
Mládežnícke výmeny v rámci programu Erasmus+: všetko, čo treba vedieť
Posledná aktualizácia pondelok, 18/11/2024
Spolupráca mladých ľudí z rôznych krajín na spoločnom projekte v trvaní najviac 21 dní? Spoznajte mládežnícke výmeny v rámci programu Erasmus+ a zblížte sa so svojimi európskymi susedmi!
Účasť na mládežníckej výmene je pre teba skvelou príležitosťou rozvinúť si zručnosti, vlastné povedomie o sociálnej realite a kultúrnych rozdieloch, a zároveň si upevniť hodnoty, ako sú solidarita, demokracia a priateľstvo. Pozrime sa na to, ako sa dá to takejto výmeny zapojiť.
Ako to prebieha?
Mládežnícke výmeny ti umožnia istý krátky čas žiť spolu s inými mladými ľuďmi a spolupracovať s nimi na spoločnom projekte.
Zúčastníš sa na aktivitách, ako sú semináre, diskusie, medzikultúrne večery, športové a umelecké aktivity, rolové hry, stretnutia s miestnymi obyvateľmi, aktivity vonku a na mnohých iných činnostiach. Skúsenosti, ktoré takto získaš, budú uznané prostredníctvom nástroja na uznávanie vzdelávacích výstupov z práce s mládežou a aktivít v oblasti solidarity – Youthpass.
Ako sa zapojiť?
Existujú dva spôsoby, ako sa zapojiť do mládežníckej výmeny: buď projekty riadia mládežnícke organizácie (alebo iné typy organizácií) alebo ich organizuje neformálna skupina mladých ľudí (od 13 do 30 rokov); nie je možné si podať žiadosť ako jednotlivec.
Vedel(-a) si? Minimálny počet účastníkov na výmene je 16, ale môže sa na nej zúčastniť až 60 ľudí!
Na ako dlho?
Domov sa vrátiš o 5 až 21 dní (nepočítajúc dni strávené na ceste).
Stojí to niečo?
Žiadne obavy, s nevyhnutnými finančnými nákladmi spojenými s cestovaním, praktickými záležitosťami a aktivitami počas výmeny ti pomôže grant.
Kam môžeš ísť na mládežnícke výmeny?
Môžeš sa zúčastniť na výmene v jednej z programových krajín alebo v ktorejkoľvek z partnerských krajín susediacich s EÚ.
Potrebuješ pomoc?
Ak hľadáš vhodnú účastnícku organizáciu alebo máš akékoľvek otázky, skontaktuj sa s národnou agentúrou pre program Erasmus+ v tvojej krajine.
Ak ťa tento program nezaujal, prečítaj si ostatné články o školských výmenách, dobrovoľníctve, štúdiu alebo práci v zahraničí, ktoré nájdeš v časti „Vycestovať do zahraničia“. Môžeš sa tiež pozrieť na vyhľadávač príležitostí siete Eurodesk, kde nájdeš ďalšie príležitosti.