Skip to main content
Plastic blocks for recycling ©Photo by Nick Fewings on Unsplash

Plastik ei ole alati paslik!

Viimati uuendatud Neljapäev, 17/12/2020

Mitte kogu plasti ei tohi demoniseerida, kuid ühekordselt kasutatavad plastesemed põhjustavad keskkonnale suurt kahju. Sa saad aidata lahendada seda pakilist probleemi, et hoida meie planeeti.

Plast on kõikjal, alates rõivastest kuni arvutite ja kodumasinateni. Plasti on leitud sealt, kus sa seda oodatagi ei oska, näiteks toidust. Kas teadsid, et plasti kasutatakse teekotikeste sulgemiseks ja seda võib leida juustust? Kuid ilma plastita ei oleks ka nutitelefoni!

Plast on muutunud väga populaarseks, sest plasti sortiment on lai, seda on odav toota ja sellel on palju erinevaid kasutusviise. Vaatamata lihtsustatud eelarvamusele, ei ole kõik plastid halvad: neid kasutatakse meditsiinilistel eesmärkidel, transpordivahendites ja enamikus kodumasinates, kus plasti kasutamine on möödapääsmatu.

Ringlussevõtu hõlbustamiseks 1988. aastal kasutusele võetud süsteemis on kindlaks määratud seitse liiki plasti. Kasutatakse ka mõistet bioplast, kuid see võib olla eksitav. See tähendab lihtsalt, et plasti valmistamisel on fossiilsete materjalide asemel kasutatud taimseid saadusi, nagu maisi- või kartulitärklis. Siiski toodetakse 99 % plastikust naftast, maagaasist ja söest. Kahjuks ei ole bioplastid vähem saastavad, sest ka need ei lagune ookeanis.

Seega võib öelda, et plastijäätmed kestavad igavesti. Lagunedes muutuvad plastiosakesed nii väikeseks, et neid silmaga enam ei näe. Mikroplasti leidub kõikjal ja see on toksiline kõikidele eluvormidele, sealhulgas inimestele. Plastist lahti saamiseks ei ole võlutrikki ja ringlussevõtt on vähene, seepärast võib plast muutuda väga kahjulikuks ka kogukondadele, mis asuvad meist kaugel. See juhtub siis, kui rikkad riigid veavad plastijäätmeid kolmandatesse riikidesse, kus need ohustavad kohalikke loodusvarasid ja inimeste tervist. Lisaks suurendab selline strateegia saastet, mida põhjustab transpordi CO2 jalajäljg.

See on põhjus, miks ühekordselt kasutatava plasti tarbimise lõpetamine on kõige kiirem meede, mida saame plastijäätmete vähendamiseks võtta. EL on teadlik kahjust, mida ühekordselt kasutatav plast põhjustab meie planeedile, ja on võtnud kuulda kodanike muret. Seepärast võttis Euroopa Parlament 2019. aastal vastu uue õigusakti, millega keelati ühekordselt kasutatavad plastesemed. Näiteks keelati alates 2021. aastast kõik ühekordselt kasutatavad plastist söögiriistad, vatitikud, kõrred ja segamispulgad.

Nüüd on aeg tegudele asuda! Oma igapäevaharjumusi ei ole lihtne muuta ja ühekordselt kasutatavate plastesemete vältimine võib olla keeruline. Siin on mõned soovitused, kuidas seda lihtsamaks muuta:

1. Tagasi juurte juurde. Mitte just väga ammu ei olnud plast veel laialdaselt kasutusel, kuid meie vanavanemad ja nende vanemad said kenasti hakkama! Näiteks läksid nad turule oma puuvillase kotiga ja võtsid piknikule kaasa igapäevased söögiriistad. Miks mitte pöörduda tagasi vanade harjumuste juurde?

2. Nalja peab saama! Kutsu sõpru võistlema, et vähendada ühekordselt kasutatavate plastesemete tarbimist. Koguge nädala jooksul purki kõik plastesemed, mida kasutate vaid ühe korra, et võrrelda, kelle purk on kõige tühjem. Nii saad teada, kui palju sa selliseid esemeid kasutad ja usu, see võib sind üllatada.

3. Ole uudishimulik ja otsi alternatiive! Palaval suvepäeval on tore nautida jahutavat limonaadi ja kasutada seejuures joogikõrt, mis on valmistatud bambusest või roostevabast terasest või paberist või klaasist. Samuti võib kasutada ka pikki torujaid makarone! (Vabandust, Itaalia!)

4. Ole ainulaadne! Võta kõikjale kaasa oma isiklik ökotarvete komplekt – ostukott, kohvitops, bambusest või metallist tarvikud ja veepudel – isegi lennukisse! Paljud inimesed arvavad, et peavad reisides ostma pudelivett, sest veepudelit ei lubata lennujaama julgestuskontrollist läbi. See on tõesti nii, kuid tühja pudeliga saad takistamatult kontrolli läbida.

5. Ole loominguline! Jätka otsimist, et leida ühekordselt kasutatavatele plasttoodetele uusi alternatiive. Näiteks, selle asemel, et kasutada võileiva pakkimiseks kilet, valmista endale mesilasvahaga immutatud vahariie. Kõlab ju nagu tore kodune plaan pühapäeva õhtuks?

Pea meeles, et teed seda seepärast, et hoolid keskkonnast! Püüdes teha kõik endast oleneva, oled juba astunud suure sammu ja kindlasti muudab see maailma.

Soovid rohkem panustada?

Osale rahvusvahelistes kampaaniates ja organisatsioonides, kes kutsuvad üles vähendama plastijäätmeid maailmas!