Skip to main content

Euroopa solidaarsuskorpus

Koostegemise jõud

Vabatahtlik tegevus humanitaarabi valdkonnas

Alates 2022. aastast on Euroopa solidaarsuskorpus maailmale avatud ja pakub uusi piiriüleseid vabatahtlikke tegevusi humanitaarabioperatsioonide toetamiseks kolmandates riikides.

Need projektid on suurepärane võimalus osaleda aktiivse kodanikuna, näidata üles solidaarsust väljaspool ELi asuvate riikide inimestega, kes on kannatanud humanitaarkatastroofide all või kes peavad suurendama oma valmisolekut võimalikeks katastroofideks tulevikus, ning saada samal ajal uusi oskusi, õppida tundma teisi kultuure ja teistsuguseid eluviise – see on kindlasti elumuutev kogemus!

Projektid, milles saab osaleda, hõlmavad lisaks katastroofideks valmisolekule ja katastroofijärgsele abile mitmesuguseid teemasid. Siin on vaid mõned näited: soolise võrdõiguslikkuse edendamine, naiste ja laste kaitse, pagulaste ja riigisiseste põgenike kaitse, dokumentideta rändajate kaitse, kliimamuutuste mõju leevendamine, toiduga kindlustatuse parandamine jne.

Saad valida pikemat või lühemat aega üksikisikuna või rühma koosseisus vabatahtliku tegutsemise vahel.

Üksikisikute vabatahtlik tegevus

  • võib kesta kahest kuust 12 kuuni;
  • toimub täisajaga (30–38 tundi nädalas); 
  • võimaldab osaleda vastuvõtva organisatsiooni – humanitaarabi valdkonnas tegutseva organisatsiooni – igapäevategevuses, et täita ülesandeid, mis on vajalikud selle tegevuse toetamiseks;
  • on piiriülene – st toimub väljaspool sinu elukohariiki, kolmandas riigis, kus humanitaarabi tegevused ja operatsioonid aset leiavad.

Rühmaviisiline vabatahtlik tegevus 

Kui sul ei ole võimalik võtta pikaajalist kohustust, kuid soovid siiski kogukonda aidata, võib sulle sobida rühmades toimuv vabatahtlik tegevus, mis

  • võib kesta kahest nädalast kahe kuuni;
  • toimub täisajaga (30–38 tundi nädalas);
  • koondab vabatahtlikke vähemalt kahest riigist;
  • toimub rühmas, mis koosneb 5–40 vabatahtlikust, kelle valivad toetavad ja vastuvõtvad organisatsioonid; 
  • toimub kolmandas riigis, kus humanitaarabi tegevused ja operatsioonid aset leiavad.

Toetavad ja vastuvõtvad organisatsioonid

Vabatahtliku humanitaarabitegevuse korraldamisse välismaal on kaasatud vähemalt kolm organisatsiooni:

  • vähemalt kaks toetusorganisatsiooni, kes on pärit erinevatest ELi liikmesriikidest või programmiga liitunud kolmandatest riikidest (Island, Liechtenstein, Türgi ja Põhja-Makedoonia). Need organisatsioonid aitavad noortel välismaal toimuvaks tegevuseks valmistuda; 
  • vähemalt üks vastuvõttev organisatsioon kolmandas riigis, mis ei ole programmiga liitunud, kus ei ole käimas rahvusvahelisi või riigisiseseid relvastatud konflikte ja kus humanitaarabitegevus aset leiab. See organisatsioon jälgib noorte käekäiku vabatahtliku tegevuse ajal välismaal. 

Keda vabatahtlikuks oodatakse?

Euroopa solidaarsuskorpuse vabatahtlikus tegevuses saavad osaleda 18–30-aastased (vabatahtliku humanitaarabi korral kuni 35-aastased) noored, kes elavad seaduslikult ELi liikmesriigis või programmiga liitunud kolmandas riigis (Island, Liechtenstein, Türgi ja Põhja-Makedoonia) ning on registreerunud Euroopa solidaarsuskorpuse portaalis.

