Skip to main content
© European Union © European Union

Kako izbrati pravo prostovoljsko delo?

Zadnja sprememba Četrtek, 01/10/2020

Odloči se za prostovoljsko delo, ki ustreza tvojemu znanju, interesom in razpoložljivemu času. Iz ožjega izbora potem lahko izbereš najkakovostnejšo prostovoljsko delo.

Prostovoljsko delo je lahko nepozabna in bogata izkušnja. Vendar je glede na res široko ponudbo treba izbirati premišljeno. Kaj boš odnesel od te velike človeške pustolovščine, bo odvisno od kakovosti tvojih izkušenj.

Zastavi si cilje

Veliko je načinov prostovoljskega dela. Opravljaš ga lahko v svoji skupnosti, na spletu ali na drugem koncu planeta. Delaš lahko z begunci, starejšimi in otroki ... ali pa na primer pomagaš na prizadetih območjih ali z ekologizacijo svojega okolja. Na voljo so številne možnosti!

Ko se odločiš za prostovoljsko delo, se najprej vprašaj naslednje:

  • Kakšne cilje in pričakovanja imam?
  • Koliko časa imam na razpolago?
  • Kakšne vrste nalog me zanimajo?
  • Katera znanja in spretnosti lahko ponudim?

Eurodesk je pripravil spletni kviz, ki ti bo v pomoč pri ugotavljanju najprimernejše priložnosti za tvoje prostovoljsko delo. Na koncu bodo kot vir navdiha na voljo različni primeri programov.

Poišči priložnosti 

Priložnosti za prostovoljce ponujajo številne organizacije. Evropska unija ti v okviru programa evropske solidarnostne enote ponuja odlične priložnosti za prostovoljsko delo na lokalni in mednarodni ravni. V program se lahko vpišeš, če si star med 17 do 30 let, vendar moraš biti star vsaj 18 let, da se lahko pridružiš prostovoljskemu projektu. Ko ste izbrani, je za vse ostalo poskrbljeno. 

Če se želiš podati na novo pustolovščino in se posvetiti pomoči drugim, se lahko že danes registriraš v evropsko solidarnostno enoto. V podatkovnih zbirkah akreditiranih organizacij so na voljo kontaktni podatki organizacij, ki morda iščejo prostovoljce za svoje projekte. Na različne priložnosti pa se lahko prijavljaš tudi neposredno prek spletišča. Še vedno ve veš, katero vrsto dejavnosti bi izbral? Izpolni kviz evropske solidarnostne enote!

Na spletu boš našel tudi zasebne organizacije, ki ponujajo programe za prostovoljsko delo v tujini, zavedati pa se je treba, da so lahko nekateri zelo dragi.

Nekatere zanimive organizacije in zbirke podatkov o priložnostih za prostovoljce:

Najprej preveri

Na internetu najdeš številne prostovoljske projekte, saj je na svetu veliko organizacij, ki potrebujejo pomoč. Vendar pa se najprej prepričaj, da so te organizacije res vredne zaupanja. Na spletu je polno spletišč organizacij, ki so že prenehale delovati, niso nikoli obstajale ali sploh ne delajo tega, kar trdijo. Tudi če na posebnem spletišču o prostovoljstvu najdeš oglas, ne pozabi, da ta spletišča niso odgovorna za verodostojnost organizacij, ki jih oglašujejo.

Zato je treba vedno preveriti organizacijo, ki te zanima, ne samo z obiskom njenega spletišča, ampak tudi s pogovori z njenimi zaposlenimi, kar bo v pomoč pri razumevanju, kakšni so cilji organizacije in kako deluje njihov program prostovoljstva. Zanesljive organizacije bodo brez težav odgovorile na vsa tvoja vprašanja in ti omogočile stik s prostovoljci, ki so zanje delali v preteklosti.

Zavedati se moraš, da niti izbira projekta zanesljive organizacije ne zagotavlja brezhibne izvedbe, zato priporočamo potrpežljivost. Dobro je tudi vedeti, da vsako prostovoljsko delo ne ustreza vsakemu prostovoljcu. Tudi če določeno delovno mesto ne bo ustrezalo tvojim željam, je na voljo dovolj projektov, ki bodo primernejši za tvoje potrebe in pričakovanja.

Evropski center prostovoljcev (CEV) je objavil zbirko orodij za pomoč pri ocenjevanju priložnosti za prostovoljce. Pomaga vam lahko pri odločitvi kako postopati.