Skip to main content
© Priscilla Du Preez - Unsplash © Priscilla Du Preez - Unsplash

Erasmus+ ifjúsági csereprogramok: tudnivalók

Utolsó frissítés péntek, 20/01/2023

Eltérő országokból származó fiatalok legfeljebb 21 napon keresztül közös projekten dolgoznak: ez az Erasmus+ ifjúsági csereprogram, melynek során a résztvevők megismerhetik Európán belüli szomszédaikat.

Az ifjúsági csereprogramok kiváló lehetőséget teremtenek a résztvevőknek ahhoz, hogy képességeiket és tudásukat fejlesszék, megtapasztalják a társadalmi realitásokat és a kulturális különbségeket, illetve megerősítsék magukban a szolidaritás, a demokrácia, a barátság és más hasonló értékek iránti elkötelezettségüket. Lássuk, mit kell tudni ezekről az életre szóló élményeket nyújtó programokról!

Hogyan működnek?

Az ifjúsági csereprogramok résztvevői általában azonos szálláshelyen laknak, és egy közös projekt végrehajtásán dolgoznak együtt.

Rengeteg különféle tevékenységben – többek között workshopokon, vitákban, interkulturális esteken, sport-, szabadtéri és művészeti tevékenységekben, valamint szerepjátékokon – vehetnek részt, és helyi lakosokkal is találkozhatnak. A program végén a megszerzett ismereteket és készségeket a Youthpass – az ifjúsági munka és szolidaritási tevékenység keretében szerzett tanulási eredményeket tanúsító bizonyítvány – igazolja.

Hogyan lehet részt venni? 

Az ifjúsági csereprogramban kétféle módon vehetsz részt: a projekteket ifjúsági (vagy más típusú) szervezetek vezetik, vagy egy fiatalokból álló informális csoport (13–30 éves korosztály) szervezi őket; magánszemélyként nem tudsz jelentkezni.

Tudtad? Egy csereprogramban 16–60 ember vehet részt!

Mennyi ideig tart?

5–21 nap múlva fogsz hazatérni (az utazás napjai nem számítanak bele az időtartamba).

Kell-e érte fizetni?

Az utazási költséget, valamint az adott tevékenységgel kapcsolatban a program során felmerülő gyakorlati költségeket egy alapítvány támogatja.

Hova mehetsz az ifjúsági csereprogram keretében?

Választhatod valamelyik programban részt vevő országot vagy bármelyik, az EU szomszédságában található partnerországot.

Segítségre van szükséged?

Ha megfelelő részt vevő szervezetet akarsz találni, keresd a saját országodban működő Erasmus+ nemzeti irodát, lépj velük kapcsolatba, és tedd fel kérdéseidet. 

Ha ez a program mégsem lenne kedvedre való, olvasd el a többi cikket is az iskolai csereprogramokról, önkéntes munkákról, külföldi tanulásról vagy külföldi munkavállalásról a „Go abroad” („Irány külföld”) rovatban. Ha további lehetőségek érdekelnének, vess egy pillantást a lehetőségeket bemutató Eurodesk Opportunity Finder oldalra.