Mida hõlmab vabatahtlikus tegevuses osalejale pakutav?

  • Sulle tagatakse lisakindlustus.
  • Sul on võimalus kasutada mitmesuguseid tugiteenuseid, näiteks keeletugi ja koolitus.
  • Sinu põhikulud (reisikulud mõlemal suunal, majutus- ja toidukulud) kaetakse.
  • Osalejad saavad ka väikese toetussumma isiklike kulude katteks. 
  • Kui sul on erivajadusi (nt puue), võidakse katta ka nendega seotud kulud.

Kuidas registreeruda?

18–35-aastastel noortel on võimalus väljendada oma huvi humanitaarabi vabatahtliku tegevuse vastu, kui nad registreeruvad Euroopa solidaarsuskorpuse portaalis.

Kui oled huvitatud humanitaarabiga seotud vabatahtlikust tegevusest ja soovid kandideerida vabatahtlikuks, peaksid järgima järgmisi samme:
- ava kaust „Minu profiil“ 
- liigu kausta „Humanitaarabiga seotud vabatahtliku tegevuse projektid“ 
- vali „Soovin, et minu osalemist humanitaarabi vabatahtlike projektis kaalutaks“  
- esita seal nõutav teave
- salvesta see teave

Euroopa vabatahtliku humanitaarabikorpuse vabadele kohtadele kandideerimiseks peavad noored läbima kohustusliku koolituse. See koolitus koosneb ELi akadeemia platvormi veebimoodulitest ja nende puhul, kes sooritavad veebikoolituse lõpus testi, järgneb viiepäevane kohapealne koolitus ligikaudu 25 kandidaadist koosnevas rühmas.

Kui kandidaadid on portaalis registreerunud ja oma huvi üles näidanud, on ELi akadeemia veebipõhised koolituskursused kättesaadavad nende Euroopa solidaarsuskorpuse konto vahekaardil „Veebikoolitus“. Kandidaadid peaksid valima variandi „Humanitaarabi koolitus“. ELi akadeemia platvormil tuleb kõigepealt täita enesehinnangu osa. Kui kandidaat soovib jätkata, tuleb alustada humanitaarabiga seotud vabatahtliku tegevuse kohustuslikku veebikoolitust. Veebikoolitus lõpeb veebipõhise testiga. Kui kandidaat on veebipõhise testi edukat läbinud ja annab ELi akadeemia ajakavade koostamise rakenduses teada, et on valmis osalema kohapealsel koolitusel, võtab koolituse korraldamise eest vastutav teenuseosutaja 1–2 kuu jooksul kandidaadiga ühendust, et teavitada kohapealse koolituse vabadest aegadest.

Kohapealset koolitust korraldatakse kolm korda aastas: veebruaris–märtsis, mais–juunis ja septembris–oktoobris. Koolituste esialgne ajakava avaldatakse ELi akadeemia kaustas „Euroopa vabatahtliku humanitaarabikorpuse kandidaatide veebikoolitus“. Kuna humanitaarabi kohapealse koolituse vastu on väga suur huvi, tuleb koolitusel osalemise taotlemine kohapealse koolituse ajakava kaudu vahel peatada. ELi Akadeemia veebisaidil on olemas ka info selle kohta, millal koolitusele registreerida saab.

/!\ Kuna vabatahtlikuks olemisest huvitatud kandidaate on palju rohkem kui humanitaarabiprojektides vabatahtlike kohti, ei saa olla kindel, et kandidaat pärast koolituse läbimist mõne humanitaarabiprojekti vabatahtlikuks välja valitakse.

Kui sul tekkis koolituse kohta küsimusi, võta palun ühendust Euroopa solidaarsuskorpuse meeskonnaga e-posti aadressil EACEA-SOLIDARITY-CORPS@ec.europa.eu