Skip to main content
© Brian Yurasits - Unsplash © Brian Yurasits - Unsplash

Hakka vabatahtlikuks kogu maailmas!

Viimati uuendatud Esmaspäev, 14/11/2022

Mõtled kaasalöömisest väljaspool Euroopat? Kaalud humanitaarabi projektides osalemist? Sulle meeldib kohtuda inimestega ja avastada uusi kultuure? Siin on mõned paljudest rahvusvahelistest vabatahtliku tegevuse võimalustest üle kogu maailma.

Vabatahtlik tegevus viib sind kokku uute inimeste ja kultuuridega ning õpetab sulle uusi oskusi, samal ajal saad aidata teisi. Välismaal vabatahtlikust tegevusest saadud rahvusvaheline kogemus võib luua ka karjäärivõimalusi, mis avavad sulle uksed kogu maailma!

Toeta haavatavaid kogukondi ELi humanitaarabialase vabatahtliku tegevuse kaudu

Euroopa solidaarsuskorpuse humanitaarabialase vabatahtliku tegevuse projektidesse vajatakse vabatahtlikke, kes ühineksid kohapealsete meeskondade ja tegevustega. 

Lisaks katastroofideks valmisolekule ja katastroofiabile hõlmavad projektid mitmesuguseid muid küsimusi. Kas sooviksid mõnda näidet? Soolise võrdõiguslikkuse edendamine, naiste ja laste kaitse, pagulaste ja riigisiseste põgenike kaitse, dokumentideta rändajate kaitse, kliimamuutuste mõju leevendamine, toiduga kindlustatuse parandamine jne.

Kui oled 18–35aastane ja valmis panustama, siis tutvu Euroopa solidaarsuskorpuse portaaliga, kus saad registreerida oma profiili ja väljendada huvi.   Kandideerida võivad kõik, nii et sinu konkreetne taust ja võimalikud raskused või erivajadused ei takista osalemist. Valituks osutumise korral on sul võimalik osaleda projektides, mis võivad kesta 2–12 kuud (kui lähed ise) või 2 nädalat kuni 2 kuud (kui osaled vähemalt viiest inimesest koosneva meeskonna liikmena). 

Euroopa Komisjon tagab, et valitud organisatsioonid, kes lähetavad ja võtavad vastu noori ELi vabatahtlikke, vastaksid mitmetele tingimustele, sealhulgas teevad nad järgmist:

  • järgivad humanitaarabi põhimõtteid, nagu humaansus, neutraalsus, erapooletus ja sõltumatus, samuti põhimõtet „ära tekita kahju“; 
  • kehtestavad kindlad menetlused, et tagada igal ajal vabatahtlike julgeolek ja turvalisus, sealhulgas evakuatsiooniplaanid äärmuslikes olukordades;
  • omavad sobivaid vahendeid, et tagada vabatahtlikele asjakohase juhendamise abil õpikogemus.

Kuidas saad kandideerida? Mine Euroopa solidaarsuskorpuse portaali ja väljenda huvi!  

Lisaks ELi vabatahtliku tegevuse võimalustele võid muuta maailma ka ÜRO kaudu

ÜRO on käivitanud spetsiaalse noortele suunatud vabatahtlike programmi ÜRO noored vabatahtlikud. Vabatahtlikud on 18–29aastased noored, kes soovivad osaleda arengu- ja rahualgatustes kõikjal maailmas. Sul on võimalus osaleda näiteks inimõiguste, kliimamuutustega kohanemise, esmatasandi tervishoiu, katastroofide ohjamise, rahu kindlustamise ning noorte kaasamisega seotud projektides või paljudes muudes valdkondades.

ÜRO noore vabatahtlikuna aitad edendada rahu ja kestlikku arengut oma kodumaal või mujal maailmas. Võid töötada otse ÜRO asutuses või sind võidakse suunata mõnesse partnerorganisatsiooni, ülikooli või valitsusse. Enamik lähetusi kestab 6 kuni 24 kuud. Vabatahtlikele makstakse elatusraha. Kui osaled vabatahtlikuna väljaspool oma kodupiirkonda, tasub transpordi- ja muud põhikulud vastuvõttev asutus. Lähetused kuulutatakse välja ÜRO veebisaidil rubriigis „Special Calls for Volunteers“, samuti Facebooki, Twitteri ja LinkedIni kaudu. 

Kui oled 25aastane või vanem ja omad mitmeaastast töökogemust konkreetses erialavaldkonnas, võid registreeruda ÜRO vabatahtlike üleilmses talentide andmebaasis. Samuti võib sulle huvi pakkuda vabatahtlik töö internetis ÜRO vabatahtliku teenistuse kaudu.

Veel ideid...

Rahvusvahelise vabatahtliku teenistuse koordineerimiskomitee (CCIVS) on rahvusvaheline võrgustik, mis vastutab rahvusvahelise vabatahtliku teenistuse koordineerimise eest kogu maailmas. Võrgustik ei värba vabatahtlikke, kuid selle kaudu leiad vabatahtlike organisatsioonide kontaktandmed oma elukoha- või naaberriigis.

Peale selle saad uurida veebisaiti Service Civil International, mis on alates 1920. aastast pühendunud vabatahtlikule tegevusele rahu tagamiseks. Rahvusvaheline tsiviilteenistuse organisatsioonid loovad kogu maailmas kvaliteetseid lühi- ja pikaajalisi vabatahtliku tegevuse võimalusi, mis on avatud igas vanuses inimestele. Vabatahtlikud võivad osaleda projektides oma kodumaal või mujal maailmas. 

Samuti võid tutvuda ka Euroopa vabatahtliku teenistuse organisatsioonide ühenduse tegevusega. Selle liikmesorganisatsioonid viivad oma asukohariigis ellu rahvusvahelisi vabatahtlikke projekte ja vahetavad omavahel vabatahtlikke. Nad järgivad ühenduse kvaliteedihartat, milles rõhutatakse vabatahtliku tegevuse lisaväärtust, selle hariduslikku aspekti ning liikmete kokkulepitud kvaliteedistandardite järgimist.