Skip to main content

Европейски корпус за солидарност

Силата на съвместния подход

Доброволчество в областта на хуманитарната помощ

От 2022 г. Европейският корпус за солидарност се отваря към света и предлага нови трансгранични доброволчески дейности в подкрепа на операции за хуманитарна помощ в трети държави.

Тези проекти дават чудесна възможност за активно гражданско участие и демонстриране на солидарност с хората в държави извън ЕС, които са изправени пред хуманитарни бедствия или имат нужда да повишат готовността си за евентуални бедствия в бъдеще, и същевременно позволяват на участниците да усвоят нови умения и да се запознаят с нови култури и начини на живот — без съмнение преживяване, което променя живота!

Освен готовността при бедствия и оказването на помощ след бедствия, проектите, в които ще участваш, обхващат широк кръг от въпроси. Ето няколко примера: насърчаване на равенството между половете, закрила на жените и децата, закрила на бежанците и вътрешно разселените лица, закрила на мигрантите без документи, смекчаване на последиците от изменението на климата, подобряване на продоволствената сигурност и др.

Можеш да избираш между индивидуална доброволческа дейност и доброволческа дейност в екип за кратък или по-дълъг период.

Индивидуалната доброволческа дейност

  • може да продължи от 2 до 12 месеца
  • е на пълно работно време (между 30 и 38 часа седмично) 
  • ти позволява да участваш в изпълнението на ежедневните задачи, необходими за подпомагане на дейностите на приемащата организация, която работи в областта на хуманитарната помощ
  • е „трансгранична“ — т.е. в държава, различна от тази, в която живееш — и се провежда в трета държава, в която има текущи дейности и операции за хуманитарна помощ

Доброволческа дейност в екип 

Ако не можеш да се ангажираш за дълъг период от време, но все пак желаеш да помогнеш, разгледай възможностите за доброволческа дейност в екип, която:

  • може да продължи от 2 седмици до 2 месеца
  • е на пълно работно време (между 30 и 38 часа седмично)
  • ти дава възможност да извършваш доброволческа дейност с хора от поне 2 различни държави
  • се провежда в група от 5 до 40 доброволци, които ще бъдат избрани от подкрепящата и приемащата организация 
  • се провежда в трета държава, в която има текущи дейности и операции за хуманитарна помощ

Подкрепящи и приемащи организации

Ако си избран/а да отидеш в чужбина за доброволческа дейност в областта на хуманитарната помощ, ще участват най-малко 3 организации:

  • най-малко 2 подкрепящи организации — от различни държави — членки на ЕС, или от трети държави, асоциирани към програмата (Исландия, Лихтенщайн, Турция и Северна Македония). Тези организации ще ти помогнат да се подготвиш за опита си в чужбина. 
  • най-малко 1 приемаща организация — със седалище в трета държава, която не е асоциирана към програмата, в която няма текущи международни или вътрешни въоръжени конфликти и където се извършват дейности за хуманитарна помощ. Тази организация ще те придружава по време на твоята доброволческа дейност в чужбина. 

Кой може да бъде доброволец?

Доброволческите дейности на Европейския корпус за солидарност са отворени за лица на възраст между 18 и 30 години (35 за доброволческа дейност в областта на хуманитарната помощ), които пребивават законно в държава от ЕС или в трета държава, асоциирана към програмата (Исландия, Лихтенщайн, Турция и Северна Македония), и които са се регистрирали на портала на Европейския корпус за солидарност.

Какво е включено?

  • имаш допълнителна застраховка
  • имаш достъп до редица услуги за подкрепа, като езикова подкрепа и обучение
  • твоите основни разходи ще бъдат покрити (разходи за пътуването до и от мястото на проекта, за настаняване и храна)
  • ще получиш и малка сума за лични разходи 
  • ако имаш специални нужди (например увреждане), свързаните с тях разходи също може да бъдат покрити

Как да се регистрираш?

Младите хора на възраст между 18 и 35 години имат възможност да изразят своя интерес към доброволческа дейност в областта на хуманитарната помощ, когато се регистрират на портала на Европейския корпус за солидарност.

За да изразят интерес към доброволческа дейност в областта на хуманитарната помощ, кандидатите трябва:
– да отворят раздел „Моят профил“ 
– да отидат в подраздел „Доброволчески проекти в областта на хуманитарната помощ“ 
– да изберат „Искам да разгледате кандидатурата ми за участие в доброволчески проекти в областта на хуманитарната помощ“ 
– да попълнят всякаква друга полезна информация
– да запазят информацията

За да кандидатстват за свободни позиции в рамките на Европейския доброволчески корпус за хуманитарна помощ, младите хора трябва да преминат задължително обучение. То се състои от онлайн модули на платформата EU Academy, а тези, които издържат теста в края на онлайн обучението, ще участват и в 5-дневно присъствено обучение в групи от около 25 кандидати.

След като кандидатите се регистрират на портала и заявят своя интерес, онлайн курсовете за обучение в EU Academy са достъпни в раздел „Онлайн обучение“ в техния профил в Европейския корпус за солидарност. Кандидатите трябва да изберат опцията „Обучение в областта на хуманитарната помощ“. На платформата EU Academy те първо ще бъдат поканени да си направят самооценка. Ако решат да продължат процеса, те ще започнат задължителното онлайн обучение за доброволческа дейност в областта на хуманитарната помощ. Онлайн обучението завършва с онлайн тест. След като кандидатите преминат успешно онлайн теста и посочат в системата за планиране на обучения, че са на разположение за присъствено обучение, доставчикът на услуги, отговарящ за провеждането на обучението, ще се свърже с тях в срок от 1 до 2 месеца, за да ги информира за наличните слотове за присъственото обучение.

Присъственото обучение се организира в 3 слота годишно: през периодите февруари — март, май — юни и септември — октомври. Предварителният график на сесиите се публикува в EU Academy в рубриката „Онлайн обучение за кандидати от Европейския доброволчески корпус за хуманитарна помощ“. Поради много големия интерес към присъственото обучение в областта на хуманитарната помощ, системата за планиране на обучения, чрез която се кандидатства за присъственото обучение, трябва да бъде затваряна от време на време. За да научиш през кои периоди системата е отворена за регистрация, моля, виж информацията в EU Academy.

/!\ Тъй като броят на заинтересованите кандидати е много по-голям от броя на възможностите за доброволческа дейност в областта на хуманитарната помощ, няма гаранция, че ще бъдеш избран/а за някой от доброволческите проекти след завършване на обучението.

Ако имаш въпроси относно обучението, моля, свържи се с екипа на Европейския корпус за солидарност на адрес EACEA-SOLIDARITY-CORPS@ec.europa.eu