Skip to main content
© Brian Yurasits - Unsplash © Brian Yurasits - Unsplash

Zapoj sa do dobrovoľníctva na celom svete!

Posledná aktualizácia pondelok, 14/11/2022

Uvažuješ o pomoci mimo Európy? Zvažuješ humanitárnu pomoc? Baví ťa spoznávať nových ľudí a nové kultúry? Tu predstavujeme niektoré z mnohých medzinárodných príležitostí na dobrovoľníctvo na celom svete.

Dobrovoľníctvo umožňuje spoznať nových ľudí a nové kultúry, získať zručnosti a zároveň pomáhať iným. Medzinárodné skúsenosti získané prostredníctvom dobrovoľníctva v zahraničí môžu viesť aj ku kariérnym príležitostiam, ktoré ťa zavedú do celého sveta!

Podpora zraniteľných komunít prostredníctvom dobrovoľníckej práce v oblasti humanitárnej pomoci EÚ

Projekty dobrovoľníckej činnosti v oblasti humanitárnej pomoci v rámci Európskeho zboru solidarity potrebujú dobrovoľníkov, ktorí sa zapájajú do tímov a operácií v teréne. 

Okrem pripravenosti na katastrofy a zmierňovania následkov katastrof sa projekty zaoberajú širokou škálou otázok. Tu je pár príkladov: podpora rodovej rovnosti, ochrana žien a detí, ochrana utečencov a vnútorne vysídlených osôb, ochrana migrantov bez dokladov, zmierňovanie dôsledkov zmeny klímy, zlepšovanie potravinovej bezpečnosti atď.

Ak máš 18 až 35 rokov a chcel(-a) by si sa zapojiť, prejdi na portál Európskeho zboru solidarity, kde si môžeš vytvoriť svoj profil a vyjadriť svoj záujem.   Prihlásiť sa môže každý, takže tvoja špecifická situácia a akékoľvek ťažkosti alebo osobitné potreby, ktoré by si mohol(-la) mať, nebudú prekážkou tvojej účasti. Ak budeš vybraný(-á), budeš sa môcť zúčastniť na projektoch, ktoré môžu trvať od 2 do 12 mesiacov (ak sa ich zúčastňuješ sám/sama) alebo od 2 týždňov do 2 mesiacov (ak sa zapájaš ako člen tímu pozostávajúceho najmenej z piatich osôb). 

Európska komisia zabezpečí, aby vybrané organizácie, ktoré vysielajú a prijímajú mladých dobrovoľníkov EÚ, dodržiavali niekoľko podmienok. Tieto organizácie najmä musia:

  • dodržiavať humanitárne zásady ľudskosti, neutrality, nestrannosti a nezávislosti, ako aj zásadu „nespôsobovať škodu“; 
  • mať spoľahlivé postupy na zabezpečenie neustálej bezpečnosti a ochrany dobrovoľníkov vrátane evakuačných plánov v extrémnych situáciách;
  • mať primerané zdroje na zabezpečenie toho, aby sa dobrovoľníci mohli vďaka vhodnému mentorstvu vzdelávať.

Ako sa môžeš prihlásiť? Prejdi na portál Európskeho zboru solidarity a vyjadri svoj záujem!  

Okrem dobrovoľníckych príležitostí EÚ môžeš prispieť k zmene aj prostredníctvom Organizácie Spojených národov

OSN spustila osobitný dobrovoľnícky program pre mladých ľudí s názvom UN Youth Volunteers (Mladí dobrovoľníci OSN). Dobrovoľníci sú mladí ľudia vo veku od 18 do 29 rokov, ktorí sa chcú zapojiť do rozvojových a mierových iniciatív na celom svete. Pracovať môžu v oblasti ľudských práv, prispôsobenia sa zmene klímy, primárnej zdravotnej starostlivosti, zvládania katastrof, budovania mieru, zapojenia mládeže alebo v mnohých ďalších oblastiach.

Ako mladý dobrovoľník OSN budeš pomáhať pri presadzovaní mieru a udržateľného rozvoja vo svojej krajine alebo v inej krajine na celom svete. Môžeš pracovať priamo v agentúre OSN alebo môžeš byť pridelený k jednej z jej partnerských organizácií, v rámci univerzity alebo verejnej správy. Väčšina úloh trvá 6 až 24 mesiacov. Dobrovoľníci dostávajú základný príspevok na živobytie. Ak dobrovoľníci pracujú mimo svojho bydliska, dopravu a niektoré ďalšie základné náklady hradí hostiteľská agentúra. Úlohy sú zverejňované na webovom sídle OSN v sekcii „Special Calls for Volunteers“ (Osobitné výzvy pre dobrovoľníkov), ako aj prostredníctvom platforiem Facebook, TwitterLinkedIn

Ak máš 25 rokov alebo viac a niekoľkoročné pracovné skúsenosti v konkrétnej odbornej oblasti, môžeš sa zaregistrovať do globálneho zoznamu talentov programu Dobrovoľníci OSN (UNV). Mohlo by ťa zaujímať aj online dobrovoľníctvo prostredníctvom služby UNV.

Ďalšie možnosti…

Koordinačný výbor pre medzinárodnú dobrovoľnícku službu (CCIVS) je medzinárodná sieť zodpovedná za koordináciu medzinárodnej dobrovoľníckej služby (IVS) na celom svete. Nerobí nábor dobrovoľníkov, ale nájdeš tu kontaktné údaje dobrovoľníckych organizácií vo svojej krajine pobytu alebo v susednej krajine.

Okrem toho si môžeš pozrieť stránku organizácie Service Civil International, ktorá sa venuje dobrovoľníckej činnosti za mier od roku 1920. Členské organizácie SCI vytvárajú kvalitné krátkodobé a dlhodobé dobrovoľnícke príležitosti na celom svete, do ktorých sa môžu zapojiť ľudia všetkých vekových kategórií. Dobrovoľníci sa môžu zúčastňovať na projektoch vo svojej vlastnej krajine alebo v zahraničí. 

Môžeš sa pozrieť aj na príležitosti, ktoré ponúka Aliancia európskych organizácií dobrovoľníckej služby. Jej členské organizácie realizujú medzinárodné dobrovoľnícke projekty vo vlastných krajinách a navzájom si vymieňajú dobrovoľníkov. Riadia sa chartou kvality aliancie, v ktorej sa zdôrazňuje pridaná hodnota dobrovoľníctva, jeho vzdelávací aspekt a dodržiavanie štandardov kvality schválených členmi.