Skip to main content
© Brian Yurasits - Unsplash © Brian Yurasits - Unsplash

Ismerd meg önkéntesként a világot!

Utolsó frissítés hétfő, 14/11/2022

Szívesen részt vennél nehéz helyzetben lévő közösségeket segítő projektekben Európán kívül? Érdekel a humanitárius segítségnyújtás? Szereted az embereket és szívesen megismernél más kultúrákat? Ezen az oldalon bemutatunk néhány szervezetet a sok közül, melyek önkéntesmunka-lehetőségeket kínálnak a világ számos helyszínén.

Az önkéntes munka révén lehetőséged nyílik új embereket és kultúrákat megismerni, új készségekre szert tenni, miközben segítesz másokon. Ha külföldön önkénteskedsz, azzal nemzetközi tapasztalatot is szerzel, és nagyobb eséllyel fogsz olyan állást találni, mellyel a világ különböző részeire eljuthatsz!

Segíts kiszolgáltatott helyzetben lévő közösségeknek az EU humanitárius segítségnyújtási önkénteseként

Az Európai Szolidaritási Testület keretében megvalósuló, különböző helyszíneken zajló humanitárius segítségnyújtási projektekhez tettre kész, elhivatott önkéntesekre van szükség. 

A humanitárius segítségnyújtás a tevékenységek széles körét foglalja magában. A katasztrófaelhárításon és a katasztrófákra való felkészülés segítésén túl kiterjedhet egyebek mellett a nemek közötti egyenlőség előmozdítására, a nők és gyermekek védelmére, a menekültek és a belső menekültek, valamint az okmányokkal nem rendelkező migránsok oltalmazására, az éghajlatváltozás hatásainak enyhítésére, az élelmezésbiztonság javítására stb.

Ha már elmúltál 18 éves, de még nem töltötted be a 35. életévedet, és késztetést érzel magadban arra, hogy segíts másokon, ne habozz: látogass el az Európai Szolidaritási Testület portáljára, ahol regisztrálhatsz, és megadhatod, milyen tevékenységek iránt érdeklődsz elsősorban.   Háttértől, egyéni élethelyzettől függetlenül bárki jelentkezhet önkéntesnek. Ne tartson vissza tehát, ha különleges nehézségeid vagy sajátos igényeid vannak, ez nem lehet akadálya annak, hogy részt vegyél szolidaritási tevékenységekben. Ha kiválasztanak, 2–12 hónapig tartó projektben vehetsz részt (ha egyedül jelentkezel), illetve 2 héttől 2 hónapig tartó tevékenységet végezhetsz (ha legalább 5 főből álló csapat tagjaként vágsz neki a munkának). 

Az Európai Bizottság gondoskodik arról, hogy az EU tagállamaiból jelentkező fiatal önkénteseket küldő, illetve fogadó szervezetek:

  • tiszteletben tartsák a humanitárius segítségnyújtás elveit, nevezetesen az emberiesség, a semlegesség, a pártatlanság és a függetlenség elvét, valamint a „ne árts” elvet, miszerint a tevékenység nem járhat környezetvédelmi vagy más szempontból káros következményekkel; 
  • hatékony eljárásokat léptessenek életbe annak érdekében, hogy mindenkor biztosítsák az önkéntesek biztonságát és védelmét, és szélsőséges esetben akár evakuálják is őket;
  • rendelkezzenek az ahhoz szükséges erőforrásokkal, hogy az önkéntesek megfelelő mentorálást kapjanak, és így értékes tanulási tapasztalatot szerezzenek.

Hogyan lehet jelentkezni? Látogass el az Európai Szolidaritási Testület portáljára, és regisztrálj a testület tagjaként!  

Az Európai Unió kínálta lehetőségek mellett az ENSZ önkénteseként is kipróbálhatod magad

Az ENSZ külön önkéntes programot indított fiataloknak UN Youth Volunteers néven. A programra azok a 18 és 29 év közötti fiatalok jelentkezhetnek, akik részt kívánnak venni fejlesztési és a békét előmozdító tevékenységekben a világ különböző pontjain. Dolgozhatsz az emberi jogok, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, az egészségügyi alapellátás, a katasztrófavédelem, a békeépítés, a fiatalok szerepvállalása területén, hogy csak néhányat említsünk a sok közül.

Az ENSZ fiatal önkénteseként segíteni fogsz a béke és a fenntartható fejlődés előmozdításában akár hazádban, akár máshol a világban. Lehet, hogy valamelyik ENSZ-ügynökség székhelyén fogsz dolgozni, de az is lehet, hogy valamelyik partnerszervezethez, esetleg egy egyetemhez vagy kormányzati szervhez osztanak be. A legtöbb megbízatás 6–24 hónapig tart. Az önkéntesek alapvető megélhetési juttatásban részesülnek. Ha a lakóhelyedtől távol önkénteskedsz, a fogadó intézmény fedez bizonyos alapvető kiadásokat, pl. a helyszínre utazásod költségét. Az önkéntesmunka-lehetőségek az ENSZ honlapján, valamint az ENSZ közösségi felületein (Facebook, Twitter és LinkedIn) vannak meghirdetve. 

Ha már betöltötted a 25. életévedet, és rendelkezel néhány év munkatapasztalattal egy adott szakterületen, érdemes regisztrálnod az Egyesült Nemzetek Önkéntesei szervezet adatbázisában. Ajánljuk figyelmedbe továbbá a https://www.onlinevolunteering.org/en honlapot.

További ötletek

A Nemzetközi Önkéntesszolgálat Egyeztető Bizottsága (Coordinating Committee for International Voluntary Service, CCIVS) egy nemzetközi hálózat, amely nem toboroz önkénteseket, de a honlapján megtalálhatod a hazádban és a környező országokban működő, önkéntesmunka-lehetőségeket kínáló szervezetek elérhetőségét.

A Service Civil International honlapja is hasznosnak bizonyulhat. Ez a nemzetközi önkéntesszervezet 1920 óta munkálkodik a béke előmozdításán. Az SCI magas színvonalú rövid és hosszú távú önkéntesmunka-lehetőségeket kínál világszerte fiataloknak és időseknek egyaránt. Az önkéntesek saját országukban vagy külföldön vehetnek részt projektekben. 

Látogass el az Alliance of European Voluntary Service Organisations honlapjára is. Az ehhez a hálózathoz tartozó szervezetek nemzetközi projekteket végeznek az egyes országokban, és önkéntescsere-programokat működtetnek. Tevékenységüket az egyesület minőségbiztosítási chartája szerint végzik, amely hangsúlyozza az önkéntesség hozzáadott értékét és pedagógiai aspektusának fontosságát.