Skip to main content
Volunteers from Tratwa Associacion in Wroclaw in Poland are doing amazing work by producing protective helmets and masks for Wrocław hospitals. ©TRATWA Volunteers from Tratwa Associacion in Wroclaw in Poland are doing amazing work by producing protective helmets and masks for Wrocław hospitals. ©TRATWA

Pomoc Evropského sboru solidarity během koronavirové krize

poslední aktualizace středa, 03/06/2020

I ten nejmenší projev laskavosti a soucitu dodává naději. Účastníci Evropského sboru solidarity jsou v těchto těžkých časech během pandemie Covid-19 připraveni pomoci, kde bude potřeba.

Chodí ostatním na nákup, šijí roušky, vytváření on-line vzdělávacích materiály pro děti – tito mladí lidé mají motivaci a odhodláni pomoci těm, kteří to nyní potřebují.

V Chorvatsku pomáhají dobrovolníci z centra pro vzdělávání, poradenství a charitativní práci s názvem The Circles starým lidem. Navzdory omezení, jako je nedostupnost veřejné dopravy, jim dobrovolníci nakupují potraviny, léky a další věci, které jsou potřeba, aby se u této nezranitelnější skupiny obyvatel minimalizovalo riziko nákazy koronavirem. Dobrovolníci z organizace Caritas v polském Štětíně připravují pro seniory každý den 500 balíčků potravin. V jiné části Polska, konkrétně v jedné malé vesnici na jihu Svatokřížského vojvodství, se také začalo s donáškou nákupu. Dobrovolníci zde pracují v rámci nadace CampoSfera

V Rumunsku šijí dobrovolníci z organizace Nevo Parudimos ochranné roušky. Poté je v obci Resita zdarma rozdávají lidem, kteří si nemohou dovolit je koupit. Nejprve zakoupili nezbytný materiál na výrobu 5 000 roušek a poté si zapůjčili šicí stroje od místních. V polské Vratislavi pak dobrovolníci ze sdružení Tratwa vyrábějí ochranné štíty a roušky pro místní nemocnice.

Mladí lidé v Nizozemsku vytvořili vlastní solidární projekt nazvaný Fresh Table. Jejich cílem je nabízet zdravé potraviny za dostupné ceny. Donášku potravin rozjeli ve městech Breda a Rotterdam v době koronavirové krize, kdy začala být obrovská poptávka po objednávání jídla online.

Podobné aktivity začaly být stále populárnější. Ve Finsku mladí lidé z projektu solidarity nazvaném Y-line nabízejí službu online chatu pro lidi, kteří se cítí osamoceni. V Rumunsku vyvíjejí dobrovolníci z organizace ACTOR vzdělávací materiály pro děti od 3 do 12 let.

Zajímají vás další příběhy? Stačí kliknout sem.

Také byste rádi pomohli? Evropský sbor solidarity podporuje projekty, které vypracovaly organizace nebo sami mladí lidé. Organizace, které se chtějí zapojit, mohou předložit své návrhy projektů nabízejících místa pro dobrovolnickou činnost, zaměstnání či stáž, a to až do 7. května. Mladí lidé mohou vytvořit svůj vlastní projekt solidarity a získat na podporu svým místních činností až 500 eur. Více informací, včetně postupu při podávání žádosti, najdete zde. Projekty budou moci být zahájeny od 1. srpna 2020. Nestůjte stranou, zapojte se do #EUSolidarity!