Skip to main content

Európsky zbor solidarity

Sila jednoty

Školenia a podpora pre účastníkov

Európsky zbor solidarity poskytuje účastníkom celý rad podporných služieb, aby nielen maximálne využili túto skúsenosť, ale sa aj čo najviac naučili.  

Všeobecné online školenie 

Ide o školenie s otvoreným prístupom cez webové sídlo Európskeho zboru solidarity určené pre všetkých zaregistrovaných uchádzačov a účastníkov. Medzi ponúkanými modulmi sú „Poslanie Európskeho zboru solidarity“, „Úlohy a povinnosti účastníkov“, „Medzikultúrne povedomie“, „Zdravie a bezpečnosť“ a iné.

Školenie vyžadované pre účasť na dobrovoľníckej činnosti v oblasti humanitárnej pomoci

Toto školenie príprava zahŕňa sebahodnotenie a online kurz, po ktorom nasleduje online test. Tí, ktorí uspejú v teste, môžu byť pozvaní na prezenčný kurz v trvaní 5 dní v niektorom z výcvikových centier vo Francúzsku, Nemecku, Taliansku alebo Španielsku. Sebahodnotenie a on-line školenie sú prístupné na platforme Akadémie EÚ všetkým uchádzačom o dobrovoľnícku činnosť, ktorí vyjadrili pri registrácii záujem o dobrovoľníctvo v oblasti humanitárnej pomoci.

Online jazyková podpora

Online jazyková podpora má pomôcť účastníkom zlepšiť si znalosti jazyka, v ktorom budú pracovať. Online jazyková podpora sa poskytuje na korporátnej platforme Európskej komisie venovanej riadeniu vzdelávania, ktorá sa nazýva Akadémia EÚ.

Táto služba je k dispozícii vo všetkých úradných jazykoch EÚ: angličtina, bulharčina, čeština, dánčina, estónčina, fínčina, francúzština, gréčtina, holandčina, chorvátčina, írčina, litovčina, lotyština, maďarčina, maltčina, nemčina, poľština, portugalčina, rumunčina, slovenčina, slovinčina, španielčina, švédčina a taliančina. Okrem toho je dostupná aj v baskičtine, galícijčine a katalánčine.

Službu môžete využiť, ak ste boli vybraní na niektorú z aktivít v rámci zboru (dobrovoľníctvo, stáž alebo pracovné miesto) v trvaní najmenej 2 mesiacov. Ak vás vyberú na niektorú z aktivít v rámci zboru, dostanete od hostiteľskej organizácie e-mail s prihlasovacími údajmi na online jazykovú podporu na platforme Akadémie EÚ.

Poistenie

Jedným z hlavných princípov všetkých činností vykonávaných v rámci zboru je bezpečnosť účastníkov za každých okolností. 

V súvislosti s vykonávaním činnosti budete poistení od chvíle odchodu do hostiteľskej krajiny až do 2 mesiacov po ukončení činnosti, a to buď:

v prípade cezhraničných aktivít:

  • formou doplnkového poistenia (poskytovaného Európskou komisiou) k vášmu európskemu preukazu zdravotného poistenia alebo k poisteniu v rámci vnútroštátneho systému zdravotnej starostlivosti hostiteľskej krajiny, 
  • formou základného poistenia poskytovaného Komisiou – ak nemáte bezplatný nárok na európsky preukaz zdravotného poistenia ani na poistné krytie v hostiteľskej krajine, 

v prípade vnútroštátnych aktivít:

  • formou náhrady všetkých nákladov, ktoré nie sú kryté v rámci vnútroštátneho systému zdravotnej starostlivosti vašej krajiny.

Podrobnejšie informácie o poistnom krytí a o tom, ako sa prihlásiť, nájdete na webovom sídle poisťovne.

Účastníci budú krytí odlišným poskytovateľom poistenia v závislosti od obdobia, v ktorom sa ich projekt uskutočňuje. Oznámenie poisťovne CIGNA o ochrane údajov platí pre projekty, ktoré sa uskutočňujú v medziach viacročného finančného rámca (VFR) na roky 2014 – 2020, a pre projekty, ktoré sa začali pred 7. februárom 2023 v rámci súčasného VFR na roky 2021 – 2027. Oznámenie poisťovne Henner o ochrane údajov platí pre projekty, ktoré sa uskutočňujú v medziach súčasného VFR na roky 2021 – 2027.

