
Walka ze zmianą klimatu: co robi UE?
Ostatnia aktualizacja czwartek, 01/10/2020
Wszyscy musimy walczyć ze zmianą klimatu. Co robi Unia, aby rozwiązać ten problem? Co robią organizacje międzynarodowe?
Zmiana klimatu jest wynikiem zmian zachodzących w pogodzie spowodowanych wzrostem średniej temperatury Ziemi. Zmiany obserwowane w klimacie Ziemi już teraz mają rozległy wpływ na ekosystemy, gospodarkę oraz zdrowie i samopoczucie ludzi w Europie. Ciągle bijemy nowe rekordy temperatury, poziomu wody w oceanach i zmniejszenia pokrywy lodowej na Arktyce.
Co robi Unia?
Unia Europejska walczy ze zmianą klimatu, realizując ambitne strategie polityczne na swoim terytorium i ściśle współpracując z partnerami międzynarodowymi. Jest również największym na świecie darczyńcą na rzecz międzynarodowego finansowania działań związanych z klimatem.
UE przyjęła długoterminową strategię na rzecz Europy neutralnej dla klimatu do 2050 r., zawierającą cele na lata 2020, 2030 i 2050 oraz obejmującą monitorowanie postępów. W latach 1990–2018 emisje gazów cieplarnianych w UE zmniejszyły się o 23 proc., przy jednoczesnym wzroście gospodarczym o 61 proc.
W grudniu 2019 r. przewodnicząca Ursula von Leyen ogłosiła Europejski Zielony Ład, w którym zmianę klimatu uznano za główny element programu politycznego Komisji. Europejski Zielony Ład ma przede wszystkim za zadanie uczynić z Europy pierwszy kontynent neutralny dla klimatu 2050 r. Najważniejsze działania w tym kierunku obejmują ambitne ograniczenie emisji, inwestowanie w nowatorskie badania i innowacje oraz ochrona środowiska naturalnego w Europie.
Istnieje wiele unijnych przepisów i inicjatyw mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i podjęcie działań na rzecz neutralności klimatycznej. UE opracowała również materiały dydaktyczne, takie jak Nasza planeta – nasza przyszłość. Finansuje ona także organizacje młodzieżowe i młodych ludzi (zob. inne artykuły w tej sekcji).
Co robią organizacje międzynarodowe?
Organizacje międzynarodowe, takie jak Organizacja Narodów Zjednoczonych, są liderami w poszukiwaniu globalnych rozwiązań.
W 1992 r. należące do niej kraje przyjęły Ramową konwencję ONZ w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), która określa ogólne ramy globalnego działania w dziedzinie zmiany klimatu. Prawie wszystkie kraje świata są również stronami porozumienia paryskiego z 2015 r., którego celem jest ograniczenie globalnego ocieplenia do poziomu znacznie poniżej 2 °C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej oraz kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu średniej temperatury na świecie do 1,5 °C, a także wzmocnienie zdolności krajów do radzenia sobie ze skutkami zmiany klimatu i wspieranie ich wysiłków. Umowy międzynarodowe są omawiane na dorocznych konferencjach stron.
W 2015 r. państwa członkowskie ONZ przyjęły Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, która stanowi wspólny plan działania na rzecz pokoju i dobrobytu dla ludzi i naszej planety. Agenda zawiera 17 celów zrównoważonego rozwoju, które są pilnym wezwaniem do działania dla wszystkich krajów. Zdrowe środowisko ma ogromne znaczenie dla realizacji wielu celów zrównoważonego rozwoju, a cel nr 13 mówi konkretnie o „podjęciu pilnych działań w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym i ich skutkom”.
Oprócz działań politycznych organizacje ONZ prowadzą również kilka kampanii, w których udział mogą wziąć obywatele, np.:
- #WorldEnvironmentDay – coroczna kampania promująca świadomość i działanie na rzecz ochrony środowiska na całym świecie
- #BreatheLife – kampania mobilizująca miasta i mieszkańców do ochrony naszego zdrowia i planety przed skutkami zanieczyszczenia powietrza, realizowana we współpracy z WHO, Bankiem Światowym i Koalicją na rzecz klimatu i czystego powietrza
- #CleanSeas – kampania wzywająca do przeciwdziałania zanieczyszczaniu mórz tworzywami sztucznymi.
Walka ze zmianą klimatu to nie tylko obowiązek, ale również szansa i oczywiście każdy z nas może się w nią włączyć! Przeczytaj inne artykuły w tej sekcji o tym, jak inni młodzi ludzie ratują naszą planetę i co Ty możesz zrobić.