Skip to main content
© Priscilla Du Preez - Unsplash © Priscilla Du Preez - Unsplash

Wszystko co musisz wiedzieć o programie wymiany młodzieży Erasmus+

Ostatnia aktualizacja piątek, 20/01/2023

Chcesz poznawać młodych ludzi z różnych krajów i pracować nad wspólnym projektem przez maksymalnie 21 dni? Odkryj program wymiany młodzieży Erasmus+ i poznaj swoich europejskich sąsiadów!

Udział w programie wymiany młodzieży to doskonała szansa rozwoju umiejętności, poznania innych realiów społecznych i różnic kulturowych oraz wzmocnienia wartości takich jak solidarność, demokracja i przyjaźń. Dowiedz się, jak zdobyć to cenne doświadczenie!

Na czym to polega?

Wymiana młodzieży umożliwi Ci przez krótki czas zamieszkanie z rówieśnikami i pracę nad wspólnym projektem.

Będziesz brać udział w różnych zajęciach: warsztatach, debatach, imprezach kulturalnych, zajęciach sportowych i artystycznych, scenkach teatralnych, spotkaniach z mieszkańcami, zajęciach na świeżym powietrzu i wielu innych atrakcyjnych wydarzeniach. Zdobyte w tym czasie doświadczenie zostanie potwierdzone za pomocą instrumentu Youthpass, który uznaje efekty uczenia się w ramach pracy z młodzieżą i działań solidarnościowych.

Jak mogę wziąć udział? 

W wymianie młodzieży można uczestniczyć na dwa sposoby. Zgłoszone projekty mogą być zarządzane przez organizacje młodzieżowe (lub inne rodzaje organizacji) bądź przez nieformalną grupę młodych ludzi (w wieku od 13 do 30 lat). Zgłoszenia indywidualne nie są przyjmowane.

Czy wiesz, że: w wymianie może brać udział od 16 do 60 osób!

Na jak długo wyjadę?

Twój pobyt poza domem może trwać od 5 do 21 dni (czas podróży nie jest wliczony).

Ile to kosztuje?

Nie musisz się martwić, unijna dotacja pokryje koszty podróży, zajęć i innych praktycznych aspektów wymiany.

Dokąd mogę wyjechać?

W ramach wymiany młodzieży można wyjechać do jednego z krajów programu lub krajów partnerskich sąsiadujących z UE.

Kto może mi pomóc?

Jeżeli chcesz znaleźć odpowiednią organizację uczestniczącą lub masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z agencją krajową Erasmus+ w swoim kraju. 

Jeśli ten program Ci nie odpowiada, zapoznaj się z innymi artykułami na temat wymian szkolnych, wolontariatu, nauki lub pracy za granicą w sekcji „wyjedź za granicę”. Możesz też skorzystać z narzędzia Eurodesk Opportunity Finder, aby wyszukać dodatkowe możliwości.