Skip to main content
Plastic blocks for recycling ©Photo by Nick Fewings on Unsplash

Umělohmotná realita

poslední aktualizace čtvrtek, 17/12/2020

Není třeba nutně démonizovat veškeré použití plastů, ale ty jednorázové způsobují našemu životnímu prostředí velké škody. Přečtěte si, jak můžete k řešení tohoto naléhavého problému přispět vy sami.

Plasty jsou všude kolem nás: najdeme je v oděvech, počítačích, domácích spotřebičích... Dokonce i tam, kde byste je nikdy nehledali – třeba v potravinách! Věděli jste například, že se plast využívá k uzavření čajových sáčků? Bohužel byste ho dnes našli i na méně pravděpodobných místech, jako je sýr. Na druhou stranu je třeba přiznat, že bez použití plastů by se neobešel ani smartphone.

Umělé hmoty se začaly hojně využívat, protože jsou flexibilní, jejich výroba je finančně nenáročná a lze je použít mnoha způsoby. Musíme však připomenout, že ne každý typ plastu je špatný – některé jsou velice užitečné: plasty se používají pro lékařské účely, v přepravě a ve většině domácích spotřebičů, které by jinak nebylo možné použít.

V roce 1988 byl zaveden systém, který má usnadnit recyklaci plastů. Ten nyní rozlišuje alespoň 7 různých typů plastu. Možná jste se dokonce setkali s termínem „bioplasty“ - ten však může být zavádějící. Znamená totiž jen to, že daný plast nebyl vyroben z fosilních zdrojů, ale z rostlinných materiálů, jako je kukuřičný škrob nebo brambory. Nicméně 99 % pochází z ropy, zemního plynu a uhlí. „Bioplasty“ však bohužel neznečišťují o nic méně než plasty tradiční, protože ani ony nejsou schopny se v oceánu biologicky rozložit.

Proto se říká, že plastový odpad tu bude navždy - po rozkladu tu totiž nadále zbyde v úlomcích tak nepatrných, že je nelze lidským okem zahlédnout. Tyto tzv. mikroplasty se nacházejí všude a jsou toxické pro všechny živočišné druhy, včetně lidí. Bohužel nemáme kouzelnou hůlku, kterou bychom nechali plasty zmizet. A recyklace je možná jen v omezeném množství - navíc může mít v určitých lokalitách daleko od Evropy dokonce negativní dopad na místní komunitu. Děje se totiž to, že bohaté země posílají svůj plastový odpad do chudších částí světa, a poškozují tak místní přírodní zdroje a zdraví obyvatel. Jelikož se tak plast musí odvážet do velmi vzdálených lokalit, vzniká další znečištění z dopravy.

Proto se musíme urychleně naučit, jak svou spotřebu plastových výrobků na jedno použití omezit a snížit tak objem vzniklého plastového odpadu. EU si je dobře vědoma škod, které jednorázové plasty na životním prostředí způsobují. Zohlednila proto přání a obavy mnoha občanů a v roce 2019 Evropský parlament přijal nový právní předpis, který plastové předměty na jedno použití zakazuje. Do roku 2021 tak budou zakázány všechny plastové příbory na jedno použití, vatové tyčinky, brčka a míchátka.

A teď je to na nás, tedy i na vás! Změnit každodenní návyky není jednoduché. Vyhnout se všem plastům na jedno použití v každé situaci zas nemusí být reálné. Přečtěte si několik tipů, jak se o to můžete alespoň pokusit:

1. Vyzkoušejte si být trochu „retro“: Není tomu zas tak dávno, kdy plasty nebyly tolik rozšířené. Obešli se bez nich ještě naši prarodiče a zejména praprarodiče – a to bez větších ztrát na pohodlí! Když šli nakupovat, brali si s sebou plátěnou tašku, na piknik si nosili klasické příbory... Zkuste to taky. Koneckonců - retro je dnes in!

2. Berte to jako hru: Soutěžte s kamarády, kdo se umí v používání jednorázových plastů více omezit. Třeba si jednorázové plasty, které použijete, dávejte stranou a jednou týdně si porovnejte, kdo jich má míň. Minimálně tak získáte přehled o tom, jakou máte spotřebu - možná vás to překvapí!

3. Buďte zvídaví a hledejte alternativy: Není to úžasný požitek dát si v horkém letním dni doušek osvěžující limonády z orosené sklenice. S brčkem si ji vychutnáte ještě lépe... Nemusí být ale z plastu. Zkuste bambusové! Nebo papírové, nerezové, skleněné? Dokonce existuje i těstovinové! - Ta italská kuchyně teda dostává zabrat...

4. Buďte originální: Udělejte si takovou ekologickou krabičku první pomoci a noste ji všude s sebou! Dejte si do ní nákupní tašku, hrnek na kávu, bambusový nebo kovový příbor, láhev na vodu - tu si mimochodem můžete vzít klidně i do letadla! Hodně lidí si myslí, že si musí při cestování letadlem kupovat balenou vodu, protože s vlastní lahví vás nepustí přes bezpečností kontrolu na letišti. Je to ale tak, že pokud je láhev prázdná, můžete si ji bez problémů vzít.

5. Buďte kreativní: Neustále se vzdělávejte a objevujte další alternativy plastových výrobků na jedno použití. Například místo toho, abyste si svačinu balili do plastové fólie, si můžete vyrobit vlastní látkový povoskovaný obal – to zní jako bezva plán na víkend, kdy třeba venku zrovna prší.   

Děláte to přeci jen proto, že vám záleží na ochraně životního prostředí. Jakákoli snaha se totiž počítá. I ta nejnepatrnější změna našich návyků může v konečném důsledku přispět k větší změně na globální úrovni.

Chcete pro životní prostředí udělat ještě více?

Zapojte se do některé z mezinárodních kampaní nebo organizací, které bojují za omezení plastového odpadu ve světě!