Skip to main content
© Denys Argyriou - Unsplash.com © Denys Argyriou - Unsplash.com

Báječná železniční dobrodružství – kam vyrazit s evropskou časovou jízdenkou

poslední aktualizace pondělí, 04/01/2021

8 tipů na cesty vlakem, které v různých částech Evropy slibují dechberoucí pohled.

Uklidňující pravidelnost zvuků kol na kolejích, neodolatelné kouzlo krajiny ubíhající za oknem, při němž nás napadají skoro filozofické myšlenky, požitek z četby v klidu, aniž by se nám točila hlava... tak příjemná umí být jedině stará dobrá cesta vlakem!

A navíc, víte, co se říká: cesta sama je cíl. Nestojí tedy za to poznávat Evropu na jedněch z jejích nejnádhernějších železničních tratí?

 

Nova Gorica–Jesenice, Slovinsko

 

https://unsplash.com/photos/pOWBHdgy1Lo

 

Kdysi, za dob rakousko-uherského mocnářství šlo o trať do Terstu, v dnešní Itálii. Nyní po cestě na této trati získáte velmi dobrou představu o různých přírodních krásách Slovinska. To vše na pouhých 62 kilometrech! Nesmí vám ujít: Bledské jezero, s překrásným hradem na břehu a ostrovem uprostřed. 

 

Kalavrytská dráha, Řecko

 

https://unsplash.com/photos/bQHSXKQyj8o

 

Tato trať byla uvedena do provozu v roce 1896 a je skutečně dechberoucí. Už jste si někdy řekli, že pojedete po trati, jejíž koleje nejsou široké ani metr (mají přesně 750 mm) a která vede nad vodopádem? Pokud máte po cestě řecký Peloponés, je tato 22,5 km dlouhá projížďka plná adrenalinu a přírodních krásu téměř povinná.

 

Bernina Express, Švýcarsko–Itálie

 

https://unsplash.com/photos/WFw303fx_dY

 

Balzámem na nervy a nádhernou podívanou střídajících se scenérií je cesta po této transalpské železnici, která je součástí světového dědictví UNESCO. Trať ze švýcarského Churu po 123 kilometrech dospěje do italského Tirana – od ledovců až k mediteránní fauně. Zajímavost: Po trati se projedete po 196 mostech a 55 tunely.

 

Inlandsbanan, Švédsko

 

https://unsplash.com/photos/WJkc3xZjSXw

 

A nyní vzhůru do Skandinávie a její nedotčené přírody. Fascinující, 1 288 km dlouhé putování vnitrozemím středního a severního Švédska začíná v Kristinehamnu a končí v Gällivare. 
Bonbónek: Vlak překonává severní polární kruh. Je třeba ještě něco dodávat? 

 

Øresundský most, Dánsko–Švédsko

 

https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Fichier:Oresund_Bridge_narrow.JPG

 

Do nového tisíciletí – po novém mostě: Tak tomu přesně bylo, když se v roce Dánsko a Švédsko spojily po 8kilometrovém železničním a silničním mostě přes úžinu Øresund. Za pouhých 45 minut, mimo jiné nad vodami Baltského moře, se dostanete z Kodaně do Malmö! 

 

Cinque Terre, Itálie

 

https://unsplash.com/photos/BTDWln5guLQ

 

Cinque Terre znamená doslova „pět zemí“. Tímto malebným zákoutím Itálie vlak projíždí po 18kilometrové trati z La Spezie směrem na Levanto, přes Riomaggiore, Manarolu, Corniglii, Vernazzu a Monterosso. Fotografie přímorských scenérií z těchto příjemných městeček si přímo říkají o místo na Instagramu. Máte ještě k tomu rádi mořské plody a focacciu? Pak je tato oblast jako stvořená právě pro vás.

 

Linha do Douro, Portugalsko

 

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vale_do_C%C3%B4a,_Regi%C3%A3o_Vinhateira_do_Alto_Douro.jpg

 

Není už čas zase přejít trochu do tepla? V severním Portugalsku na vás čeká nádherné dobrodružství. Vyjeďte přímo z centra Porta směrem do města Peso da Régua údolím řeky Douro plným pitoreskních vesniček. Velkou část cesty vás bude provázet pohled na vinice a terasová pole. Rozhodně se vydržte dívat až do konce – nekrásnější je závěrečná část této 160kilometrové trati.

 

 

Fotografie: 

1) Neven Krcmarek - Unsplash.com
2) Matt Artz - Unsplash.com
3) Andreas Stutz - Unsplash.com
4) Geran de Klerk - Unsplash.com
5) Philaweb - Wikimedia Commons
6) Petr Slováček - Unsplash.com
7) Jpedromac - Wikimedia Commons