporo njihovih dejavnosti. 

V nadaljevanju so navedene nekatere od teh evropskih mrež. Seznanite se z njihovimi dejavnostmi in si poglejte seznam njihovih nacionalnih članov za več informacij o tem, kako lahko zagovarjate svoje pravice in ukrepate.

Želite prijaviti diskriminacijo?

V skladu z ugotovitvami raziskave o LGBTI LGBTI osebe pogosto ne prijavijo primerov diskriminacije, saj menijo, da se nič ne bo spremenilo (41 % vprašanih).

Homofobni in transfobni govor sta dve izmed najpogostejših vrst sovražnega govora, z njunim zavračanjem pa lahko prispevate k spremembam!

Če ste žrtev diskriminacije, vam svetujemo, da stopite v stik z nacionalnim organom za enakost v vaši državi prebivanja ali z organizacijo, ki zastopa interese skupnosti LGBTI, ki vam lahko pomaga in/ali vas usmeri v ustrezno podporno službo.