Odborná příprava a podpora účastníků
Evropský sbor solidarity poskytuje svým členům řadu podpůrných služeb – aby mohli co nejlépe využít svých zkušeností a maximalizovat přinos svého působení ve sboru.
Online školení – obecné informace
Všeobecné školení online je k dispozici všem registrovaným zájemcům na stránkách sboru solidarity bez ohledu na to, zda se již nějaké činnosti účastní, či nikoli. Moduly školení se týkají například těchto témat: Poslání Evropského sboru solidarity, Úloha a povinnosti účastníků, Mezikulturní povědomí, Zdraví a bezpečnost a další.
Jazyková podpora online
Online jazyková podpora slouží účastníkům ke zdokonalování jejich znalosti jazyka, v němž pracují.
Služba je k dispozici pro všechny úřední jazyky EU: angličtinu, bulharštinu, češtinu, dánštinu, estonštinu, finštinu, francouzštinu, chorvatštinu, irštinu, italštinu, litevštinu, lotyštinu, maďarštinu, maltštinu, němčinu, nizozemštinu, polštinu, portugalštinu, rumunštinu, řečtinu, slovenštinu, slovinštinu, španělštinu a švédštinu.
Službu můžete využívat v případě, že jste byli v rámci sboru vybráni pro konkrétní činnost (dobrovolnická činnost, stáž nebo pracovní místo) trvající nejméně 2 měsíce. E-mail s přihlašovacími údaji obdržíte od vaší hostitelské organizace.
Školení
V rámci série školení jsou účastníkům dlouhodobých aktivit průběžně během působení ve sboru poskytovány pokyny a podpora. Školení jim pomáhají přizpůsobit se kulturním a osobním výzvám, získávat informace o právech a povinnostech, řešit praktické záležitosti, mezikulturní komunikaci, seznámit se s ostatními účastníky, udržovat kontakt s národními agenturami, hodnotit nabyté zkušenosti a více.
Účastníkům dlouhodobých činností můžeme nabídnout tyto moduly:
- školení před odjezdem (pouze u přeshraničních aktivit)
- školení po příjezdu
- hodnocení v polovině období (pouze u činností trvajících 6 měsíců a více)
- výroční akce Evropského sboru solidarity
Mentoři
Během pobytu by vám měl být k dispozici instruktor/mentor, který vám pomůže se v nové zemi a v hostitelské organizaci „zabydlet“.
Youthpass (pas mládeže)
Youthpass – je k dispozici všem účastníkům sboru a pomůže vám pojmenovat a zdokumentovat výsledky učení, kterých jste během účasti dosáhli. Umožňuje vám popsat činnosti, kterým jste se věnovali, a prokázat, co jste se naučili – včetně neformálních/informálních dovedností.
To vše bude zaznamenáno v osvědčení pasu mládeže (Youthpass certificate). Pas a osvědčení byly doposud vydány 1 milionu mladých lidí.
U některých druhů kvalifikací vám osvědčení Youthpass také pomůže sestavit životopis na stránkách Europassu.
Pojištění
Jednou z hlavních zásad všech činností realizovaných v rámci sboru je, že účastníkům musí být vždy zaručena bezpečnost.
Při výkonu činnosti budete pojištěni od okamžiku, kdy dorazíte do hostitelské země, během činnosti a ještě 2 měsíce od jejího ukončení, a to buď:
U přeshraničních činností:
- doplňkovým pojištěním, které doplní váš evropský průkaz zdravotního pojištění , nebo vnitrostátním zdravotním pojištěním hostitelské země (poskytuje Evropská komise)
- primárním pojištěním poskytovaným Komisí – pokud nebudete mít nárok na bezplatný evropský průkaz zdravotního pojištění či na právo na pojištění v hostitelské zemi
U vnitrostátních budete moct žádat o:
- úhradu veškerých nákladů, které vám nehradí vnitrostátní systém zdravotního pojištění
Podrobnější informace najdete na internetových stránkách pojišťovny.
Další informace o zpracování osobních údajů v rámci pojišťovacích služeb jsou uvedeny v tomto oznámení o ochraně údajů.
Osvědčení o účasti
Osvědčení o účasti potvrzuje, že jste se zúčastnili činnosti Evropského sboru solidarity.
Na konci vaší účasti vám bude vaše osvědčení vydáno na těchto internetových stránkách některou z organizací, která se na dané činnosti podílela. Nejprve po vás budeme chtít vyplnit dotazník, abychom od vás získali zpětnou vazbu ohledně vašeho působení.
Doklad o práci, kterou jste ve sboru solidarity vykonali, bude velmi užitečným doplňkem vašeho životopisu. Budete na něj moci odkazovat i v případě, že využíváte celoevropský portál pracovních příležitostí EURES.
Účastnická dohoda
Před zahájením vaší činnosti – ať už se jedná o dobrovolnou činnost, stáž či zaměstnání – musíte podepsat dohodu, ve které budou uvedeny minimálně následující podmínky vaší činnosti:
- práva a povinnosti týkající se pojištění a finančního příspěvku sboru
- úkoly, které budete během činnosti provádět (u dobrovolných činností)
- plánované výsledky učení (u dobrovolných činností).
Pokud jde o stáže a pracovní místa, budete muset podepsat také pracovní dohodu v souladu s právními předpisy hostitelské země.
Víza a povolení k pobytu
Je možné, že při cestování mezi různými zeměmi v rámci působení ve sboru budete potřebovat jedno nebo druhé nebo obojí.
/!\ Důrazně vám doporučujeme, abyste žádost o cestovní povolení nebo povolení k pobytu podávali s dostatečným předstihem, neboť jejich vydání může trvat několik týdnů.
Další podrobnosti vám sdělí národní agentura nebo příslušná výkonná agentura.
Všeobecné informace o vízech a povoleních k pobytu (krátkodobých i dlouhodobých) najdete na portálu EU věnovanému přistěhovalectví.