Skip to main content
©  Photo by Adeolu Eletu on Unsplash © Photo by Adeolu Eletu on Unsplash

Erasmus fiatal vállalkozóknak

Utolsó frissítés szerda, 21/10/2020

Az „Erasmus fiatal vállalkozóknak” elnevezésű csereprogram remek lehetőség azoknak, akik saját céget szeretnének alapítani, vagy már létre is hozták vállalkozásukat. A sikeres pályázók külföldre utazhatnak, hogy egy másik uniós országban együtt dolgozzanak az ott élő tapasztalt vállalkozók valamelyikével.

Uniós polgárként jogod van ahhoz, hogy saját céget alapíts az EU bármelyik országában, mint ahogy ahhoz is, hogy létrehozd egy már bejegyzett, uniós székhelyű cég leányvállalatát egy másik tagállamban. A követelmények országról országra változnak, ezért fontos, hogy részletesen tájékozódj arról, pontosan milyen eljárásokat kell követned. 

Az Európa Önökért portál vállalkozásindításról szóló oldalán részletesen utánanézhetsz, milyen követelményeket támasztanak az egyes tagországok, milyen jogszabályoknak kell megfelelned, és milyen adminisztratív eljárásokat kell követned. Az Európa Önökért portál vállalkozóknak szóló oldalai ezen túlmenően vámügyi kérdésekkel kapcsolatban, illetve a hozzáadottérték-adó, a külföldi termékértékesítés, a termékkövetelmények és az ökocímkék témájában is hasznos információkkal szolgálnak.

Ha több uniós országra kiterjedő üzleti tevékenységet szeretnél folytatni, megoldást jelenthet, ha ún. európai részvénytársaságot alapítasz. Ez a cégforma lehetővé teszi, hogy a vállalkozás székhelyét áthelyezd egy másik EU-országba anélkül, hogy először fel kellene számolnod a céget, továbbá hogy több különböző országban alkalmazottakat foglalkoztass.

A vállalkozói tevékenység az ötletek gyakorlati megvalósításáról szól 

Ehhez kemény munkára van szükség, és arra, hogy merj kockázatot vállalni. A lényeg az innováció, azaz olyan termékek és szolgáltatások kifejlesztése, amelyek korábban nem léteztek, vagy nem álltak rendelkezésre az adott területen.

Ha ötleted támad, érdemes azt továbbgondolnod. Azokat az elképzeléseket se vesd el könnyelműen, amelyek első pillantásra őrültségnek tűnnek. Alaposan gondold át a dolgot, mások véleményét is kérd ki, majd készíts üzleti tervet, melyben ismerteted, mik a céljaid, és lépésről lépésre felvázolod, hogyan akarod elérni őket.

Természetesen nem kell minden terhet egyedül cipelned – barátaiddal, kollégáiddal vagy éppen családtagjaiddal közösen is indíthatsz vállalkozást. Kimondottan hasznosnak bizonyulhat olyan társakat magad köré gyűjtened, akiknek tehetsége és tapasztalatai kiegészítik a Te elméleti és gyakorlati ismereteidet.

Tapasztalatot szeretnél szerezni arról, mit jelent a gyakorlatban vállalkozónak lenni egy másik uniós országban? Ha igen, jelentkezz az Erasmus fiatal vállalkozóknak elnevezésű csereprogramra. A program lehetőséget kínál arra, hogy hat hónapon át egy tapasztalt vállalkozótól lesd el a vállalkozói tevékenység csínját-bínját, és az így megszerzett tapasztalat birtokában sikerre vidd induló vállalkozásod.

A program a fogadó vállalkozó számára is előnyös, aki a fiatal vállalkozó jelenlétének köszönhetően új látásmóddal ismerkedhet meg.

Ki jelentkezhet?

A csereprogramra kezdő vállalkozók és vállalkozást indítani szándékozó személyek jelentkezhetnek. A pályázóknak meg kell felelniük az alábbi két feltétel egyikének:

  • elhatározott szándékuk, hogy vállalkozást indítsanak, és ennek érdekében ténylegesen megvalósítható üzleti tervet dolgoztak ki, 
  • az utóbbi 3 év folyamán saját céget alapítottak.

A részvétel nincs korhatárhoz kötve, és az sem számít, hogy a jelentkezők melyik ágazatban működtetik cégüket, illetve melyik ágazatban szeretnének vállalkozást alapítani.

A csereprogramra bármely EU-országból lehet jelentkezni. A pályázás ingyenes. A programra az Európai Unión kívüli országok állampolgárai is jelentkezhetnek, ha valamelyik uniós ország állandó lakosai, és az Unió egyik tagállamában szeretnének vállalkozást indítani.

Hogyan kell pályázni?

Ki kell tölteni az online jelentkezési lapot, és ki kell választani a lakhely szerinti helyi kapcsolattartó pontot. A kapcsolattartó pont munkatársai a jelentkezési folyamat során végig segítséget nyújtanak a pályázóknak. Ha a pályázó olyan országban él, ahol nincs helyi kapcsolattartó pont, a többi országban működő 100 kapcsolattartó pont egyikét kell kiválasztania.

Az „Erasmus fiatal vállalkozóknak” program nagyszerű lehetőséget kínál a tapasztalatszerzésre és a konkrét vállalkozási ismeretek elsajátítására. Őszintén ajánlom mindenkinek, akinek feltett szándéka, hogy vállalkozást alapítson. A kinttartózkodás rendkívül eredményes volt a számomra: megértettem, hogyan működik az üzleti környezet, és megismertem a vállalkozásindítással kapcsolatos szabályokat és eljárásokat. A csereprogram hálózatépítési szempontból is nagyon hasznosnak bizonyult.
Maurizio Alì (Olaszország) 6 hónapot töltött Franciaországban, az Association Yepe nevű egyesületnél.

Az Erasmus fiatal vállalkozóknak pénzügyi támogatást biztosít a célországba történő kiutazáshoz és a hazautazáshoz, valamint a külföldi tartózkodás során felmerülő megélhetési költségek (elsősorban a szállásköltségek) fedezéséhez. A jelentkezőkkel szemben elvárást jelent azonban, hogy képesek és hajlandóak legyenek a támogatás összegét meghaladó költségeket saját erőből kifizetni.