Skip to main content

Evropský sbor solidarity

Spolu jsme silnější

Dobrovolnictví v oblasti humanitární pomoci

Od roku 2022 se Evropský sbor solidarity otevírá světu a nabízí nové přeshraniční dobrovolnické činnosti na podporu humanitárních operací ve třetích zemích.

Tyto projekty představují skvělou příležitost, jak být aktivními občany, projevit solidaritu lidem v zemích mimo EU, kteří se potýkají s humanitární katastrofou nebo potřebují zvýšit svou připravenost na případné katastrofy v budoucnu, a zároveň získat nové dovednosti, poznat novou kulturu a způsob života. Jedná se o zkušenost, která vám zajisté změní život!

Kromě připravenosti na katastrofy a pomoci po katastrofě se projekty, jichž se můžete zúčastnit, zabývají širokou škálou otázek. Zde je jen několik příkladů: podpora rovnosti žen a mužů, ochrana žen a dětí, ochrana uprchlíků a vnitřně vysídlených osob, ochrana migrantů bez dokladů, zmírnění dopadů změny klimatu, zvýšení potravinového zabezpečení apod.

Můžete si vybrat mezi individuálním dobrovolnictvímtýmovou dobrovolnickou činností, a to na krátkou nebo delší dobu.

Individuální dobrovolnictví

  • Trvá od 2 do 12 měsíců.
  • Je vždy na plný úvazek (30 až 38 hodin týdně). 
  • Budete pomáhat s každodenním plněním úkolů potřebných k zajištění činností prováděných hostitelskou organizací, která působí v oblasti humanitární pomoci.
  • Jedná se o tzv. přeshraniční pomoc. To znamená, že budete pracovat v tzv. třetí zemi (mimo EU), kde probíhá humanitární operace.

Týmová dobrovolnická činnost 

Pokud se nemůžete zavázat na delší dobu, ale přesto se chcete zúčastnit, můžete zkusit činnost v týmu:

  • Trvá od 2 týdnů do 2 měsíců.
  • Je vždy na plný úvazek (30 až 38 hodin týdně).
  • Jako dobrovolník pracujete s lidmi z nejméně 2 různých zemí.
  • Vaše skupina bude mít 5 až 40 dobrovolníků, kteří budou vybráni podpůrnými a hostitelskými organizacemi. 
  • Budete pracovat ve třetí zemi, kde probíhá humanitární operace.

Podpůrné a hostitelské organizace

Pokud budete vybráni a odjedete do zahraničí za účelem dobrovolnické činnosti v oblasti humanitární pomoci, budou do ní zapojeny alespoň 3 organizace:

  • nejméně 2 podpůrné organizace z různých členských států EU nebo třetích zemí přidružených k programu (Island, Lichtenštejnsko, Severní Makedonie a Turecko). Tyto organizace vám pomůžou s přípravou vašeho výjezdu do zahraničí. 
  • alespoň 1 hostitelská organizace se sídlem ve třetí zemi nepřidružené k programu, kde neprobíhá žádný mezinárodní ani vnitrostátní ozbrojený konflikt a kde probíhá humanitární pomoc. Tato organizace vás bude doprovázet během vaší dobrovolnické činnosti v zahraničí. 

Kdo může působit jako dobrovolník?

Dobrovolnické činnosti Evropského sboru solidarity se mohou zúčastnit mladí lidé ve věku 18–30 let (35 let u dobrovolnické činnosti v rámci humanitární pomoci), kteří legálně pobývají v členském státě EU nebo ve třetí zemi přidružené k programu (tj. na Islandu, v Lichtenštejnsku, Severní Makedonii nebo Turecku) a kteří se zaregistrovali na portálu Evropského sboru solidarity.

Co je hrazeno?

  • Bude vám uhrazeno doplňkové pojištění.
  • Získáte přístup k řadě podpůrných služeb, jako je jazyková podpora a odborná příprava.
  • Budou pokryty vaše základní náklady (cesta na místo vykonávání činnosti, ubytování a strava).
  • Obdržíte rovněž malé kapesné. 
  • Pokud máte specifické potřeby (např. vzhledem ke zdravotnímu postižení), mohou vám být uhrazeny i ty.

Jak se máme zaregistrovat?

Mladí lidé ve věku od 18 do 35 let mají příležitost vyjádřit svůj zájem o dobrovolnickou činnost v oblasti humanitární pomoci registrací na portálu Evropského sboru solidarity.

V případě zájmu o dobrovolnickou činnost v oblasti humanitární pomoci je třeba postupovat takto
– Přejít do sekce Můj profil
– Poté přejít do části Projekty dobrovolnictví v oblasti humanitární pomoci
– Zvolit možnost Mám zájem o dobrovolnické projekty v oblasti humanitární pomoci  
– Vyplnit všechny ostatní relevantní informace
– Informace uložit

Mladí lidé, kteří se v rámci Evropského dobrovolnického sboru humanitární pomoci chtějí ucházet o pracovní místa, musejí absolvovat povinnou odbornou přípravu. Skládá se z online modulů na platformě Akademie EU a v případě osob, které uspějí v testu na konci online školení, pak také z pětidenního prezenčního školení ve skupinách přibližně 25 uchazečů.

Jakmile se uchazeči zaregistrují na portálu a projeví svůj zájem, jsou online kurzy na Akademii EU přístupné prostřednictvím karty „Online školení“ v jejich účtu v rámci Evropského sboru solidarity. Uchazeči by měli zvolit možnost „Online školení týkající se humanitární pomoci“. Na platformě Akademie EU budou nejprve vyzváni, aby provedli sebehodnocení. Pokud se rozhodnou v postupu pokračovat, zahájí povinnou online odbornou přípravu pro dobrovolnictví v oblasti humanitární pomoci. Online školení končí online testem. Po úspěšném absolvování online testu a poté, co uvedou, kdy jsou k dispozici pro prezenční školení prostřednictvím „plánovacího nástroje“, uchazeče kontaktuje poskytovatel služeb odpovědný za poskytování odborné přípravy do jednoho až dvou měsíců a informuje je o dostupných časových úsecích pro prezenční školení.

Prezenční školení je organizováno ve třech časových úsecích ročně: v únoru–březnu, květnu–červnu a září–říjnu. Předběžný harmonogram školení je zveřejněn na Akademii EU v rámci bodu „Online školení pro uchazeče Evropského dobrovolnického sboru humanitární pomoci“. Vzhledem k velmi vysokému zájmu o prezenční odbornou přípravu v oblasti humanitární pomoci je třeba čas od času uzavřít plánovací nástroj a podávání žádostí o toto školení pozastavit. O obdobích, kdy je registrace otevřena, informuje Akademie EU.

/!\ Jelikož počet zájemců výrazně přesahuje počet příležitostí k dobrovolnické činnosti v oblasti humanitární pomoci nabízených v rámci projektů, nelze nijak zaručit, že vás po dokončení odborné přípravy některý z organizátorů těchto dobrovolnických projektů osloví.

Máte-li jakékoli dotazy ohledně školení, obraťte se prosím na tým Evropského sboru solidarity na adrese EACEA-SOLIDARITY-CORPS@ec.europa.eu