Skip to main content
© Brian Yurasits - Unsplash © Brian Yurasits - Unsplash

Przed wolontariuszami świat stoi otworem

Ostatnia aktualizacja poniedziałek, 14/11/2022

Zastanawiasz się, jak możesz nieść pomoc poza Europą? Rozważasz pomoc humanitarną? Lubisz poznawać nowych ludzi i nowe kultury? Zobacz, jakiego rodzaju działalność wolontariacka jest prowadzona na całym świecie.

Dzięki wolontariatowi poznasz nowych ludzi, nowe kultury i nauczysz się nowych rzeczy, jednocześnie pomagając innym. Doświadczenie w pracy w międzynarodowym środowisku, jakie zdobędziesz dzięki wolontariatowi za granicą, może okazać się przepustką do pracy zawodowej, która pozwoli Ci zwiedzać świat.

Wspieraj społeczności w trudnej sytuacji w ramach wolontariatu UE w dziedzinie pomocy humanitarnej

Projekty wolontariatu w dziedzinie pomocy humanitarnej realizowane w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności wymagają udziału zespołów wolontariuszy i przeprowadzania operacji w terenie. 

Projekty te służą nie tylko wzmocnieniu gotowości na wypadek klęsk żywiołowych i niesieniu pomocy po takich klęskach, lecz także wielu innym celom. Przykłady to promowanie równości płci, ochrona kobiet i dzieci, ochrona uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych, ochrona migrantów nieposiadających dokumentów, łagodzenie skutków zmiany klimatu oraz poprawa dostępu do żywności.

Jeśli masz 18–35 lat i pragniesz wziąć udział w takich projektach, zajrzyj na strony portalu Europejskiego Korpusu Solidarności, gdzie możesz zarejestrować swój profil i wyrazić zainteresowanie udziałem.   Każdy może się zgłosić, zatem Twoje pochodzenie czy ewentualne trudności lub specjalne potrzeby nie będą stanowiły przeszkody dla Twojego udziału. Jeśli zostaniesz wybrany/-a, będziesz mógł/mogła wziąć udział w projektach, które trwają od 2 do 12 miesięcy (jeśli dołączysz w pojedynkę) lub od 2 tygodni do 2 miesięcy (jeżeli należysz do zespołu składającego się z co najmniej 5 osób). 

Komisja Europejska zadba o to, by wybrane organizacje, które wysyłają i przyjmują młodych wolontariuszy, spełniały szereg warunków, w tym:

  • przestrzegały zasad humanitaryzmu, neutralności, bezstronności i niezależności, a także zasady „po pierwsze nie szkodzić” 
  • stosowały solidne procedury zapewniające stałe bezpieczeństwo i ochronę wolontariuszy, w tym dysponowały planami ewakuacji w sytuacjach ekstremalnych
  • posiadały odpowiednie zasoby, aby wolontariusze mogli zdobyć nowe umiejętności dzięki odpowiedniemu mentoringowi.

Jak możesz się zgłosić? Przejdź do portalu Europejskiego Korpusu Solidarności i wyraź zainteresowanie udziałem!  

Czekają na Ciebie nie tylko działania wolontariackie proponowane przez UE, możesz też nieść pomoc wraz z Organizacją Narodów Zjednoczonych

Organizacja Narodów Zjednoczonych uruchomiła specjalny program wolontariatu dla młodych ludzi – Młodzi wolontariusze ONZ-etu. Wolontariuszami mogą zostać młodzi ludzie w wieku od 18 do 29 lat, którzy chcą angażować się w inicjatywy na rzecz rozwoju i pokoju na całym świecie. Projekty wolontariatu dotyczą praw człowieka, przystosowania się do zmiany klimatu, podstawowej opieki zdrowotnej, zarządzania klęskami żywiołowymi, budowania pokoju, aktywizacji młodzieży i wielu innych kwestii.

Młodzi wolontariusze ONZ-etu wspomagają konsolidację pokoju i zrównoważony rozwój zarówno w swoim kraju, jak i w różnych innych krajach na całym świecie. Mogą pracować bezpośrednio w agencji ONZ lub zostać przydzieleni do jednej z organizacji partnerskich, uniwersytetu lub rządu. Ich udział w projekcie trwa zazwyczaj od 6 do 24 miesięcy. Wolontariusze otrzymują podstawowe dofinansowanie kosztów utrzymania. W przypadku wolontariatu poza miejscem zamieszkania agencja przyjmująca pokrywa koszty transportu i niektóre inne podstawowe koszty. Oferty ogłaszane są na stronie internetowej ONZ-etu w zakładce „Special Calls for Volunteers”, a także za pośrednictwem Facebooka, Twittera i LinkedIn

Jeśli masz więcej niż 24 lata i kilkuletnie doświadczenie zawodowe jako specjalista w konkretnej dziedzinie, rozważ rejestrację w UNV Global Talent Pool. Możesz również zainteresować się wolontariatem internetowym w ramach UNV Online Volunteering.

To nie wszystko

Komitet Koordynacyjny ds. Międzynarodowej Służby Wolontariackiej (CCIVS) to międzynarodowa sieć odpowiedzialna za koordynację międzynarodowej służby wolontariackiej (IVS) na całym świecie. Komitet nie prowadzi rekrutacji wolontariuszy, ale na jego stronach znajdziesz dane kontaktowe organizacji wolontariackich w swoim kraju zamieszkania lub w kraju sąsiadującym.

Zainteresować może też Cię strona organizacji Service Civil International, która od 1920 r. zajmuje się wolontariatem na rzecz pokoju. Należące do niej organizacje przygotowują krótko- i długoterminowe działania wolontariackie na całym świecie, dostępne dla osób w każdym wieku. Wolontariusze mogą uczestniczyć w projektach we własnym kraju lub za granicą. 

Możesz także zajrzeć na stronę Związku Europejskich Organizacji Wolontariackich. Organizacje członkowskie prowadzą w swoim kraju międzynarodowe projekty wolontariackie i organizują wymiany wolontariuszy. Postępują zgodnie ze związkową kartą na rzecz jakości, w której podkreśla się wartość dodaną wolontariatu, jego aspekt edukacyjny oraz konieczność przestrzegania norm jakości uzgodnionych przez członków związku.