Skip to main content
©Zhifei Zhou - Unsplash ©Zhifei Zhou - Unsplash

Staré dobré filmové festivaly v Európe

Posledná aktualizácia streda, 21/10/2020

Niekedy sa zasľúbená zem môže zdať ďaleko, no nemusíš byť v Hollywoode, aby sa ti predstavili klenoty kinematografie.

V Európe sa každoročne konajú niektoré z najvýznamnejších medzinárodných filmových festivalov, s veľkou pravdepodobnosťou hneď za rohom.

28. decembra 1895 v Grand Café v Paríži usporiadali dvaja bratia vo veku 33 a 31 rokov prvé verejné premietanie 10 krátkometrážnych filmov, pričom každý mal dĺžku približne 50 sekúnd. Ich priezvisko bolo Lumière a bolo to práve vtedy, keď sa ľudia stali svedkami začiatku jednej éry, zrodu kinematografie.

Prešlo už viac ako 120 rokov a kinematografia ako umenie, vo všetkých svojich podobách a premenách, hrá ústrednú úlohu v našich každodenných životoch.

Čerešnička na torte a perfektný spôsob, ako si naplno užiť film, je navštíviť pravý filmový festival. Nie, nie je potrebné kvôli tomu cestovať za oceán, v Európskej únii môžeš nájsť to najlepšie z najlepšieho.

Nech si plánuješ svoj výlet do zahraničia na akékoľvek obdobie, urob to tak, aby sa práve vtedy konal nejaký medzinárodný filmový festival. Milovníci siedmeho umenia, týchto sedem filmových festivalov, ktoré sú roztrúsené po celom kontinente, by ste si nemali nechať ujsť!

Vykroč na začiatku roka správnou nohou na Medzinárodnom filmovom festivale Rotterdam, ktorý sa koná každoročne v januári v Holandsku. Jeho logom je štylizovaný tiger a zmeriava sa na nezávislé a inovatívne štýly filmovej tvorby.

Berlínsky medzinárodný filmový festival, známy aj ako Berlinale, sa koná každoročne vo februári v hlavnom meste Nemecka od roku 1978. Spolu s festivalmi v Cannes a Benátkach patrí k trom hlavným medzinárodným filmovým festivalom a v každom ročníku medzi sebou súťaží približne 400 filmov, ktoré bojujú o vytúženú cenu Zlatý medveď, symbol mesta.

Miernejšiu oblasť (a obdobie roka) predstavuje festival v Cannes, ktorý má korene v 30. rokoch, no riadne začal fungovať až v roku 1947. V roku 2019 sa konal jeho 72. ročník, cenu Zlatá palma ten rok získal juhokórejský režisér Bong Joon-Ho za svoj priekopnícky film Parazit. Film, ktorý neskôr v roku 2020 získal Oscara za najlepší film, sa stal prvým cudzojazyčným filmom, ktorý toto ocenenie získal.

Ako dobre vieme, kinematografia sú aj kreslené filmy a skvelé techniky animácie. Túto tému môžeš preskúmať v júni v meste Annecy (Francúzsko) počas Medzinárodného festivalu animovaného filmu v Annecy. Pod holým nebom sa premietajú animácie pomocou hliny, plastelíny alebo vosku, počítačom vytvorené snímky a mnoho iného.

Ďalej sa týmto letným umeleckým vánkom necháme uniesť na Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch, ktorý sa koná v Českej republike od roku 1946. Cena Krištáľový glóbus sa počas najprestížnejšieho filmového festivalu v strednej a východnej Európe udeľuje vedúcej osobnosti vo svete kinematografie.

September vždy znamená zoznam predsavzatí (ak tie novoročné veľmi nevyšli), nové začiatky a veľa návštev kina. Najstarší filmový festival v Európe sa koná koncom augusta a začiatkom septembra v Benátskej lagúne (Taliansko) v rámci Benátskych bienále, reč je o benátskom filmovom festivale. Víťaznou cenou je dnes Zlatý lev, no počas fašistickej diktatúry víťazi získavali takzvaný Mussoliniho pohár.

Medzinárodný filmový festival San Sebastián sa koná koncom septembra v Baskicku na severe Španielska. Vznikol v 50 rokoch a pôvodne sa zameriaval na podporu španielskych filmov, no potom sa rozhodol otvoriť medzinárodnému a medzigalaktickému trhu. V roku 1977 hostil európsku premiéru filmu Hviezdne vojny.

Pravidelné navštevovanie každého jedného filmového festivalu niekedy nestačí a možno by ťa lákalo zorganizovať festival vo svojej krajine, regióne alebo hoci aj v malej dedinke uprostred ničoho. V tomto prípade môže byť táto iniciatíva programu Kreatívna Európa pre teba výnimočne lákavá, ak hľadáš možnosť získať grant.

A ako sa hovorí tesne pred začiatkom premietania… ďakujeme a prajeme dobrý výhľad!