Skip to main content
Volunteers from Tratwa Associacion in Wroclaw in Poland are doing amazing work by producing protective helmets and masks for Wrocław hospitals. ©TRATWA Volunteers from Tratwa Associacion in Wroclaw in Poland are doing amazing work by producing protective helmets and masks for Wrocław hospitals. ©TRATWA

Uczestnicy Europejskiego Korpusu Solidarności pomagają w walce z kryzysem związanym z COVID-19

Ostatnia aktualizacja środa, 03/06/2020

Niewielkie dobre uczynki i okazywanie współczucia niosą ludziom nadzieję. Uczestnicy Europejskiego Korpusu Solidarności podczas tego trudnego okresu pandemii COVID-19 są gotowi pomagać tam, gdzie to możliwe.

Wielu młodym ludziom przyświeca ważny cel – podejmują wyzwania, jakie niosą ze sobą okoliczności, i wspierają osoby w potrzebie. Przywożą zakupy, szyją maseczki, opracowują materiały dla dzieci do nauki w internecie... Pomysłów jest wiele.

W Chorwacji wolontariusze z ośrodka zajmującego się edukacją, doradztwem i działalnością dobroczynną „Kręgi” pomagają osobom starszym. Pomimo ograniczeń takich jak niedostępność transportu publicznego wolontariusze roznoszą osobom potrzebującym artykuły spożywcze, leki i inne niezbędne produkty, przez co pomagają ograniczyć do minimum ryzyko zakażenia w tej najbardziej narażonej grupie społecznej. W Szczecinie wolontariusze z organizacji Caritas codziennie przygotowują pół tysiąca paczek z żywnością dla seniorów. Wolontariusze uczestniczący w projekcie fundacji CampoSfera w małej wiosce na południu województwa świętokrzyskiego również rozpoczęli akcję pomagania w zakupach. 

Wolontariusze z organizacji Nevo Parudimos w Rumunii zajmują się szyciem maseczek ochronnych. Maseczki są rozdawane mieszkańcom Resity, których nie stać na ich kupno. Najpierw wolontariusze zakupili tkaninę bawełnianą i zwoje gumki elastycznej wystarczające na 5 tys. masek, a następnie ruszyli z akcją zbiórki maszyn do szycia ofiarowanych przez mieszkańców. Wolontariusze ze stowarzyszenia Tratwa we Wrocławiu uczestniczą we wspaniałym projekcie – wytwarzają hełmy ochronne i maski przeznaczone dla szpitali we Wrocławiu.

W Holandii młodzi ludzie opracowali swój własny projekt solidarnościowy pod nazwą „Świeży stół”. Celem projektu jest oferowanie zdrowej żywności po przystępnych cenach. Podczas kryzysu związanego z COVID-19 zamówienia internetowe ogromnie zyskały na popularności i teraz dostawy realizowane są w Bredzie i Rotterdamie.

Internetowe projekty stały się bardzo popularne. W Finlandii młodzi ludzie biorący udział w projekcie solidarnościowym Y-line oferują osobom cierpiącym z powodu samotności możliwość uczestniczenia w prowadzonych przez internet dyskusjach. Wolontariusze organizacji ACTOR w Rumunii opracowują internetowe materiały edukacyjne dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat.

Chcesz poznać historie innych uczestników? Zajrzyj tutaj.

Ty też chcesz pomóc? Europejski Korpus Solidarności wspiera projekty opracowane przez organizacje lub młodych ludzi. Organizacje, które chcą zmienić świat na lepsze, mogą przedstawiać propozycje dotyczące projektów w zakresie wolontariatu, pracy lub staży do 7 maja. Młodzi ludzie mogą też opracować swoje własne projekty solidarnościowe i otrzymywać do 500 euro miesięcznie na wspieranie prowadzonych przez siebie lokalnie działań. Więcej informacji i opis procedury składania wniosków można znaleźć tutaj. Realizacja projektów rozpocznie się 1 sierpnia 2020 r. Nie czekaj bezczynnie, dołącz do nas! #EUSolidarity