Skip to main content
©  Photo by Adeolu Eletu on Unsplash © Photo by Adeolu Eletu on Unsplash

„Erasmus” dla młodych przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja środa, 21/10/2020

Planujesz założyć własną firmę? Właśnie to zrobiłeś? Jeśli tak, program „Erasmus” dla młodych przedsiębiorców może być dla Ciebie doskonałą okazją do współpracy z doświadczonym przedsiębiorcą w innym kraju UE.

Jako obywatel Unii masz prawo założyć firmę w dowolnym kraju UE lub otworzyć w innym państwie członkowskim UE filię firmy, która już istnieje i ma siedzibę w UE. Wymogi różnią się w zależności od kraju, dlatego powinieneś najpierw dowiedzieć się, jakie czekają Cię procedury. 

Na stronie portalu „Twoja Europa” poświęconej zakładaniu firmy znajdziesz szczegółowe wymogi obowiązujące w każdym kraju, tj. przepisy, które musisz znać, i procedury administracyjne, które Cię czekają. W portalu „Twoja Europa” znajdują się też informacje dla przedsiębiorstw na takie tematy, jak VAT i cła, sprzedaż za granicą, wymogi dotyczące produktów i oznakowanie ekologiczne.

Jeśli chcesz prowadzić działalność w więcej niż jednym kraju UE, rozważ założenie spółki europejskiej. Dzięki temu w przyszłości nie będziesz musiał likwidować swojej działalności, aby móc przenieść siedzibę statutową do innego kraju UE. Łatwiej też będzie zarządzać pracownikami zatrudnionymi w więcej niż jednym kraju.

Przedsiębiorczość to umiejętność wprowadzania swoich pomysłów w życie 

Przedsiębiorczość wymaga ciężkiej pracy i gotowości do podejmowania kontrolowanego ryzyka. Grunt to innowacyjność – chodzi o to, by zaoferować klientom produkty lub usługi, których nikt wcześniej nie oferował, czy też zaoferować je w miejscach, gdzie dotychczas nie były dostępne.

Notuj swoje pomysły, nawet te najbardziej szalone! Może się okazać, że kiedy gruntowniej je przemyślisz czy zorganizujesz burzę mózgów, będziesz mógł opracować biznes plan – czyli dokument porządkujący Twoje cele i określający metody, jakimi chcesz je osiągnąć.

Pamiętaj oczywiście, że nie musisz tego robić sam – firmę można założyć ze znajomymi lub rodziną. Dobrze jest wejść do spółki z osobami, które mają inne kwalifikacje i doświadczenie w biznesie niż Ty.

Chcesz się przekonać na własnej skórze, jak to jest być przedsiębiorcą w innym kraju UE? Wyjedź za granicę w ramach programu „Erasmus” dla młodych przedsiębiorców i przez sześć miesięcy obserwuj w akcji doświadczonego przedsiębiorcę, a zobaczysz, jak rozwinie się Twoja firma!

Z kolei dla przedsiębiorcy, którego firmę odwiedzisz, korzyścią może być to, że spojrzysz na jego firmę z zupełnie nowej perspektywy.

Kto może się zgłosić?

To program dla osób, które chcą założyć własną firmę lub niedawno to zrobiły. Jest przeznaczony dla osób, które:

  • albo są zdecydowane na założenie własnej firmy w oparciu o racjonalny biznes plan 
  • albo już założyły swoje firmy, ale najwyżej trzy lata wcześniej.

Nie obowiązują ograniczenia wiekowe, a Twoja firma lub działalność może być prowadzona w dowolnym sektorze.

Do nadsyłania zgłoszeń zachęcamy kandydatów ze wszystkich krajów UE. Jeśli pochodzisz z kraju spoza UE, również możesz się zgłosić do udziału w programie. Wystarczy, że masz prawo stałego pobytu i zamierzasz rozpocząć działalność gospodarczą w kraju należącym do UE.

Jak się zgłosić?

Wypełnij formularz rejestracji online i wybierz najbliższy lokalny punkt kontaktowy. Tam uzyskasz niezbędną pomoc. Jeśli akurat w Twoim kraju nie ma takiego punktu kontaktowego, skontaktuj się z którymś ze 100 punktów znajdujących się w innych krajach.

„Erasmus” dla młodych przedsiębiorców to szansa na konkretną naukę. Zdecydowanie polecam udział w programie każdemu, kto poważnie myśli o założeniu własnej firmy. Udział w wymianie pomógł mi zrozumieć otoczenie biznesowe, zapoznać się z przepisami i procedurami regulującymi prowadzenie działalności, a także był świetną okazją do pożytecznego networkingu.
Maurizio Alì z Włoch pracował przez sześć miesięcy w Association Yepe we Francji.

Uczestnicy programu „Erasmus” dla młodych przedsiębiorców otrzymują pomoc finansową w postaci dofinansowania kosztów podróży w jedną i w drugą stronę oraz kosztów utrzymania (przede wszystkim zakwaterowania). Bądź jednak przygotowany na to, że pieniądze na sfinansowanie dodatkowych kosztów związanych z pobytem będziesz musiał pozyskać samodzielnie.