Skip to main content
Plastic blocks for recycling ©Photo by Nick Fewings on Unsplash

Dzīve plastmasas iepakojumā? – Nē, paldies.

Pēdējās atjaunināšanas datums ceturtdiena, 17/12/2020

Plastmasai ir daudz noderīgu pielietojumu, taču vienreizējai lietošanai paredzētie plastmasas izstrādājumi rada milzīgu kaitējumu apkārtējai videi. Uzzini, kā vari iesaistīties cīņā pret šo samilzušo problēmu un palīdzēt saglabāt mūsu planētu.

Plastmasa ir visur: apģērbā, veikalā, sadzīves tehnikā... Tā slēpjas pat vietās, kur neviens to neiedomājas meklēt, piemēram, pārtikā. Vai zināji, ka plastmasa tiek izmantota tējas maisiņu aizdarē? Tā atrodama arī sierā. Tiesa, bez plastmasas tev nebūtu arī viedtālruņa.

Plastmasas popularitātes pamatā ir tās daudzpusīgais pielietojums un zemās ražošanas izmaksas. Par spīti valdošajiem pieņēmumiem ne visi plastmasas veidi ir slikti. To izmanto arī medicīniskiem mērķiem, transportlīdzekļos un gandrīz visās sadzīves ierīcēs, bez kurām nav iedomājama mūsu ikdiena.

1988. gadā tika ieviesta īpaša atkritumu šķirošanas sistēma, kurā nodala septiņus dažādus plastmasas veidus. Sastopamies pat ar apzīmējumu “bioplastmasa”, kas var būt maldinošs. Tas vienkārši nozīmē, ka tā nav iegūta no fosiliem avotiem, jo plastmasas izgatavošanā var izmantot arī augu izcelsmes materiālus (kā kukurūzas cieti un kartupeļus), taču faktiski 99 % gadījumu tās ražošanā izmanto naftu, dabasgāzi un ogles. Diemžēl “bioplastmasa” nerada mazāku piesārņojumu, jo arī tā, nonākot okeānā, bioloģiski nenoārdās.

Tāpēc var teikt, ka plastmasas atkritumi ir mūžīgi — pat pēc sadalīšanās tie turpina pastāvēt kā mikroskopiskas daļiņas, kas ar aci nemaz nav saskatāmas. Mikroplastmasa ir mums visapkārt, un tā ir toksiska visām sugām, arī cilvēkiem. Pagaidām mūsu rīcībā nav tehnoloģiju, kas pilnībā likvidētu plastmasu. Tās reciklēšana ir ierobežota un var nodarīt lielu postu kopienām citur pasaulē. Bagātās valstis savus plastmasas atkritumus var aiztransportēt tālu projām, bet tie joprojām turpina apdraudēt vietējos dabas resursus un iedzīvotāju veselību — tikai kaut kur citur. Turklāt pārvadājumu rezultātā radītā oglekļa pēda palielina piesārņojumu.

Patlaban efektīvākais veids, kā samazināt plastmasas atkritumu apjomu, ir strauji piebremzēt vienreizējai lietošanai paredzētu plastmasas izstrādājumu patēriņu. ES apzinās kaitējumu, ko mūsu planētai nodara vienreizlietojama plastmasa, un ņem vērā arī iedzīvotāju paustās bažas. Tāpēc Eiropas Parlaments 2019. gadā pieņēma jaunu tiesību aktu, kas aizliedz vienreizlietojamus plastmasas izstrādājumus. Kopš 2021. gada vairs nav atļauts tirgot vienreizējai lietošanai paredzētus plastmasas galda piederumus, vates kociņus, dzērienu salmiņus un maisāmos kociņus.

Tagad ir jūsu kārta rīkoties! Ikdienas paradumus mainīt nebūt nav viegli, un ir reizes, kad atteikšanās no vienreizlietojamiem plastmasas izstrādājumiem var šķist apgrūtinoša. Lūk, daži praktiski padomi, kā šo procesu atvieglot.

1. Atgriezies pie klasiskām vērtībām. Nemaz ne tik sen plastmasa vēl nebija pārņēmusi pasauli — mūsu vecvecāki un vecvecvecāki itin labi iztika bez tās. Viņi devās uz tirgu ar kokvilnas maisiņiem, piknikos izmantoja galda piederumus no virtuves atvilktnes un lietoja citas ilgmūžīgas lietas. Reizēm nenāk par ļaunu atskatīties pagātnē.

2. Pieej tam azartiski. Izaicini draugus uz videi draudzīgu sacensību. Varat katrs paņemt burku un sakrāt tajā visu vienas nedēļas laikā izmantoto vienreizlietojamo plastmasu. Nedēļas beigās salīdziniet, kura burka ir vistukšākā. Tas arī palīdzēs gūt skaidrību par to, kāds ir jūsu ikdienas plastmasas patēriņš, un rezultāts jūs visticamāk pārsteigs.

3. Meklē idejas un alternatīvas. Ja vēlies vasaras karstumā nesteidzīgi sūkt atvēsinošu dzērienu, kāpēc gan šim nolūkam neizmantot salmiņu, kas izgatavots no bambusa? Vai no tērauda, papīra vai stikla? Vari lietot pat pastas salmiņus! (Cerams, itāļu virtuves cienītāji neņems ļaunā.)

4. Izvēlies oriģinālus risinājumus. Izveido savu “ekokomplektu” (iepirkumu maisiņš, kafijas krūze, bambusa vai metāla galda piederumi, ūdens pudele utt.) un ņem to līdzi visur, kur dodies — pat lidmašīnā! Daudzi cilvēki jūtas spiesti ceļojuma laikā iegādāties ūdeni plastmasas pudelē, jo domā, ka neizies drošības pārbaudi lidostā, ja ieradīsies ar savu pudeli. Taču, ja tā ir tukša, nav nekāda iemesla liegt jums to ienest lidmašīnā.

5. Izmanto radošu pieeju. Turpini meklēt noderīgu informāciju un pētīt jaunas alternatīvas vienreizlietojamiem plastmasas izstrādājumiem. Piemēram, netin savas pusdienu sviestmaizes pārtikas plēvē, bet izgatavo videi draudzīgu iesaiņojumu: bišu vaska drāniņu. Lieliska nodarbe omulīgam svētdienas vakaram mājās!

Atceries, ka tava galvenā motivācija ir rūpes par vidi. Viss, ko tās labā dari, palīdz uzlabot mūsu planētas veselību.

Vēlies darīt vēl vairāk?

Vari piedalīties starptautiskajās kampaņās un koalīcijās, kas aicina samazināt plastmasas atkritumus pasaulē.