Skip to main content
Volunteers from Tratwa Associacion in Wroclaw in Poland are doing amazing work by producing protective helmets and masks for Wrocław hospitals. ©TRATWA Volunteers from Tratwa Associacion in Wroclaw in Poland are doing amazing work by producing protective helmets and masks for Wrocław hospitals. ©TRATWA

Účastníci Európskeho zboru solidarity pomáhajú pri riešení krízy spôsobenej ochorením COVID-19.

Posledná aktualizácia streda, 03/06/2020

Malé činy láskavosti a súcitu prinášajú nádej. Účastníci Európskeho zboru solidarity v týchto ťažkých časoch počas vypuknutia Covid-19 sú pripravení pomôcť všade, kde je to možné.

Mnohí mladí ľudia sú motivovaní a odhodlaní riešiť problémy a podporovať tých, ktorí to potrebujú, či už nákupmi potravín, šitím rúšok alebo vytváraním online vzdelávacích materiálov pre deti.

V Chorvátsku dobrovoľníci z centra pre vzdelávanie, poradenstvo a charitatívnu prácu – „Kruhy“ pomáhajú starším ľuďom. Napriek obmedzeniam, ako je nedostupnosť verejnej dopravy, dobrovoľníci ľuďom v núdzi prinášajú potraviny, lieky a iné potrebné veci a pomáhajú tak minimalizovať riziko nákazy najzraniteľnejšej časti našej spoločnosti. Dobrovoľníci z organizácie Caritas v poľskom Štetíne každý deň pripravujú okolo päťsto potravinových balíčkov pre seniorov. Pomáhať s nákupmi začali aj dobrovoľníci pôsobiaci v nadácii CampoSfera v malej dedinke na juhu Svätokrížského vojvodstva v Poľsku. 

Dobrovoľníci z organizácie Nevo Parudimos v Rumunsku usilovne šijú ochranné rúška. Darujú ich ľuďom v Resite, ktorí si ich nemôžu dovoliť kúpiť. Najprv nakúpili bavlnu a elastickú gumu pre 5000 rúšok a začali kampaň na zber šijacích strojov od miestnych obyvateľov. Dobrovoľníci zo združenia Tratwa v poľskom Vroclave vykonávajú prospešnú činnosť tým, že pre miestne nemocnice vyrábajú ochranné prilby a rúška.

V Holandsku mladí ľudia vyvinuli svoj vlastný projekt solidarity s názvom Čerstvý stôl („Fresh Table“). Zámerom projektu je ponúkať zdravé potraviny za dostupné ceny. Počas krízy Covid-19 sa online dopyt zvýšil a teraz potraviny dodávajú v Brede a Rotterdame.

Činnosti online sa stali veľmi populárne. Vo Fínsku mladí ľudia z projektu v oblasti solidarity Y-line vedeného mládežou s partnerskou podporou poskytujú online rozhovory ľuďom, ktorí trpia osamelosťou. Online vzdelávacie aktivity pre deti vo veku od troch do 12 rokov vyvíjajú dobrovoľníci organizácie ACTORv Rumunsku.

Zaujímajú vás ďalšie príbehy účastníkov? Nájdete ich tu.

Chceli by ste pomôcť? Európsky zbor solidarity podporuje projekty, ktoré vypracovali organizácie alebo mladí ľudia. Organizácie, ktoré chcú priniesť zmenu, môžu do 7. mája predkladať svoje návrhy na projekty v oblasti dobrovoľníctva, práce, alebo stáží. Mladí ľudia môžu rozvíjať svoje vlastné projekty v oblasti solidarity a získať 500 EUR mesačne na podporu svojich miestnych činností. Viac informácií a postup podávania prihlášok nájdete tu. Projekty sa začnú od 1. augusta 2020. Nestojte bokom a zapojte sa do #EUSolidarity!