Skip to main content
©  Photo by Adeolu Eletu on Unsplash © Photo by Adeolu Eletu on Unsplash

Еразъм за млади предприемачи

Последна актуализация сряда, 21/10/2020

Ако си решил да започнеш собствена стопанска дейност или вече си я започнал, Еразъм за млади предприемачи ти дава шанс да работиш с опитен предприемач от друга страна от ЕС.

Като гражданин на ЕС имаш право да започнеш бизнес във всяка страна от ЕС или да откриеш дъщерно дружество на съществуваща компания в ЕС в друга държава от Съюза. Изискванията са различни за всяка страна, така че е важно да прочетеш за процедурите, през които трябва да преминеш. 

Чрез портала стартиращи предприятия на Your Europe можеш да провериш подробно изискванията за всяка страна, т.е. законите, с които трябва да се съобразиш, и административните процедури, през които да преминеш. Също така на портала „Вашата Европа — Предприятия“ за стопанска дейност на Your Europe ще намериш информация по въпроси като ДДС и митници, търговия в чужбина, изисквания за продуктите и екологична маркировка.

Ако искаш да извършваш стопанска дейност в повече от една страна от ЕС, можеш да помислиш за основаване на европейско дружество. Това ти позволява да преместиш регистрираното седалище в друга страна от ЕС, без да трябва първо да прекратяваш дейността и да наемаш служители, работещи в повече от една държава.

Предприемачеството е превръщане на твоите идеи в действия 

Това изисква усилена работа и желание за премерени рискове. Ключът е в иновациите — разработване на нови продукти или услуги, които никой досега не е предлагал, или на места, където не са били достъпни.

Вземи всяка идея, която ти хрумне, без значение колко налудничава може да изглежда. След това можеш да я подобряваш, да нахвърляш идеи заедно със съмишленици и да започнеш да разработваш бизнес план — структуриран документ, който очертава твоите цели и как искаш да ги постигнеш.

Разбира се, не е нужно да правиш това сам — можеш да започнеш стопанска дейност с приятели, колеги или членове на семейството. Може да е разумно да си партнираш с хора, които имат различни бизнес умения и опит от теб.

Искаш ли да изпиташ от първа ръка какво е да бъдеш предприемач в друга страна от ЕС? Чрез „Еразъм за млади предприемачи“ можеш да получаваш съвети от опитен предприемач в продължение на шест месеца и да видиш как бизнесът ти разцъфтява.

От своя страна ти можеш да му помогнеш със свежия си поглед върху нещата.

Кой може да кандидатства?

Схемата е отворена за нови предприемачи или желаещи да се занимават с това. Трябва или да

  • имаш твърди планове за започване на стопанска дейност, въз основа на жизнеспособен бизнес плана, или 
  • да си започнал собствен бизнес през последните 3 години.

за Програмата няма ограничение на възрастта и твоето дружество или дейност може да бъде от всеки сектор.

Кандидати от всички държави от ЕС могат да кандидатстват. Ако си гражданин на държава извън ЕС, също можеш да кандидатстваш, при условие че пребиваваш постоянно или възнамеряваш да започнеш стопанска дейност в страна от ЕС.

Как се кандидатства

Попълни онлайн формуляра за регистрация и избери местното звено за контакт, което е най-близо до мястото, където живееш. Ще бъдеш преведен/а през отделните етапи. Ако няма подходящо звено за контакт в твоята страна, можеш да се свържеш с едно от 100 местни звена, разположени в други страни.

Програмата „Еразъм за млади предприемачи“ е обогатяващ опит и напълно конкретен, затова го препоръчвам на всеки, който сериозно иска да започне бизнес. Моят обмен ми помогна изключително много да разбера околната среда, правилата и процедурите за започване на стопанска дейност — съществена възможност за изграждане на полезна мрежа от контакти.
Маурицио Али, от Италия, прекарва 6 месеца в асоциацията Yepe във Франция.

Програмата Еразъм за млади предприемачи предоставя финансова помощ за покриване на част от пътните разходи от и до държавата на престой и разходите за издръжка (по-специално за настаняване). Въпреки това трябва да можеш и да искаш да събереш допълнителни средства за покриване на престоя си за частта, надвишаваща отпуснатите средства.