Skip to main content
Plastic blocks for recycling ©Photo by Nick Fewings on Unsplash

Műanyag mindenhol, mit tegyek ilyenkor? – műanyagmentes élet lépésről lépésre

Utolsó frissítés csütörtök, 17/12/2020

Nem szükséges minden műanyagot kárhoztatni, de az egyszer használatos műanyag hatalmas károkat okoz környezetünkben. Többféleképpen is segíthetsz e sürgető probléma megoldásában és bolygónk megőrzésében.

A műanyag mindenhol ott van: a ruhákban, a számítógépekben, a háztartási eszközökben, de olyan váratlan dolgokban is, mint az élelmiszer. Tudtad, hogy a teafilterek zárján kívül a sajtban is megtalálható, vagy hogy nélküle nem létezne okostelefon sem?

A műanyag a sokoldalúságának, olcsó előállításának és változatos felhasználási módjainak köszönheti népszerűségét. A leegyszerűsítő megítéléssel szemben nem kell minden műanyagtípust száműznünk az életünkből: például azokat sem, amelyeket gyógyászati célokra vagy közlekedési eszközökhöz használnak fel. A háztartási eszközeink többségét sem tudnánk használni a bennük lévő műanyag nélkül.

Az 1988-ban, az újrafeldolgozás megkönnyítése érdekében bevezetett rendszernek köszönhetően legalább hét különböző műanyagtípust tudunk beazonosítani. Te is találkozhattál már például a „bioműanyag” kifejezéssel is, ami megtévesztő lehet: annyit jelent, hogy az adott műanyag nem fosszilis eredetű forrásból származik. Az előállításhoz csakugyan felhasználhatnak növényi alapú anyagokat – például kukoricakeményítőt vagy burgonyát –, ám az alapanyag 99%-a kőolajból, földgázból és szénből származik. Sajnos a „bioműanyagok” sem kevésbé szennyezőek, mivel ezek sem bomlanak le az óceánokban.

Ezért kijelenthető, hogy a műanyaghulladék örökké velünk marad, hiszen még a lebomlása után is fennmarad szabad szemmel láthatatlan, apró darabokban. Ez az ún. „mikroműanyag” mindenhol megtalálható és minden fajra mérgező hatású, így az emberekre is. Nincs csodaszerünk a műanyag megsemmisítésére, az újrafeldolgozás lehetőségei korlátozottak, sőt, kifejezetten károsak lehetnek a tőlünk távol élő közösségek számára. Így például akkor, amikor a gazdag országok másik országba szállítják el műanyaghulladékukat, veszélyeztetve a helyi természeti erőforrásokat és az emberek egészséget. Ráadásul ez a stratégia a szállítás miatt a környezetet is szennyezi.

Ezért a legsürgősebb, amit tehetünk a műanyagszemét csökkentéséért az, hogy megoldást találjunk az egyszer használatos műanyagtermékek használatának problémájára. Az EU tisztában van azzal, hogy az eldobható műanyag károsítja bolygónkat, és meghallgatta a polgárok aggályait. Az Európai Parlament 2019-ben például új törvényt fogadott el az egyszer használatos műanyagtermékek betiltásáról. Ennek alapján 2021-ig ki kell vonni a forgalomból minden egyszer használatos műanyag evőeszközt, fültisztító pálcikát, szívószálat és keverőpálcát.

Itt az idő, hogy tevékeny részese légy az eseményeknek! Nyilván nagyon nehéz változtatni a szokásainkon és lemondani az egyszer használatos műanyagokról, de íme néhány tipp arra, hogy ez könnyebben menjen:

1. Térj vissza az alapokhoz! Nem is olyan régen a nagyszüleink, és különösen a dédszüleink anélkül is boldogan éltek, hogy mindenütt műanyag vette volna körül őket. A piacra a saját pamutszatyraikkal jártak, a kiránduláshoz pedig többször is használható evőeszközöket vittek magukkal. És Te miért nem lovagolod meg a napjainkban oly divatos vintage trendet?

2. Védd a környezetet szórakozva! Törekedj barátaiddal játékos formában az egyszer használatos műanyagtermékek fogyasztásának csökkentésére. Gyűjtsétek össze egy-egy tégelybe mindazt az egyszer használatos műanyagot, ami egy hét során felgyülemlik, és versenyezzetek, kinek lesz a legkevesebb! Ezáltal megtudhatod azt is, hogy mennyit használsz belőlük valójában. Garantáltan meg fogsz lepődni az eredményen!

3. Legyél nyitott és találj alternatívákat! Semmi gond nincs azzal, ha szívószállal iszod nyáron a limonádét, de miért ne lehetne az a szívószál bambuszból (esetleg acélból, papírból vagy üvegből)? Akár még tésztával is helyettesítheted a szívószálat! – Ezúton kérünk elnézést az olasz konyha kedvelőitől.

4. Legyél egyedi! Vidd magaddal bárhová a saját öko-túlélőkészletedet! Lehet az bevásárlószatyor, kávé-, bambusz vagy fémeszközök és vizespalack... amit még a repülőgépre is magaddal vihetsz! Sokan azt hiszik, hogy kénytelenek utazás közben palackozott vizet vásárolni, mert előtte nem fogják átengedni őket a repülőtéri ellenőrzésen. Az igazság azonban az, hogy az üres palackkal utazók minden akadály nélkül repülőre szállhatnak.

5. Legyél kreatív! Ismerj meg új alternatívákat az egyszer használatos műanyagból készült termékekre! Például, akár kellemes vasárnap esti otthoni programként, a szendvicscsomagolásra használt műanyag helyett készíts méhviaszból saját csomagolást.

Közben gondolj arra, hogy mindezt a környezet iránti törődésből teszed. Azzal, hogy igyekszel a legjobbat kihozni magadból, máris nagy lépést teszel afelé, hogy bolygónkon pozitív változások történjenek.

Szeretnél még többet tenni?

Csatlakozz a világ műanyaghulladékának csökkentésére törekvő nemzetközi kampányokhoz és koalíciókhoz!