Skip to main content
© European Union © European Union

Norite padėti kitiems? Kodėl neužsiėmus savanoriška veikla savo bendruomenėje?

Atnaujinta Ketvirtadienis, 03/02/2022

Turite laisvo laiko? Skirdami laiko kitiems, galite įgyti vertingos patirties, užmegzti pažinčių ir didžiuotis savo naudingu indėliu bendruomenėje.

Daug organizacijų ir iniciatyvų priklauso nuo joms aktyviai padedančių savanorių, visų pirma nuo jaunimo. Savanoriu tapti gali bet kas. Tereikia motyvacijos, užjautimo ir noro dirbti bei mokytis iš bendruomenės žmonių.

Nusistatykite tikslus

Priežasčių, dėl kurių žmonės nusprendžia savanoriauti, yra įvairių, bet paprastai jie nori ką nors duoti kitiems ir pagerinti jų gyvenimą. Galite savanoriauti įvairiose srityse, pavyzdžiui, spręsti benamystės problemas, kovoti už žmogaus teises ar remti pabėgėlius. Pirmiausia susitelkite į jums svarbias idėjas ir klausimus. Pavyzdžiui, jei norite padėti benamiams, galite būti savanoriu vietos prieglobsčio namuose.

Pagalvokite, kokių įgūdžių turite. Gal turite įgimtą mokytojo ar mechaniko talentą, ar tiesiog mokate bendrauti? Kam šie įgūdžiai galėtų būti naudingi? Dauguma savanorių ieškančių organizacijų tikisi, kad kandidatai turės konkrečių įgūdžių ir, žinoma, motyvacijos! 

Kad ir kada nuspręstumėte tapti savanoriu, kad ir kokią veiklą pasirinktumėte, gausite neįkainojamos naudos. Dalyvaudami savanoriškoje veikloje iš tikrųjų keisite žmonių ir savo bendruomenės gyvenimą. Turėsite progą užmegzti pažinčių, o kartu didės jūsų socialinis sąmoningumas. Norint naudingai prisidėti užtenka ir vienos valandos per mėnesį. 

Tikslus paverskite realybe

Prieš prisijungdami prie organizacijos veiklos, įsitikinkite, kad suprantate jos vertybes ir siekius. Atsižvelgdami į savo interesus, galite pasirinkti geriausiai jums tinkančias organizacijas ir galimybes, užmegzti ryšį su organizacijomis ir prisidėti prie jų veiklos. 
Pavyzdžiui, jei jus domina klimato kaitos klausimai, informacijos apie visame pasaulyje vykdomas kampanijas ir veiksmus ieškokite „350.org“ arba „Greenpeace“

Norite padėti pabėgėliams? Didėjant pabėgėlių srautui į Europą, įvairios vietos organizacijos teikia įvairią paramą (daugiau informacijas apie šią sritį galite rasti Europos solidarumo korpuso duomenų bazėje). 
O gal norite kovoti su diskriminacija? Ne vienas judėjimas, pavyzdžiui, „Amnesty International“, vykdo labai įdomius kovos su diskriminacija projektus. 

Nerandate organizacijos, sprendžiančios jus dominančią problemą? Kodėl nepradėjus savo projekto? Suburkite kaimynus, studijų kolegas ar draugus ir vykdykite veiklą savo kaimynystėje, padėkite senelių namuose, įrenkite bendruomeninį sodą ir t. t. Susipažinkite su solidarumo projektais, vykdomais pagal Europos solidarumo korpuso programą. Paskaitykite apie juos ir dėl paramos susisiekite su nacionaline agentūra.

Ieškote įkvėpimo?

Tereikia įsijungti internetą ir užsukti į Europos jaunimo portalą bei Europos solidarumo korpuso duomenų bazę – ten rasite savanoriškos veiklos pasiūlymų. Portale taip pat galite paskaityti jaunuolių istorijų apie jų savanoriškos veiklos patirtį.

Be to, galite ieškoti įvairių vietos organizacijų arba tarptautinių organizacijų vietos biurų.

Be šių ES siūlomų galimybių, daugelyje miestų taip pat veikia ir savanorių ieško tarptautinių judėjimų vietos biurai. Pavyzdžiui, apsilankykite šių organizacijų nacionalinių biurų puslapiuose:

Žinoma, yra ir daug daugiau organizacijų, ieškančių veikti nusiteikusio jaunimo pagalbos. Bendro pobūdžio informacijos platformose, kaip antai „Meetup.com“, galite rasti informacijos apie netoli jūsų vykdomą veiklą ar savanoriškos veiklos programas (žr. atskirų šalių platformas).

Galbūt norite užsiimti savanoriška veikla užsienyje?

Jei norite prisijungti prie Europoje ir visame pasaulyje savanoriaujančių jaunuolių, kurių vis daugėja, jums tinkamiausią galimybę galite pasirinkti iš daugybės interneto svetainių!

17–30 metų jaunuoliai gali registruotis Europos solidarumo korpuse. Lengvai užsiregistravę galite būti atrinkti ir pakviesti prisijungti prie įvairiausių projektų, pavyzdžiu, padėti prieglobsčio prašytojų centruose, padėti užkirsti kelią gaivalinėms nelaimėms ar spręsti įvairias socialines problemas bendruomenėse. Užsiregistravę korpuse taip pat galite aktyviai teikti paraiškas dėl jus dominančių galimybių.

Jaunuoliai gali dalyvauti įvairiuose tarptautinėse savanoriškos veiklos programose ir prisijungti prie 6–12 mėnesių trukmės projekto. Pavyzdžiui, tai gali būti socialiniai, aplinkos apsaugos, kultūriniai ar humanitarinės pagalbos projektai. Kur ieškoti savanoriškos veiklos galimybių?