Skip to main content
Plastic blocks for recycling ©Photo by Nick Fewings on Unsplash

Да живееш сред пластмаса не е страхотно!

Последна актуализация четвъртък, 17/12/2020

Не всички пластмаси трябва да бъдат демонизирани, но пластмасата за еднократна употреба причинява много вреди на нашата околна среда. Ето как можеш да помогнеш за справяне с този належащ проблем, за да опазим нашата планета.

Пластмасата е навсякъде: от дрехите до компютрите и домакинските уреди. Тя се среща и там, където човек не би очаквал, например в храната. Знаеш ли, че пластмасата се използва за запечатване на торбичките за чай или че може да бъде намерена в сиренето, което хапваш? Но пък без пластмаса няма да имаш смартфон!

Пластмасата стана много популярна, защото е многофункционална, евтина за производство и има множество различни употреби. За да не опростяваме твърде много нещата, трябва да кажем, че не всички видове пластмаса са нещо лошо: пластмасата се използва за медицински цели, в транспортни средства и в повечето домакински уреди, които в противен случай не биха работили.

Най-малко 7 различни вида пластмаси могат да бъдат идентифицирани чрез система, въведена през 1988 г. за улесняване на рециклирането. Може дори да попаднеш на термина „биопластмаса“, който може да бъде подвеждащ. Това просто означава, че тя не е произведена от суровини на основата на изкопаеми горива, тъй като и растителни материали — като скорбяла от царевица и картофи — могат да се използват за производство на пластмаса. В действителност обаче 99 % от пластмасата се произвежда от нефт, природен газ и въглища. За съжаление, „биопластмасите“ не са по-малко замърсяващи, тъй като не се разграждат биологично в океана.

Ето защо се казва, че пластмасовите отпадъци са вечни и след разграждането си продължават да съществуват в толкова малки фрагменти, че са невидими за човешкото око. Пластмасовите микрочастици се срещат навсякъде и са токсични за всички видове, включително за хората. Не можем да направим така, че пластмасата да изчезне, рециклирането е ограничено и дори може да бъде много вредно за други общности, които се намират далеч от нас. Такъв е случаят, когато богати държави изпращат с кораби пластмасовите си отпадъци в далечни страни и застрашават местните природни ресурси и здравето на хората. Освен това чрез тази стратегия се замърсява повече заради отпечатъка на превоза.

Затова мерките срещу използването на пластмаси за еднократна употреба са най-неотложното действие, което можем да предприемем за намаляване на пластмасовите отпадъци. ЕС е наясно с щетите, които пластмасите за еднократна употреба нанасят на нашата планета, и е информиран за опасенията на гражданите. Във връзка с това през 2019 г. Европейският парламент прие нов закон за забрана на пластмасовите изделия за еднократна употреба. Например до 2021 г. всички пластмасови прибори за еднократна употреба, клечки за уши, сламки и бъркалки ще бъдат забранени.

Време е и ти да дадеш своя принос! Не е толкова лесно да променим ежедневните си навици, а и може да се окаже трудно постоянно да избягваме пластмасите за еднократна употреба, но ето няколко съвета, които могат да ти бъдат от полза:

1. Върни се към миналото: Не толкова отдавна пластмасата не е била навсякъде и все пак бабите и дядовците ни — и особено прабабите и прадядовците — са си живели живота и са се забавлявали! Те са ходили на пазар със свои собствени памучни торби, на пикник са използвали прибори за многократна употреба, наред с много други неща. Защо не се присъединиш и ти към тази винтидж тенденция?

2. Забавлявай се: Отправи предизвикателство към себе си и приятелите си да намалите потреблението на пластмаса за еднократна употреба. Всеки от вас може да събира в буркан пластмасовите изделия за еднократна употреба, които използва за една седмица, а накрая вижте чий буркан е най-празен. Това ще ти помогне да разбереш колко пластмаса използваш и ще останеш много изненадан!

3. Бъди любопитен и търси алтернативи: Ако през лятото обичаш да пиеш освежаваща лимонада със сламка, добре, но защо не използваш бамбукова сламка, или пък стоманена, хартиена или стъклена? Можеш да използваш дори сламки от макаронени изделия! - Поднасяме извинения на италианската кухня за това предложение.

4. Бъди уникален: Носи свой собствен екологичен комплект за оцеляване навсякъде! Чанта за пазаруване, чаша за кафе, бамбукови или метални прибори и бутилка за вода... дори в самолета! Много хора се чувстват принудени да купуват бутилирана вода, когато пътуват, защото смятат, че няма да им бъде позволено да преминат през проверките за сигурност на летището. Но истината е, че ако бутилката е празна, можеш да стигнеш до самолета с нея.

5. Бъди креативен Продължавай да се учиш и откривай нови алтернативи на пластмасовите продукти за еднократна употреба. Например, вместо да използваш пластмасово фолио за увиване на сандвичи, можеш да си направиш опаковка от пчелен восък в някоя уютна неделна вечер у дома.   

Помни, че правиш това, защото се грижиш за околната среда и се опитваш да направиш всичко възможно — това е голяма стъпка и със сигурност допринася за опазването на нашата планета.

Искаш да отидеш по-далеч?

Защо не се присъединиш към международни кампании и коалиции, призоваващи за намаляване на пластмасовите отпадъци в света!