Skip to main content
Az Európai Unió hivatalos portáljához tartozó weboldalHivatalos EU-webhely
© Markus Spiske - Unsplash © Markus Spiske - Unsplash

Harc az éghajlatváltozás ellen: mit tesz az EU?

Utolsó frissítés csütörtök, 01/10/2020

Mindannyian kötelesek vagyunk felvenni a harcot az éghajlatváltozással. Hogyan igyekszik az Európai Unió megküzdeni a problémával? Mit tesznek a nemzetközi szervezetek?

Az éghajlatváltozás hátterében az időjárási viszonyok átalakulása áll, amit a Föld átlaghőmérsékletének növekedése okoz. A Föld éghajlatában megfigyelhető változások már most több módon kihatnak az ökoszisztémákra, a gazdaságra, az emberi egészségre és a jóllétre Európában. Folyamatosan újabb rekordok dőlnek meg a hőmérséklet, a tengerek szintje és az Északi-sarkvidék tengeri jégtakarójának zsugorodása terén.


Mit tesz az Európai Unió?

Az éghajlatváltozás elleni küzdelem jegyében az Európai Unió ambiciózus szakpolitikákat foganatosít az Unión belül, és szorosan együttműködik nemzetközi partnereivel. Emellett az egész világon az EU veszi ki a részét a leginkább az éghajlatváltozás elleni küzdelem nemzetközi finanszírozásából. ‬‬‬‬‬

Az EU hosszú távú stratégiát fogadott el annak érdekében, hogy Európa 2050-re klímasemleges legyen. E törekvés keretében 2020-ig, 2030-ig és 2050-ig teljesítendő célokat fogalmazott meg, és nyomon követi a fejlődést. Az EU 1990 és 2018 között 23%-kal csökkentette üvegházhatásúgáz-kibocsátását, mindeközben a gazdaság 61%-kal bővült.

2019 decemberében Ursula von der Leyen elnök útjára indította az európai zöld megállapodást, ezzel az Európai Bizottság az éghajlatváltozás kérdését politikai menetrendje középpontjába helyezte. Az európai zöld megállapodás fő célkitűzése, hogy 2050-re Európa a világon elsőként klímasemleges kontinenssé váljon. A főbb intézkedések többek között a kibocsátási szintek nagyratörő visszaszorítását, az élvonalbeli kutatásba és innovációba történő beruházást, valamint Európa természetes környezetének megőrzését foglalják magukban. 

Számos uniós jogszabály és kezdeményezés irányul az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentésére és a klímasemlegesség elérésére. Az EU ezenkívül oktatási segédanyagokat is rendelkezésre bocsát – köztük például az Our Planet Our Future (bolygónk a jövőnk) alkalmazást –, valamint pénzügyi támogatást nyújt ifjúsági szervezetek és fiatalok számára (lásd e témakör más cikkeit). 
 


Mit tesznek a nemzetközi szervezetek?

Számos nemzetközi szervezet – köztük az Egyesült Nemzetek Szervezete – vezető szerepet vállal a globális megoldások felkutatása terén. 

Az országok 1992-ben elfogadták az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményét (UNFCCC), amely általános keretet ad az éghajlatváltozás elleni világszintű fellépésnek. Emellett a világ szinte összes országa részt vesz a 2015-ös Párizsi Megállapodásban, melynek keretében igyekeznek jóval 2 °C alatt tartani a globális felmelegedés mértékét, és erőfeszítéseket tesznek azért, hogy 1,5 °C-ra korlátozzák azt az iparosodás előtti időszakhoz képest. A megállapodás ezenkívül támogatást biztosít az országok számára abból a célból, hogy azok jobban felkészülhessenek az éghajlatváltozás hatásainak kezelésére. Ezeket a nemzetközi megállapodásokat a résztvevők az évente megrendezett Részes Felek Konferenciáján vitatják meg.

2015-ben az ENSZ tagállamai elfogadták a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó fenntartható fejlődési menetrendet, amely közös tervet biztosít az emberek és a bolygó békéjének és jólétének megteremtéséhez. Középpontjában a 17 fenntartható fejlődési cél áll, amelyek valamennyi országot haladéktalan cselekvésre szólítanak fel. Az egészséges környezet kialakítása alapvető eleme számos fenntartható fejlődési cél megvalósításának, a 13. célkitűzés pedig a „Sürgős lépések megtétele a klímaváltozás és hatásainak leküzdésére” címet viseli. 

Az ENSZ szervezetei e politikai fellépés mellett számos kampányt bonyolítanak le, amelyekben minden polgár részt vehet. Lássunk néhány példát:

  • #WorldEnvironmentDay: éves kampány, amely világszerte igyekszik tudatosítani az emberekben a környezetvédelem és a környezettudatos cselekvés fontosságát.
  • #BreatheLife: a WHO-val, a Világbankkal és az Éghajlat és Tiszta Levegő Koalícióval közös partnerségben megvalósuló kampány városokat és egyéneket mozgósít annak érdekében, hogy megóvjuk az egészségünket és a bolygónkat a légszennyezés hatásaitól. 
  • #CleanSeas: kampány a tengereket szennyező műanyaghulladékok eltávolítására.


Az éghajlatváltozás elleni küzdelem nemcsak felelősség, hanem egyben lehetőség is arra, hogy a tettek mezejére lépjünk! Olvasd el a témakör további cikkeit: tájékozódj, mit tesznek a fiatalok a bolygónk megmentéséért, és mi az, amivel Te is hozzájárulhatnál a környezet védelméhez.