Skip to main content
©Zhifei Zhou - Unsplash ©Zhifei Zhou - Unsplash

Stare dobre festiwale filmowe w Europie

Ostatnia aktualizacja środa, 21/10/2020

Czasem wydaje nam się, że magiczny „La La Land” jest gdzieś daleko, ale nie tylko w Hollywood można otrzeć się o perełki kina.

Kilka największych międzynarodowych festiwali filmowych odbywa się co roku w Europie – może nawet gdzieś blisko Ciebie.

28 grudnia 1895 r. w Grand Café w Paryżu dwaj bracia po 30-tce zorganizowali pierwszy publiczny pokaz dziesięciu krótkich filmów, każdy trwający niecałą minutę. Bracia nazywali się Lumière, a ich widzowie byli świadkami początku pewnej epoki – narodzin kina.

Od ponad 120 lat kinematografia we wszystkich swoich odsłonach zajmuje poczesne miejsce w naszym codziennym życiu.

Wisienką na torcie i najlepszym sposobem na pełne przeżycie filmu jest udział w prawdziwym festiwalu filmowym. I wcale nie trzeba po to lecieć za ocean. Świetne festiwale są organizowane w całej Unii Europejskiej

Każdy wyjazd za granicę można połączyć z wizytą na międzynarodowym festiwalu filmowym. Przedstawiamy siedem festiwali rozrzuconych po całym kontynencie, których miłośnicy dziesiątej muzy nie mogą przegapić!

Zacznij rok w dobrym stylu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie, organizowanym w styczniu w Holandii. Jego logo to stylizowany tygrys. Można na nim zobaczyć głównie kino niezależne i innowacyjne.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie, znany jako Berlinale, odbywa się w stolicy Niemiec od 1978 r., zawsze w lutym. Jest to jedna z trzech głównych międzynarodowych imprez filmowych, obok festiwali w Cannes i Wenecji. O statuetkę Złotego Niedźwiedzia, symbol miasta, walczy zwykle około 400 filmów.

Cieplejszą lokalizacją (i porą roku) może pochwalić się Festiwal w Cannes, którego historia sięga lat 30. XX wieku, ale tak naprawdę zaczął się w 1947 r. W 2019 r. podczas 72. edycji festiwalu Złotą Palmę otrzymał południowokoreański reżyser Bong Joon-Ho za przełomowy obraz Parasite, który rok później, jako pierwszy w historii film nieanglojęzyczny, zdobył Oscara za najlepszy film.

Jak wszyscy wiemy, kino to również animacja i związane z nią techniki na najwyższym poziomie. Świetną okazją do zbadania tego tematu jest Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy organizowany w czerwcu we Francji. Animacja plastelinowa, komputerowa i wiele innych, wszystkie seanse pod gołym niebem.

Lato i sztuka przeplatają się również na organizowanym od 1946 r. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Co roku podczas tej najbardziej prestiżowej imprezy filmowej w Europie Środkowej i Wschodniej przyznaje się Kryształową Kulę za całokształt działalności artystycznej.

Wrzesień to czas na nowe postanowienia (jeśli niezbyt wyszły nam te noworoczne), nowe początki oraz dużo dobrego kina. Najstarszy w Europie Festiwal Filmowy w Wenecji, część weneckiego Biennale, odbywa się pod koniec sierpnia i na początku września na jednej z wysp Laguny Weneckiej. Dziś zwycięzca otrzymuje Złotego Lwa, ale w czasach faszystowskiej dyktatury nagrodą była Coppa Mussolini.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastián odbywa się pod koniec września w Kraju Basków na północy Hiszpanii. Stworzony w latach 50. XX w., aby promować hiszpańskie filmy, później otworzył się na rynek międzynarodowy i międzygalaktyczny – w 1977 r. był miejscem europejskiej premiery „Gwiezdnych wojen”.

Czasem nałogowe jeżdżenie na festiwale filmowe nie wystarcza i chciałoby się zorganizować własny festiwal w swoim kraju, regionie czy nawet małej wsi na odludziu. Jeśli szukasz dotacji na taki projekt, może cię zaciekawić inicjatywa „Kreatywna Europa”.

A więc... dziękujemy za uwagę i życzymy przyjemnego seansu!