Skip to main content

Európsky zbor solidarity

Sila jednoty

Dobrovoľníctvo v oblasti humanitárnej pomoci

Od roku 2022 sa Európsky zbor solidarity otvára svetu a ponúka nové cezhraničné dobrovoľnícke činnosti na podporu operácií humanitárnej pomoci v tretích krajinách.

Tieto projekty sú vynikajúcou príležitosťou zapojiť sa ako aktívny občan, prejaviť solidaritu ľuďom v krajinách mimo EÚ, ktorí čelia humanitárnym katastrofám alebo potrebujú zvýšiť svoju pripravenosť na možné katastrofy v budúcnosti, a zároveň príležitosťou získať nové zručnosti a spoznať rôzne kultúry a spôsoby života – slovom, ide o skúsenosť, ktorá ti zmení život!

Projekty, na ktorých sa môžeš zúčastniť, majú popri pripravenosti na katastrofy a pomoci po katastrofe širokú škálu ďalších zameraní. Tu je zopár príkladov: podpora rodovej rovnosti, ochrana žien a detí, ochrana utečencov a vnútorne vysídlených osôb, ochrana migrantov bez dokladov, zmierňovanie dôsledkov zmeny klímy, zlepšovanie potravinovej bezpečnosti atď.

Máš možnosť vybrať si medzi individuálnym dobrovoľníctvomtímovým dobrovoľníctvom, a to na krátke či dlhšie obdobie.

Individuálne dobrovoľníctvo

  • môže trvať od 2 do 12 mesiacov,
  • vykonáva sa na plný pracovný čas (30 až 38 hodín týždenne), 
  • umožňuje zapájať sa do vykonávania každodenných úloh potrebných na podporu činností, ktorými sa zaoberá hostiteľská organizácia pôsobiaca v oblasti humanitárnej pomoci,
  • je „cezhraničné“ – čiže budeš pomáhať v inej krajine než v tej, v ktorej žiješ – ide o tretiu krajinu, v ktorej prebiehajú činnosti a operácie humanitárnej pomoci.

Tímové dobrovoľníctvo 

Ak sa nemôžeš zaviazať na dlhé obdobie, ale aj napriek tomu chceš pomáhať, porozmýšľaj o tímovom dobrovoľníctve:

  • môže trvať od 2 týždňov do 2 mesiacov,
  • vykonáva sa na plný pracovný čas (30 až 38 hodín týždenne),
  • budeš vykonávať dobrovoľnícku činnosť s ľuďmi z aspoň 2 ďalších krajín,
  • skupina bude mať 5 až 40 dobrovoľníkov, ktorých si vyberú podporné a hostiteľské organizácie, 
  • uskutočňuje sa v tretej krajine, v ktorej prebiehajú činnosti a operácie humanitárnej pomoci.

Podporné a hostiteľské organizácie

Ak si bol/-a vybraný/-á a odchádzaš do zahraničia za dobrovoľníckou činnosťou v oblasti humanitárnej pomoci, do tohto procesu budú zapojené najmenej tri organizácie:

  • Aspoň dve podporné organizácie z rôznych členských štátov EÚ alebo tretích krajín pridružených k programu (Island, Lichtenštajnsko, Turecko a Severné Macedónsko). Tieto organizácie ti pomôžu pripraviť sa na tvoj pobyt v zahraničí. 
  • Aspoň jedna hostiteľská organizácia so sídlom v tretej krajine, ktorá nie je pridružená k programu, v ktorej neprebiehajú žiadne medzinárodné ani vnútroštátne ozbrojené konflikty a v ktorej sa uskutočňujú činnosti humanitárnej pomoci. Táto organizácia ti bude poskytovať podporu počas tvojej dobrovoľníckej činnosti v zahraničí. 

Kto sa môže stať dobrovoľníkom?

Dobrovoľnícke činnosti Európskeho zboru solidarity sú dostupné pre osoby vo veku 18 až 30 rokov (resp. do veku 35 rokov v prípade dobrovoľníctva v oblasti humanitárnej pomoci), ktoré majú oprávnený pobyt v členskom štáte EÚ alebo v tretej krajine pridruženej k programu (Island, Lichtenštajnsko, Turecko a Severné Macedónsko) a ktoré sa zaregistrovali na portáli Európskeho zboru solidarity.

