Skip to main content
Oficiāla Eiropas Savienības tīmekļa vietneOficiāla ES tīmekļa vietne
©  CoWomen - Unsplash © CoWomen - Unsplash

Darbs citā Eiropas valstī

Pēdējās atjaunināšanas datums pirmdiena, 24/03/2025

Neatkarīgi no tā, vai tikko esat pabeidzis augstskolu, vai jau ieguvis zināmu darba pieredzi savā valstī, karjeru varat veidot jebkurā Eiropas valstī, ja vien ir vēlēšanās pārcelties uz citu valsti.

Līdztekus daudzām profesionālajām priekšrocībām, ko sniedz darbs ārzemēs, jūs varat iegūt arī jaunas personiskās prasmes un ar kultūru saistītas atklāsmes, kā arī iespēju mācīties jaunu valodu. Jums kā ES pilsonim nav vajadzīga darba atļauja, lai strādātu jebkurā no ES valstīm un Islandē, Lihtenšteinā, Norvēģijā vai Šveicē. Tomēr, dzīvojot un strādājot ārzemēs, jums jāpatur prātā, ka pastāv daži nosacījumi

Seši soļi līdz darbam Eiropā

Eiropas darba mobilitātes portāls EURES piedāvā dažus noderīgus padomus attiecībā uz sešiem svarīgākajiem soļiem jūsu ceļā uz darbu ārzemēs — sākot ar vakanču atrašanu un beidzot ar iekārtošanos uz dzīvi jaunajā valstī.

Jaunas iespējas pētniecībā

Ja jūs interesē akadēmisks pētniecības darbs ārzemēs, plašāk par to varat uzzināt te: EURAXESS — pētnieku mobilitāte.

Atšķirības starp valstīm

Ja kandidējat uz kādu darba vietu, pārliecinieties, ka zināt par dažādās valstīs pastāvošajām atšķirībām, piemēram, attiecībā uz darbā pieņemšanas procedūrām. Darba meklēšana ārzemēs prasa vairāk nekā tikai sava dzīvesgājuma jeb CV tulkojumu.

Pārcelšanās uz pastāvīgu dzīvi ārzemēs

Atrast jaunu dzīvesvietu nav viegli, tāpēc ir svarīgi sākt gatavoties jau laikus. Tas, kur meklēt dzīvesvietu un kā tieši to darīt, ir ļoti atkarīgs no valsts un pilsētas, uz kuru dodaties. Tāpēc ir svarīgi konsultēties ar vietējiem iedzīvotājiem. Iesakām sazināties ar organizāciju Eurodesk Multiplier, kura palīdzēs ar vietējo padomu. Ja dzīvojat ārzemēs, ir noderīgi sazināties arī ar savas valsts vēstniecību jaunās dzīvesvietas valstī, jo arī vēstniecība var jums palīdzēt.

Vietnē “Tava Eiropa” varēsiet atrast visu nepieciešamo informāciju par savām tiesībām un pienākumiem, dzīvojot citā valstī. Ja jūs studējat, strādājat vai arī vēl tikai meklējat darbu ārzemēs, ir svarīgi zināt, kādas lietas jāizdara pēc pārcelšanās.

Emigrantu kopienas

Visticamāk jūs nebūsiet vienīgais ārzemnieks savā jaunajā pilsētā. Visā pasaulē ir daudzas emigrantu grupas, kas jums var palīdzēt atrast dzīvesvietu, darbu, mēbeles, pasākumus, kā arī dot daudzus noderīgus padomus. Daži piemēri:

  • Just Landed: izvēlieties valsti, un vietne jums dos iespēju sazināties ar citiem emigrantiem un uzzināt informāciju, kas vajadzīga, dzīvojot ārzemēs.
  • InterNations: vietne, kur varēsit atrast citus emigrantus vairāk nekā 420 pilsētās visā pasaulē. Šī organizācija reizi mēnesī rīko tikšanās un citus pasākumus, kuros var saņemt padomus un palīdzību. 

Varat atrast arī daudzas citas interešu kopas, piemēram, vietnēs Facebook, Couchsurfing vai Meet Up. Vienkārši meklējiet, kādas interešu kopas pieejamas pilsētā, uz kuru plānojat doties.

Ja minētajās vietnēs neatradāt meklēto, aicinām jūs sazināties ar kādu no Eurodesk darbiniekiem visā Eiropā.