Víza a povolenia na pobyt

Pri presunoch medzi krajinami v súvislosti s účasťou na aktivitách zboru budete možno potrebovať víza alebo (aj) povolenie na pobyt.    
/!\  Dôrazne vám odporúčame požiadať o všetky povolenia na cestovanie alebo pobyt v dostatočnom predstihu, pretože proces ich vybavovania môže trvať niekoľko týždňov.

Všeobecné informácie o vízach a povoleniach na pobyt v prípade krátkodobých aj dlhodobých pobytov nájdete na imigračnom portáli EÚ.  

Ak potrebujete podrobnejšie informácie, obráťte sa na príslušnú národnú agentúru alebo výkonnú agentúru

Dohody s účastníkmi

Pred odchodom na vykonávanie zvolenej aktivity musíte podpísať dohodu o účasti, v ktorej sa stanovujú aspoň tieto aspekty vašej činnosti:

  • práva a povinnosti, pokiaľ ide o poistenie a finančný príspevok od zboru, 
  • úlohy, ktoré sa majú vykonávať počas činnosti (pri dobrovoľníctve), 
  • plánované vzdelávacie výstupy (pri dobrovoľníctve).

Odborná príprava

Je určená pre účastníkov vykonávajúcich dlhodobé aktivity a zahŕňa sériu školení zameraných na nepretržité usmerňovanie a podporu počas celého vášho pôsobenia v zbore. Pomáha vám prispôsobiť sa kultúrnym a osobným zmenám a výzvam, poznať svoje práva a povinnosti, dozvedieť sa o praktických záležitostiach a medzikultúrnej komunikácii, spoznať ostatných účastníkov, ostať v kontakte s národnou agentúrou, posúdiť svoju skúsenosť a ešte omnoho viac. 

Ako účastníkovi na dlhodobej činnosti vám budú ponúknuté tieto školenia:

  • školenie pred odchodom (len v prípade cezhraničných činností), 
  • školenie po príchode, 
  • hodnotenie v polovici trvania (len v prípade činností s trvaním 6 mesiacov a dlhšie), 
  • výročné podujatia Európskeho zboru solidarity.

Mentorstvo

Počas pobytu by vám mala byť poskytnutá osobná podpora formou mentorstva, ktoré vám pomôže usadiť sa v novej krajine aj v hostiteľskej organizácii.

Youthpass

Youthpass – k dispozícii pre všetkých účastníkov zboru – je nástroj, ktorý vám pomôže identifikovať a zdokumentovať vzdelávacie výstupy získané pri realizácii projektu. Umožňuje vám opísať, čo ste robili, a ukázať, čo ste sa naučili – vrátane zručností v oblasti informálneho učenia sa alebo neformálneho vzdelávania. 

Všetko je formálne uvedené v certifikáte Youthpass. Tento nástroj dosiaľ využilo a uvedený certifikát získalo viac než milión ľudí.  

V závislosti od druhu uznania, ktoré potrebujete, vám vytvorenie certifikátu Youthpass môže pomôcť aj pri tvorbe a písaní životopisu na portáli Europass

Pozrite si niekoľko svedectiev vo forme videí o tom, aký dôležitý môže byť certifikát Youthpass.

Certifikát o účasti

Certifikát o účasti osvedčuje, že ste sa zapojili do aktivít Európskeho zboru solidarity. 

Pri ukončení činnosti pre zbor vám jedna z organizácií zapojených do danej činnosti vystaví cez toto webové sídlo certifikát o účasti. Stačí, keď najprv vyplníte dotazník prieskumu a poskytnete nám informácie o svojej skúsenosti so zborom.

Doklad o práci v Európskom zbore solidarity bude cenným doplnkom k vášmu životopisu. Môžete naň odkázať aj pri používaní celoeurópskeho portálu pracovných príležitostí EURES.

Informačný balík

Ďalšie informácie nájdete v našom informačnom balíku pre účastníkov