Čo rozhodnutie zahŕňa?

  • Si krytý/-á doplnkovým poistením.
  • Máš prístup k celému radu podporných služieb, ako napríklad jazyková podpora a školenia.
  • Budú kryté tvoje základné náklady (cestovanie na miesto výkonu projektu a späť, ubytovanie a strava).
  • Budeš dostávať aj malý príspevok na osobné výdavky. 
  • Ak máš osobitné potreby (napr. zdravotné postihnutie), môžu byť kryté aj tieto náklady.

Ako sa zaregistrovať?

Mladí ľudia vo veku od 18 do 35 rokov môžu vyjadriť svoj záujem o dobrovoľníctvo v oblasti humanitárnej pomoci po registrácii na portáli Európskeho zboru solidarity.

Ak chceš vyjadriť svoj záujem o dobrovoľníctvo v oblasti humanitárnej pomoci, postupuj takto:
– prejdi na „Môj profil“,
– prejdi na „Dobrovoľnícke projekty v oblasti humanitárnej pomoci“,
– začiarkni možnosť „Mám záujem zapojiť sa do dobrovoľníckych projektov v oblasti humanitárnej pomoci“,
– vyplň všetky ostatné relevantné informácie,
– ulož zadané informácie.

Ak sa chceš uchádzať o voľné miesta, ktoré ponúka Európsky dobrovoľnícky zbor pre humanitárnu pomoc, musíš absolvovať povinný kurz odbornej prípravy. Ten pozostáva z niekoľkých online modulov dostupných na platforme Akadémie EÚ, ktoré sa končia testom. Ak v teste uspeješ, budeš môcť absolvovať 5-dňovú prezenčnú odbornú prípravu, ktorá sa organizuje v skupinách pozostávajúcich z približne 25 uchádzačov.

Po registrácii na portáli a vyjadrení záujmu budeš mať na karte „Online odborná príprava“ vo svojom konte Európskeho zboru solidarity prístup k online kurzom na platforme Akadémia EÚ. Tam následne vyber možnosť „Odborná príprava v oblasti humanitárnej pomoci“. Na platforme Akadémie EÚ budeš najprv vyzvaný/-á, aby si si urobil/-a sebahodnotenie. Ak sa rozhodneš v procese pokračovať, budeš môcť začať povinnú online odbornú prípravu pre dobrovoľnícku činnosť v oblasti humanitárnej pomoci. Online odborná príprava sa končí online testom. Po úspešnom absolvovaní online testu a určení tvojej dostupnosti na prezenčnú odbornú prípravu pomocou „plánovacieho systému“ ťa poskytovateľ služieb zodpovedný za poskytovanie odbornej prípravy bude do jedného či dvoch mesiacov kontaktovať, aby ťa informoval o dostupných termínoch.

Prezenčná odborná príprava sa organizuje v troch termínoch v priebehu roka: február – marec, máj – jún a september – október. Predbežný harmonogram školení je uverejnený na Akadémii EÚ v časti „Online odborná príprava pre záujemcov o účasť v Európskom dobrovoľníckom zbore pre humanitárnu pomoc“. Vzhľadom na veľmi veľký záujem o prezenčnú odbornú prípravu v oblasti humanitárnej pomoci je potrebné z času na čas uzavrieť plánovací systém na podávanie žiadostí o takúto odbornú prípravu. Informácie o tom, kedy je možné sa zaregistrovať, nájdeš na platforme Akadémia EÚ.

/!\ Keďže počet záujemcov je oveľa vyšší než počet dostupných dobrovoľníckych príležitostí v oblasti humanitárnej pomoci, nemôžeme zaručiť, že ťa po ukončení odbornej prípravy naozaj vyberú do niektorého z dobrovoľníckych projektov v oblasti humanitárnej pomoci.

V prípade akýchkoľvek otázok o odbornej príprave sa obráť na tím Európskeho zboru solidarity na adrese EACEA-SOLIDARITY-CORPS@ec.europa.eu