
Głosowanie: najskuteczniejszy sposób, by wyrazić swoją opinię!
Ostatnia aktualizacja środa, 30/09/2020
Co wiesz o wyborach? Głosowanie jest najwyższą dostępną dla obywateli formą uczestnictwa w demokratycznym społeczeństwie i prawem, które powinno być w pełni wykorzystywane.
W społeczeństwach demokratycznych rządy powstają w drodze wyborów, w których obywatele mogą wybierać spośród kilku kandydatów lub partii politycznych. Głosowanie jest formalnym wyrażeniem poparcia dla decyzji, kandydata lub partii. W zależności od państwa, zazwyczaj można głosować na szczeblu gminnym, regionalnym, krajowym i europejskim.
W większości państw legalny wiek uprawniający do głosowania to 18 lat, jednak gdy po raz pierwszy ustanawiano prawo do głosowania, wiek ten wynosił 21 lat. W całej Europie niektóre osoby młode wzywają do obniżenia wieku uprawniającego do głosowania. Na przykład Europejskie Forum Młodzieży rozpoczęło ogólnoeuropejską kampanię na rzecz obniżenia wieku uprawniającego do głosowania do 16 lat, za przykładem Austrii.
Głosując w wyborach lokalnych, krajowych i europejskich, obywatel korzysta ze swojego demokratycznego prawa do udziału w podejmowaniu decyzji dotyczących własnej przyszłości, ale również nadaje wybranym zgromadzeniom legitymację, której potrzebują do wykonywania swoich obowiązków.
Wybory do Parlamentu Europejskiego
Wybory do Parlamentu UE odbywają się co pięć lat i są największymi międzynarodowymi wyborami na świecie. Po wyborach Parlament Europejski wybiera w głosowaniu nowego szefa Komisji Europejskiej, która jest organem wykonawczym UE, i zatwierdza cały zespół komisarzy.
UE ma wpływ na Twoje codzienne życie jako młodego obywatela Europy, bez względu na to, gdzie mieszkasz i jak zarabiasz na życie lub spędzasz czas. W kontekście wyborów w 2019 r. Eurodesk zgromadził zestaw internetowych zasobów pedagogicznych, dzięki którym możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działa UE, co robi dla swoich obywateli i wiele więcej!
Jak odbywa się głosowanie
Chociaż istnieją pewne wspólne zasady dotyczące wyborów w UE, niektóre aspekty mogą się różnić w poszczególnych państwach, np. możliwość głosowania drogą pocztową czy z zagranicy. Dni wyborów również mogą być różne. Wybory zazwyczaj rozpoczynają się w czwartek (dzień, w którym zazwyczaj głosuje Holandia), a kończą w niedzielę (kiedy większość państw przeprowadza wybory).
Liczba członków wybieranych w każdym państwie zależy od liczby ludności, przy czym mniejsze państwa otrzymują więcej miejsc w Parlamencie niż wynikałoby to ze ścisłej proporcjonalności.
W ostatnich wyborach, które odbyły się w maju 2019 r., odnotowano znaczny wzrost frekwencji, której średnia unijna przekroczyła poziom 50 proc.
Aby dowiedzieć się o kwestiach związanych z wyborami, warto zapoznać się z programami kandydatów. Niektórzy kandydaci mają swoje strony w mediach społecznościowych, na których można uzyskać odpowiedzi na pytania. W przypadku następnych wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w 2024 r., można również skontaktować się z najbliższym urzędem łącznikowym Parlamentu Europejskiego.
Jeśli mieszkasz za granicą, możesz nadal głosować w wyborach krajowych swojego kraju, natomiast w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego możesz wybrać, na który kraj chcesz głosować. Twoje prawo do głosowania w UE pozwala Ci również głosować i kandydować w wyborach lokalnych w kraju, w którym mieszkasz.
Może warto zagłosować, kiedy następnym razem zauważysz, że coś jest nie tak w społeczeństwie?