Skip to main content
© Brian Yurasits - Unsplash © Brian Yurasits - Unsplash

Možnosti prostovoljstva po vsem svetu

Zadnja sprememba Ponedeljek, 14/11/2022

Bi želeli pomagati izven Evrope? Razmišljate o humanitarni pomoči? Vam je všeč delo z ljudmi in spoznavanje novih kultur? Na teh spletnih straneh boste našli veliko možnosti za prostovoljstvo po vsem svetu.

Med prostovoljstvom spoznavate nove ljudi, kulture, se učite in obenem pomagate drugim. Mednarodne izkušnje, pridobljene med prostovoljskim delom v tujini, vam lahko koristijo tudi pri iskanju zaposlitve v drugih državah.

Reševanje življenj s prostovoljci EU za humanitarno pomoč

Krize in naravne nesreče prizadenejo na milijone ljudi po svetu. EU in njene države članice so med vodilnimi donatorji humanitarne pomoči v svetu.
Humanitarna pomoč je namenjena ljudem, ki so jih prizadele nesreče, ki jih povzroči človek, in naravne nesreče, pri čemer je posebna pozornost namenjena najranljivejšim med njimi. 

V primeru krize Generalni direktorat Evropske komisije za humanitarno pomoč in civilno zaščito (ECHO) financira humanitarno pomoč za zadovoljitev osnovnih potreb prizadetega prebivalstva ter zagotovi hrano, zavetišče, zdravila ali čisto vodo. Ta podpora je jasen izraz solidarnosti EU z ljudmi v stiski po vsem svetu.

V teh dejavnostih lahko sodelujete tako, da postanete prostovoljec/prostovoljka EU za humanitarno pomoč. Program državljankam in državljanom EU omogoča, da prispevajo k humanitarnim ukrepom. Sodelujejo lahko najrazličnejši profili, od novincev do izkušenih humanitarnih strokovnjakov. Več o pobudi Prostovoljci EU za humanitarno pomoč in prostih mestih.

Prostovoljstvo v okviru Združenih narodov

Združeni narodi imajo poseben program prostovoljstva za mlade mladi prostovoljci ZN. Namenjen je mladim med 18. in 29. letom starosti, ki želijo sodelovati v razvojnih in mirovnih pobudah po vsem svetu – na področju človekovih pravic, prilagajanja podnebnim spremembam, primarnega zdravstvenega varstva, obvladovanja nesreč, graditve miru, vključevanja mladih ali številnih drugih področjih.

Kot mladi prostovoljec/prostovoljka ZN boste prispevali k spodbujanju miru in trajnostnega razvoja v svoji ali kateri drugi državi. Lahko boste delali neposredno v agenciji ZN ali pa boste poslani v eno od njenih partnerskih organizacij, na univerzo ali v vladno službo. Večina napotitev traja od 6 do 24 mesecev. Prostovoljci prejmejo osnovno nadomestilo za življenjske stroške. Če se prostovoljsko delo opravlja zunaj domačega kraja, gostujoča agencija povrne potne in nekatere druge osnovne stroške. Napotitve se oglašujejo na spletišču ZN (glej „Special Calls for Volunteers“) ter na Facebooku, Twitterju in LinkedInu

Če ste stari vsaj 25 let in imate več let delovnih izkušenj na določenem strokovnem področju, se lahko registrirate v svetovni bazen talentov programa UNV (Prostovoljci Združenih narodov). Morda pa vas zanima spletno prostovoljstvo v okviru UNV.

In še druge možnosti ...

Usklajevalni odbor za mednarodno prostovoljsko službo (CCIVS) je mednarodna mreža, zadolžena za koordinacijo mednarodne prostovoljske službe (IVS) po vsem svetu. Mreža sicer ne rekrutira prostovoljcev, našli pa boste kontaktne podatke prostovoljskih organizacij v državi prebivališča ali sosednjih državah.

Ogledate si lahko tudi spletišče Zveze evropskih prostovoljskih organizacij. Organizacije članice v svojih državah izvajajo mednarodne prostovoljske projekte ter si med seboj izmenjujejo prostovoljce. Pri tem upoštevajo listino kakovosti zveze, ki poudarja dodano vrednost prostovoljstva, njegov izobraževalni vidik in spoštovanje standardov kakovosti, o katerih so se dogovorili člani.