Skip to main content
Photo: Marie-Françoise Plissart © Photo: Marie-Françoise Plissart

Staże w Radzie Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja środa, 15/02/2023

Co roku Sekretariat Generalny Rady oferuje cztery rodzaje staży: płatne, niepłatne, zarezerwowane dla studentów krajowych szkół administracji oraz specjalne programy dla stażystów z niepełnosprawnością.

Staż w Radzie Unii Europejskiej (Radzie UE) to okazja do tego, by:

  • zobaczyć na własne oczy, jak wygląda praca w Sekretariacie Generalnym Rady,
  • poszerzyć swoją wiedzę o Unii i poznać kulisy procedur i polityki instytucji UE,
  • uczestniczyć bezpośrednio w codziennej pracy Rady,
  • zdobyć doświadczenie pracy w wielokulturowym, wielojęzycznym i wielonarodowym środowisku.

Więcej informacji na temat tych czterech rodzajów staży znajdziesz na stronach poniżej: 

Stażyści zostaną przydzieleni do konkretnego działu i na czas stażu staną się częścią zespołu, do którego zostaną przypisani. Ich obowiązki mogą obejmować udział w zebraniach, redagowanie protokołów, przeprowadzanie prac przygotowawczych lub wyszukiwanie informacji na dany temat.

Kto może się zgłosić?

Wymogi: 

  • kandydaci muszą być obywatelami UE lub pochodzić z kraju kandydującego, który zakończył negocjacje w sprawie przystąpienia do UE,
  • powinni bardzo dobrze znać co najmniej dwa języki urzędowe UE; ponieważ pracownicy Sekretariatu Generalnego Rady porozumiewają się między sobą najczęściej w języku angielskim i francuskim, wymagana jest dobra znajomość angielskiego lub francuskiego.

Większość kandydatów posiada kwalifikacje w dziedzinie prawa, nauk politycznych, stosunków międzynarodowych, europeistyki lub ekonomii, ale oczywiście można również specjalizować się w innych dziedzinach takich jak: tłumaczenia pisemne, zarządzanie zasobami ludzkimi, komunikacja społeczna, edukacja, informatyka, projektowanie graficzne, multimedia, technologie rolne, inżynieria biochemiczna, ochrona zdrowia i bezpieczeństwo żywności, zarządzanie energią, środowisko czy też inżynieria lotnicza i kosmiczna.
 
Nie mogą się zgłaszać osoby, które wcześniej odbyły już jakiegokolwiek rodzaju szkolenie (płatne lub niepłatne) lub były zatrudnione przez okres dłuższy niż sześć tygodni w instytucji, organie, agencji lub biurze UE.

Ramy czasowe

Staże odbywają się w dwóch turach, z których każda trwa pięć miesięcy:

  • 1 lutego – 30 czerwca (pierwsza tura)
  • 1 września – 31 stycznia (druga tura).

Terminy składania zgłoszeń

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych staży i terminów składania zgłoszeń są zamieszczane regularnie na oficjalnej stronie Rady UE.